Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Kasım 2020

2018 YKS Tarih-1 Konuları Konu Dağılımı

Aşağıda 2018 YKS Tarih-1 konuları konu dağılımı kısaca olarak ele alacağız.

Üniversiteye giriş sistemi bu sene itibariyle yeniden değiştirilmiştir. Bu sene iki aşamalı olarak üç oturumdan oluşan bir sınavla üniversite sınavları gerçekleştirilecektir. TYT, Temel Yeterlilik Testi olarak ilk oturum sınavıdır. YKS ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak ikinci oturum sınavıdır. Üçüncü oturum sınavında da dil sınavı yapılacaktır. Sınavlar aynı hafta sonu olmak üzere bir gün arayal yapılacaktır. İkinci gün iki oturum olacaktır. Bu sene 23 – 24 Haziran Cumartesi Pazar saat 10’da üniversite sınavları yapılacaktır. 1 – 21 Mart tarihlerinde adayların başvuruları kabul edilecektir.

TYT sınavında Türkçe, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Matematik alanlarından toplam 120 soru sorulacaktır. Sınav süresi 135 dakika olacaktır. YKS, Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak Türk Dili ve Edebiyatı ve Sosyal Bilimler 1, Sosyal Bilimler 2, Matematik, Fen Bilimleri alanlarından oluşacaktır. Sosyal Bilimler 1 alanında Tarih 1 dersine de yer verilecektir. Tarih 1 bölümünden 10 soru gelecektir. Hemen her konudan bir soru gelmesi beklenmektedir. Bu da her konuyu önemli yapmaktadır. Bu durumda doğru yapılabilecek en fazla soru üzerinden hareket etmek gerekecektir.

YKS tercihler için çok kritik bir sınavdır. Üzerinde çok durulması gerekir. Hiçbir konunun görmezlikten gelinmesi söz konusu olamaz. Konulara planlı ve düzenli bir şekilde çalışılmalıdır. Soru çözme alışkanlığı edinmek gerekir. Bunun için sürekli olarak her gün soru çözmek, soru kalıpları üzerinde yoğunlaşmak gerekir.

TYT sınavında baraj puanı bulunmaktadır. 150 puan barajı ön lisans için geçerlidir. 180 puan baraj puanı olarak lisans için geçerlidir. 200 puan alanlar ise tercih yapmazlarsa bir sonraki sene tercih yapabileceklerdir. Adaylar sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil alanında puan türlerine sahip olarak tercih yapma hakkına sahip olacaklardır.

Bu sınavlar üniversiteye giriş için çok önemldiir. Sürekli çalışmak ve planlı çalışmak gerekir. Çok çalışmak ve düzensiz çalışmak başarı getirmez. Soru dağılımları ve çıkacak konular bu nedenle çok önemlidir.

Konular Soru Sayısı
Tarihe Yardımcı Bilim Dalları (2017 YGS-TARİH) 1
Asya Hun Devleti ( 2017 YGS-TARİH) 1
Abbasi Devleti (2017 YGS-TARİH) 1
Türkiye Selçuklu Devleti (2017 YGS-TARİH) 1
Osmanlı Devleti Balkan Siyaseti (2017 YGS-TARİH) 1
Osmanlı Kültür ve Uygarlığı (2017 YGS-TARİH) 1
Osmanlı İktisadi Anlayışı (2017 YGS-TARİH) 1
Osmanlı Dağılma Dönemi (2017 YGS-TARİH) 1
Birinci Dünya Savaşı Osmanlı-Rusya İlişkileri (2017 YGS-TARİH) 1
Lozan Barış Konferansı (2017 YGS-TARİH) 1
Büyük Millet Meclisi’nin Açılması (2017 YGS-TARİH) 1
Teşkilat-ı Esasiye Kanunu (2017 YGS-TARİH) 1
Mustafa Kemal’in Bağımsızlığa Verdiği Önem (2017 YGS-TARİH) 1
Türkiye’nin Dış Politikası (2017 YGS-TARİH) 1
Atatürk İlkeleri (2017 YGS-TARİH) 1

2018 YKS Tarih-1 Konuları Konu Dağılımı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. songül dedi ki:

    Çalışmaktan bıktım artık gelsin şu sınav da kurtulalım. Tarih matematik türkçe fizik kimya konular dağılımlar derken içimiz dışımız ders oldu yeterrrr.

Yorum Yaz