Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2021

2018 YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Aşağıda 2018 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak kısaca olarak ele alacağız.

ÖSYM’nin değişen sınav takvimi TYT, YKS gibi sınavlar için de geçerli olunca bu durumda sınav tarihleri, sonuçların açıklanması, tercihler ve yerleştirme tarihlerinde de değişiklikler meydana gelmiştir. 2018 ÖSYM takvimi YÖK tarafından güncellendikten sonra YKS sonuçlarının da ne zaman açıklanacağı merak konusu olmuştur.

YKS uygulamasının 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinin yapılmasına karar verilerek sonuçlarının da otuz gün sonrasında 31 Temmuz tarihinde açıklanması beklenmektedir. YÖK’ün belirlediği sınav takvimine göre akademik yıl içerinde sınav sezonunda bu şekilde bir planlama yapılmıştır.

Öğrencilerin en önemli sınavlarından biri de olan üniversiteye giriş sınavı olarak değerlendirilen YKS, üniversite kapısını açan bir sınav olarak önemli bir yere sahiptir. Sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih dönemi başlayacaktır.

Tercihler başarı sıralaması ve puan türüne göre yapılacak olan tercihlerde üniversitelere kesin kayıt hakkı elde edilecektir. Kesin kayıt hakkı elde edilmiş bir hak olarak öğrencilerin eğitim hakkının yerine getirilmesi şeklinde meydana gelmektedir. Böylece ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

Öğrenciler devlet üniversitelerine harçsız ve puanlarına göre de vakıf üniversitelerine burslu olarak girmeye hak kazanabilirler. Bu öğrencilerin hedeflerine ve tercihlerine göre değişen bir şeydir. Sınava girmek kadar önemli olan bir başka şey de doğru bir şekilde tercih yapmaktır. Bunun için başarı sıralaması öncelikli bir puan sıralaması yapmak en yüksek yerden en düşük yere doğru bütün tercih haklarını kullanmak gerekir.

2018 YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz