Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

2018 YKS Tarih-2 Konuları Konu Dağılımı

Aşağıda 2018 YKS Tarih – 2 konuları konu dağılımı kısaca olarak ele alacağız.

Üniversite sınavlarında bu sene sistem değişikliğine gidilmiştir. Üniversiteye giriş sınavı iki aşamalı olarak üç oturumdan oluşacaktır. TYT ve YKS olarak gerçekleştirilecek sınavlar aynı hafta sonu bir gün arayla yapılacaktır. Temel Yeterlilik Testi ilk oturum sınavıdır. Yükseköğretim Kurumları Sınavı ikinci oturum sınavıdır. Yabancı dil sınavı ise üçüncü oturum sınavıdır.

TYT, Temel Yeterlilik Testi’nde Türkçe, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri be Matematik derslerinden sorular sorulacaktır. TYT’de baraj puanları bulunmaktadır. 150 puan ön lisans bölümleri için geçerlidir. 180 puan lisans bölümleri için geçerlidir. 200 puan alan adaylar da ilk sene tercih yapmazlarsa ikinci sene tercih yapma hakkına sahip olacaktır. 18 puan türü, 5 puan türüne düşürülmüştür.

YKS, Yükseköğretim Kurumları Sınavı, Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1, Sosyal Bilimler 2, Fen Bilimleri be Matematik alanlarından oluşmaktadır. Sosyal Bilimler alanında 40 soru sorulacaktır. Bunlardan 11 tanesi Tarih 2 bölümüne ait olacaktır. İlk çağ medeniyetleri,İslam tarihi, Osmanlı tarihi en önemli konuları oluşturmaktadır. İlk oturum sınavında da tarihe yer verilmesi tarih dersini sözel ve eşit ağırlık alanlarında önemli kılmaktadır.

Tarih dersine çok kapsamlı okuyarak ve bilgi notu çıkararak çalışmak gerekir. Düzenli ve sürekli çalışmak soru kalıplarının öğrenilmesi açısından oldukça önemlidir. Böylece sınavda zaman kaybının da önüne geçilmiş olur. Soruları doğru cevaplandırma ihtimali yükselir. Böylece başarı sağlanır.

Bu sene ilk kez yapılacak üniversiteye giriş sisteminin olumlu ve olumsuz yanları da ortaya çıkacaktır. Konular değişmese de soru dağılımları değişmesi muhtemeldir. Çünkü soru sayıları değişmiştir. TYT ve YKS bir gün arayla yapılacaktır. 23 – 24 Haziran Cumartesi – Pazar günleri saat 10’da yapılacaktır.

Tarih 2 bölümünde Türk İslam Tarihi, Türkiye Tarihi alanlarında da sorular çıkmaktadır. 11 soru olması soru dağılımını olumsuz etkilediği için en fazla bu konular üzerinde durmak gerekir. Böylece net sayısının yükselmesi sağlanır. Tarih en önemli derslerden biridir. Sözel ve eşit ağırlık puan türlerine etki etmektedir. Bu nedenle net sayısının yüksek olması puan getirecektir.

Üniversiteye giriş sınavları ülkemizin için orta seviyeli sınavlar olarak gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle sınavların zor olması beklenmemelidir. Kolaylık ve zorluk dereceleri ölçme ve değerlendirme kurallarına göre gerçekleştirilmektedir.

2018 YKS Tarih- 2 Konuları Konu Dağılımı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. seyfi dedi ki:

    Yks için tarih dersinde hangi konulara ağırlık verelim. Soğuk Savaş Dönemi çok uzun ve kapsamlı oradan kaç soru çıkıyor elesek mi orayı ben öyle düşünüyorum konu dağılımını nasıl yapsak ya

Yorum Yaz