Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

2018 TYT Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konuları Konu Dağılımı

Aşağıda 2018 TYT Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi konuları dağılımı kısaca olarak ele alacağız.

TYT, Temel Yeterlilik Testi olarak bu sene ilk defa yapılacaktır. Üniversiteye giriş sınavı bu sene itibariyle değişmiştir. Üniversite sınavı toplamda üç oturum olarak Temel Yeterlilik Testi, Yüksek öğretim Kurumları Sınavı ve dil sınavı olarak yapılacaktır. İlk oturum TYT olacaktır. Takip eden gün ise iki oturum YKS ve dil sınavı olarak yapılacaktır.

TYT, Temel Yeterlilik Testi’nde Türkçe dersinden 40 soru, Sosyal Bilimler dersinden 20 soru, Matematik dersinden 40 soru ve Fen Bilimleri dersinden 20 soru sorulacaktır. Toplamda 120 soru sorulacaktır ve 135 dakika sürecektir. Sosyal Bilimler dersinden Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe Grubu bölümleri de sorulacaktır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi herkesin bilmesi gereken sorulardan oluşacaktır.

Kuranı Kerim ve akıl, Peygamber (a.s.) şahsiyeti ve peygamberliği, ahlak ve değerler, ilahi kutsal ortak mesajlar, din, kültür ve medeniyet, ibadet, ayet ve mezhepler, musahiplik alanlarından sorular sorulacaktır. Sorular birer tane ağırlıklı olarak dağılım göstermekte ve bazı konulardan zaman zaman soru gelmemektedir.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nde önemli olan farklı konulara çalışmak ve özellikle medeniyet ve mezhep alanlarına yoğunlaşmak gerekir. Böylece soruları çözmek daha kolay olacaktır. Kuranı Kerim, ayet ve ibadetlerle ilgili sorular kalıp sorulardır. Daha çok Peygamber (a.s.) ve peygamberliği döneminde olanları çalışmak gerekir. O dönemde cahiliye adetleri üzerine ve alevilik üzerine çalışmalar yaparak musahiplik bölümünde yoğunlaşmak gerekir.

TYT, Temel Yeterlilik Testi olarak bu sene ilk defa yapılacaktır. 18 puan türü 5 puan türü ne düşmüştür. Sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil alanlarında puanlar verilmektedir. TYT sınavında ön lisans için 150 puan barajdır. Lisans için 180 puan barajdır. 200 puan ise bir sonraki sene tercih yapmak isteyenler için baraj kabul edilmektedir. Üniversiteye giriş sınavlarının bu seneki oturumları çok merak edilmektedir. İlk kez gerçekleşecek bir sistemle üniversiteye aday kabul edilse de soru sisteminde ve konu dağılımında herhangi bir değişim söz konusu olmayacaktır. Bu yıl üniversiteye giriş sınavları TYT ve YKS olarak 23 – 24 Haziran Cumartesi – Pazar saat 10’da yapılacaktır.

YGS DİN KÜLTÜRÜ KONU-SORU DAĞILIMI
KONULAR 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Kuranı Kerim Ve Akıl 1 2 1
Hz. Peygamberin Görevleri 1 1 1 1
Ahlak Ve Değerler 1
İlahi Kutsal Dinlerin Ortak Mesajları 1
Musahiplik (Yol Kardeşliği) 1 2
Din, Kültür Ve Medeniyet 1
İbadet 1 1
Ayetlere İnanç 1 2
İslam Düşüncesinde Mezhepler 1
Toplam 5 0 5 5 5

2018 TYT Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konuları Konu Dağılımı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hazan dedi ki:

    Yani şu sınavlarda az dersimiz var ya bir de din dersi testine de giriyoruz. 2018 tyt din kültürü testi için konu dağılımını iyi ki verdiniz de bir tek onlara çalışırız.

Yorum Yaz