Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

2018 YKS Felsefe Grubu Konuları Konu Dağılımı

Aşağıda 2018 YKS Felsefe Grubu konuları konu dağılımı kısaca olarak ele alacağız.

Üniversiteye giriş sınavı bu sene itibariyle değişikliğe uğramıştır. Sınav iki aşamalı olarak üç oturumdan oluşacaktır. Sınavlar arasında sadece bir gün fark olacaktır. Sınavlar aynı hafta sonu yapılacaktır. TYT ve YKS olarak yapılacak sınavlar üniversiteye giriş için geçerli olacaktır.

TYT, Temel Yeterlilik Testi,  Türkçe, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Matematik derslerinden oluşmaktadır. Türk dersinden 40 soru, Sosyal Bilimler dersinden 20 soru, Fen Bilimleri dersinden 20 soru, Matematik dersinden 40 soru şeklinde olacaktır. TYT, Temel Yeterlilik Testi’nde baraj puanı bulunmaktadır. Ön lisans için baraj puanı 150 puandır. Lisans için baraj puanı 180 puandır. 200 puan alanlar ve tercih yapmayanlar da bir sonraki sene tercih yapma hakkına sahip olacaktır.

YKS, Yükseköğretim Sınavı olarak ikinci gün ikinci oturum olarak yapılacaktır. Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1, Sosyal Bilimler 2, Fen Bilimleri ve Matematik alanlarından sorular sorulacaktır. Sosyal Bilimler 2 alanında Tarih, Coğrafya, Felsefe Grubu ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri bulunmaktadır. Felsefe Grubu, Psikoloji, Sosyoloji ve Mantık derslerinden oluşmaktadır. Toplamda 12 soru sorulacaktır.  Felsefe grubunda en fazla soru toplumsal yapı alanında çıkmaktadır. Daha sonra kültür alanındaki sorular gelmektedir. Kültür en fazla sorulan sorular arasındadır.

Felsefe çok derin bir alandır. Bu nedenle bilgi notu çıkararak çalışmak gerekir. Uzun bilgi ve yorum sorularını okuyarak aşabilirsiniz. Felsefe okumaları, ders kitaplarını okumakla da yapılabilir. Düzenli ve planlı bir çalışma net sayısını yükseltebilir. Felsefe üzerinde çalışılması gereken bir derstir. Belli bir alan olduğu için bilgi yoğunluğu çok fazladır. Konuları adım adım takip etmek soru yoğunluğunun olduğu yerleri daha çok çalışmak gerekir. Not çıkarmak ve tekrar etmek iyi bir çözüm olabilir.

YKS bu sene ilk defa bu şekilde uygulanacaktır. 160 soru, 180 dakika sürecektir. Ardından dil sınavı yapılacaktır. 80 soru şeklinde olacaktır. 23 – 24 Haziran tarihlerinde Cumartesi ve Pazar saat 10’da yapılacaktır. 18 puan türü yerine 5 puan türünde tercihler yapılacaktır. Üniversiteye girişte sistemin olumlu ve olumsuz yanları bu sene ortaya çıkacaktır. Sınav başvuruları 1 – 21 Mart tarihleri arasında yapılacaktır.

2018 YKS Felsefe Grubu Konuları Konu Dağılımı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. buğra dedi ki:

    2018 yks felsefe grubu konu dağılımının nasıl olacağını çok merak ediyordum. Her sitede aradım ama 2018 bilgisine ulaşamamıştım sayenizde kafamdaki soru işaretleri gitti.

Yorum Yaz