Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

2018 YKS Fizik Konuları Konu Dağılımı

Aşağıda 2018 YKS Fizik konuları konu dağılımı kısaca olarak ele alacağız.

Üniversiteye giriş sınavları bu sene itibariyle değişmiştir. Üniversiteye giriş sınavları iki aşamalı olarak üç oturumda yapılacaktır. TYT ve YKS olarak oturumlar yapılacaktır. Oturumlar arasında bir günlük bir fark olacaktır. Sınavlar aynı hafta sonu yapılacaktır. İlk oturum TYT, ikinci oturum YKS ve üçüncü oturum dil sınavı olarak yapılacaktır.

TYT, Temel Yeterlilik Testi olarak Türkçe, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Matematik dersinden oluşmaktadır. Türkçe dersinden 40 soru, Sosyal Bilimler dersinden 20 soru, Fen Bilimleri dersinden 20 soru ve Matematik dersinden 40 soru şeklinde sorular sorulacaktır. Toplamda 120 soru sorulacak ve 135 dakika sürecektir.

İkinci oturum YKS, Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak yapılacaktır. Türk Dili ve Edebiyatı – sosyal Bilimler 1, Sosyal Bilimler 2, Fen Bilimleri ve Matematik alanlarından sorular sorulacaktır. Adaylar alanlarına göre toplamda 160 sorudan 120 soruyu cevaplandıracaktır. Bütün bu aşamalarda sınav süresi 180 dakika olacaktır.

Fen Bilimleri alanında Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinden sorular yer alacaktır. Fizik alanında 14 soru sorulacaktır. Fizik çok kapsamlı ve zor bir sınavdır. Fizik’te neden sonuç mantığı işlemektedir. Ayrıca formülleri bu şekilde birbirine bağlamak mümkündür. Bu nedenle formül ezberlerken kodlamak yerine neden sonuç ilişkisini kullanmak en yararlısı olacaktır.

Mekanik, Elektrik, Manyetizma en önemli konular olarak sorulmaktadır. Bu nedenle bu sorulara yoğunlaşmak gerekir. Soru kalıpları öğrenmek ve zaman kaybı yaşamamak gerekir. Fen Bilimleri yoğun çalışma isteyen bir alandır. Bu nedenle sürekli ve planlı çalışmak gerekir. Sayısal sorularda farklı bakış açılarından soruya yaklaşmak yeni çözüm yöntemlerinin oluşmasına neden olabilir. Bu özelliğe de dikkat etmek zaman kazandırabilir.

TYT – YKS ilk kez uygulanacak olan bir sistemdir. Bu nedenle olumlu ve olumsuz yanları ilk defa ortaya çıkacaktır. Adaylar alanlarına göre 120 soruya cevap verecek tercihler bu şekilde yapılacaktır. Sınavlar 23 – 24 Haziran Cumartesi – Pazar saat 10’da yapılacaktır. Başvurular 1 – 21 Mart tarihleri arasında yapılacaktır.

 

YKS FİZİK  2018
Fiziğin Doğası 2
Madde ve Özellikleri 1
Yıldızlar 1
Kuvvet-Moment-Denge Merkezi-Atışlar 1
Optik 3
Isı-Sıcaklık-Genleşme 1
Elektrik-Manyetizma 5
İndüksiyon
Mekanik 5
Dalgalar 3
Işık Teorileri ve Fotoelektrik 1
Modern Fizik 2
Atom Modelleri 1
Atom Fiziği ve Radyoaktivite 2
İş-Güç-Enerji 1
Astronomi 1
TOPLAM 30

2018 YKS Fizik Konuları Konu Dağılımı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hümeyra dedi ki:

    Elektrik manyetizma dersinden nefret ediyorum hiç de başarılı değilim zaten. Şansıma bak ya 5 tane soru çıkıyormuş hiç sevinemedim şu konu dağılımlarını görünce.

Yorum Yaz