Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

2017 LYS-4 Soruları Nasıldı Zor muydu Kolay mıydı Yorumları Sosyal Bilimler ÖSYM Sayfası

2017 LYS-4 Soruları Nasıldı Sosyal Bilimler Sınavı LYS 4 Zor muydu Kolay mıydı LYs 4 Yorumları sayfamızda.

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ilk oturumu olan, saat 10.00’da başlayan Sosyal Bilimler (LYS-4) sınavı bitti. 538 bin 885 kişinin başvurduğu LYS-4’te adaylar, tarih, coğrafya-2, felsefe grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını yanıtladılar. Tek oturumda uygulanan sınav, 135 dakika sürdü. LYS-4’te tarihten, coğrafyadan ve felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisinden birer soru açık uçlu yer aldı.  Peki LYS-4 sınav soruları zor mu yoksa kolay mıydı? İşte LYS sınavı yorumları ve görüşler… Üniversite girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) maratonu sona erecek. Siz de LYS sınavıyla ilgili yorumlarınızı haberimizin altında yer alan yorum yap bölümünden bildirebilir, diğer okuyucularımızla görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Eğitimciler LYS-4 sorularını nasıl yorumladı?

LYS sınav soruları zorluk derecesini bilemediğimiz için LYS sorularının zor mu yoksa kolay mı olduğunu uzmanlar yorumladı.

YURTTAN 2017 LYS 4 YORUMLARI

Soruları kolay bulduğunu kaydeden bir aday, “Çok zorlamadı bizi. Kolaydı. Çok heyecan yoktu. İyiydi, kötü değildi” diye konuştu. Sınavının güzel geçtiğini kaydeden bir başka aday ise, “Ben öylesine, denemek için girdim. Basitti. Tarih biraz sıkıntılıydı. Coğrafya felsefe de kolaydı” diye konuştu.

Üniversiteye geçişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ilk oturumu tamamlandı. 5 oturumlu LYS’lerin ilk sınavı olan Sosyal Bilimler Sınavı’nda 44 soruluk tarih testi, 14 soruluk coğrafya-2 testi ve 32 soruluk felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testi yer aldı. Her sınavda olacağı gibi LYS-4’te de toplam 3 tane açık uçlu soru soruldu. Sosyal medyada soruları yorumlayan, sınava giren adayların gündeminde felsefe sorularının zorluğu ve sosyoloji soruları arasında Suriyeli mültecilerin sınavda sorulması yer aldı. Bu yıl LYS’de ilk kez uygulanan açık uçlu sorular ise adaylar için kolaydı.  Tarih testindeki soruların Osmanlı tarihi ağırlıklı olmasından ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) çıkan tarih ve coğrafya sorularının LYS’deki sorulardan daha zor olmasından şikayetçi. Peki eğitimciler LYS-4 sorularını nasıl yorumladı? İşte yanıtı:

FEN BİLİMLERİ EĞİTİM KURUMLARI

TARİH: Öğrencilerin çoğu Tarih sorularının YGS tarzında olduğunu sadece bilgi ağırlıklı olmadığını yorum gücü de gerektirdiğini ifade ettiler. Biraz çalışmayla rahatlıkla yapılabilecek sorulardan oluşan bir sınavdı.

COĞRAFYA-2: Sorular beklenildiği gibi. Geçmiş yıllarda Coğrafya-2 testinde çıkan soruların konu dağılımına uygun. Yorum ağırlıklı ve orta düzeyde zorluğa sahip, çalışan öğrencinin rahatlıkla yapabileceği bir sınav.

FELSEFE: Mantık soruları bilgi ağırlıklı. Özelikle Psikoloji ve Sosyoloji de metinler uzun ve yorumlaması güç. Sosyolojide verilen metin ile sorudaki terimleri eşleştirmek adayları oldukça zorlamış. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kolay ve rahatlıkla yapılabilecek sorulardan oluşmuş. Kavram pek fazla sorulmamış.

NESİBE AYDIN OKULLARI 

TARİH: Sınava giren öğrencilerle, sınav sonrası yapılan görüşmeler sonucunda, LYS-4’te yer alan tarih sorularının, 9, 10, 11 ve 12. sınıfların tarih müfredatına uygun olarak eşit bir şekilde dağıtıldığı anlaşılmıştır. Konu dağılımı bakımından önceki yıllarla uyumlu bir sınav olduğu gözlenmiştir. Sorular genelde bilgiye dayalı hazırlanmıştır. Müfredat dışı soru sorulmamıştır. Düzenli çalışan bir öğrencinin çok zorlanmayacağı türde sorulardan oluşmuştur. Sorular bilgiye dayalı olmakla birlikte, 30 civarında soru, YGS bilgisiyle cevaplanabilecek düzeydedir. Bu yıl ilk kez uygulanan açık uçlu soru tipinden 1 soru gelmiştir. Bu soru da, yapılabilecek düzeydedir.

COĞRAFYA – 2Sınava giren öğrencilerle, sınav sonrası yapılan görüşmeler sonucunda, LYS-4’te yer alan Coğrafya sorularında, müfredat dışına çıkılmadığı, açık uçlu sorular dahilolmak üzere LYS bilgilerinin esas alındığı görülmüştür. LYS-4 Coğrafya sorularının genel olarak uzun ve paragrafa dayalı olmadığı, bilgiyi yorumlamaya yönelik olduğu görülmüştür.Sorular çelişkiye düşürmeyecek kadar açık ve anlaşılır niteliktedir. Zorluk derecesi geçen seneye paralel olarak orta düzeydedir.

FELSEFE GRUBU: Konu dağılımı bakımından önceki yıllarla uyumlu olduğu gözlenmiştir. Sınav, 8 Psikoloji, 8 Sosyoloji, 8 de Mantık (4 klasik, 4 sembolik mantık) sorusundan oluşmuştur. Açık uçlu soru, Psikoloji (Savunma Mekanizmaları/Gerileme) alanından gelmiştir. Açık uçlu sorunun konu eksiği olmayan öğrenciyi zorlamadığı tespit edilmiştir.Öğrencilerle sınav sonrası yapılan görüşmeler sonucu, bu yıl çıkan sorularda müfredat dışından soru olmadığı anlaşılmıştır. Psikoloji sorularının daha çok bilgi ağırlıklı olduğu, sosyoloji sorularının daha çok kavram bilgisinin yorumlanmasını gerektirdiği; öğrencilerin en çok zorlandığı Mantık sorularının ise bilgi ağırlıklı sorulardan oluştuğu anlaşılmıştır. 2017 LYS-4’ün Felsefe soruları, geçmiş yılların soruları ile müfredat ve zorluk derecesi açısından benzer nitelik göstermiştir. Öğrencilerin, mantık soruları dışında zorlanmadıkları söylenebilir.

DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİLGİSİ GRUBU: Sınava giren öğrencilerle, sınav sonrası yapılan görüşmeler sonucunda, LYS-4’te yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının, 2016 LYS ve 2017 YGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularına göre kolay olduğu anlaşılmıştır. Sorulardan 2 tanesinin doğrudan bilgi gerektiren; diğer 6 sorunun ise  “anlam-yorum- paragraf” sorusu biçiminde olduğu gözlenmiştir. Bilgi gerektiren soruların birisi İslam mezhepleri; diğeri ise Musevilik konularından gelmiştir. Paragraf soruları ise oruç, Hz. Muhammed gibi genel İslami konulardan oluşturulmuştur. Sorularda ortaöğretim müfredatı dışında bir içerik görülmemiştir. Bu sınav, dini konularda donanımlı öğrencilerin kolay; bilgi birikimi olmayan öğrencilerin nispeten zor bulduğu bir sınav olmuştur.

DOĞA KOLEJİ 

TARİH: ÖSYM’nin hazırlamış olduğu 2017 LYS-4’te tarih branşından gelen sorularda bazı zor soruların tamamı 9, 10, 11 ve 12. sınıf müfredat konularından geldi. Bu yıl LYS’de cevabı doğrudan terim olan bilgi sorularının yanında, paragraf soruları da vardı. Bunun yanında, sorularda görsellik de kullanılan yöntemlerden biriydi. Kronoloji, eşleştirme ve öncüllü sorular yine bu yıl da soruldu. Bu yıl ilk defa kullanılan açık uçlu soru, 12. Sınıf müfredatından geldi. 20. yüzyılın en önemli buluşlarından biri olan ENIAC’ın hangi alanda yapılan bir çalışma olduğu soruldu. Özellikle çeldiricilerin çok iyi seçilmiş olduğu, soruların yarıya yakınının zorluk düzeyinin orta düzeyde olduğu, terim ve bilgi sorularının ise o konu ile ilgili temel bilgilerden seçildiği söylenebilir.

COĞRAFYA: LYS-4’te yer alan coğrafya soruları, tüm lise müfredatından LYS formatını kapsayacak şekilde hazırlanmış olup müfredat dışı soru bulunmamaktadır. Hem yorum hem de bilgiyi ölçmeye yönelik sorular gelmiştir. YGS de harita yorumlamak üzere gelen sorular bu sınavda da karşımıza çıkmıştır. İlk kez bu yıl uygulanan açık uçlu soru formatında yer alan Kiel Kanalı sorusu hem müfredata uygun hem de öğrencilerimizin harita bilgilerini değerlendirecek ölçüde hazırlanmıştır. Bununla birlikte LYS-4 formatına uygun olarak dünya coğrafyasına ağırlık verilmiştir. YGS de alışılagelmiş olan konu başlıkları LYS-4’te de artık karşımıza çıkmaktadır. Özellikle YGS de her yıl beklenen Dünyanın şekli ve hareketleri konusu bu sınavda karşımıza çıktı. Öğrenciler soruları rahat çözdüklerini, çeldirici yönü kuvvetli soruların olmadığını belirtmiştir. Genel itibari ile verilen temel bilgiler kullanılarak yapılabilecek rahat bir sınav olmuştur.

FELSEFE: 2017 LYS-4 Felsefe Grubu soruları, konu dağılımı açısından önceki yıllarla uyumlu olduğu görülmüştür. Bu yılda psikolojiden sekiz, sosyolojiden sekiz ve mantıktan sekiz soru gelmiştir. İlk kez bu yıl uygulanan açık uçlu soru psikoloji branşından gelmiş ve müfredat dışı soruya rastlanmamıştır. Psikoloji ve mantık sorularının bilgi ağırlıklı olduğu, sosyolojinin ise yoruma dayalı olduğu görülmüştür. Öğrencilerimizden aldığımız bilgilere göre; felsefe grubunda mantık sorularının ayırt edici bir rol üstlendiği gözlemlenmiştir.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ: 2016 LYS ve 2017 YGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularına göre biraz daha kolaydı. Sorular önceki LYS sınavlarına göre bilginin  daha ön planda olduğu sorular olarak karşımıza çıktı. Sürprizin yaşanmadığı sınavda soruların genel olarak zorluk derecesi orta düzeydeydi. Allah’ın sıfatları ile ilgili soru ise çıkmasına kesin gözüyle bakılan sorular arasındaydı. Soruların müfredat perspektifinde çalışan bir öğrencinin zorlanmayacağı seviyede olduğu, çeldirici unsurların olmadığı, analiz ve yorum sorularının ise orta düzeyde olduğu görülüyor.

UĞUR OKULLARI 

TARİH: Öğrencilerden edindiğimiz bilgilere göre 2017 LYS-4 sınav soruları kolay gelmiştir. LYS-4’ te yer alan tarih soruları, 9, 10, 11 ve 12’nci sınıfların tarih müfredatına uygun olarak, eşit bir şekilde dağıtılmıştır. Konu dağılımı bakımından önceki yıllarla uyumlu bir sınav olduğu gözlenmiştir. Sorular genelde bilgiye dayalı hazırlanmıştır. Düzenli çalışan bir öğrencinin çok zorlanmayacağı türde sorulardan oluşmuştur. Toplam 44 soru sorulmuştur ve bilgi düzeyini yoklamaya yönelik hazırlanmıştır. Açık uçlu soru, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersinden gelmiştir. Detaylı bilgi içeren soru sayısının az olmasına rağmen soruların bilgiyi ölçücünitelikte olduğu ifade edilmiş ve sorulardan 5-6 tanesinin  ayırt edici nitelikte olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Genel olarak çalışan ve soru kökünü dikkatli okuyan öğrencilerin yapabileceği nitelikte sorular sorulmuştur.

COĞRAFYA: Coğrafya -2 sınavında, soruların dört yılın lise müfredatını kapsayacak şekilde hazırlandığı ve her yıl olduğu gibi bu yıl da haritalı sorulara yer verildiği bilgisi paylaşıldı. Kısa cevaplı soru olarak Almanya’da bulunan Kiel Kanalı’nın sorulduğunu öğrendik. Bu sorunun öğrencilerimizin çoğu tarafından da doğru şekilde kodlanmış olduğunu tahmin ediyoruz. Coğrafya-2 sınavının yapılabilirliğinin yüksek olduğunu düşünüyorum.

FELSEFE: Öğrencilerimizden aldığımız duyumlara göre sınav soruları müfredata uygundur. Psikoloji ve Sosyolojide sorular uzun paragraflardan oluşturulmuş, Mantıkta ise işlem ağırlıklı sorulmuştur. Bu da bilginin yanı sıra test tekniği ve zaman yönetimi konularında iyi olmayı gerektirmektedir. Bilgisinden emin olmayanı, zamanı iyi yönetemeyeni eleyecek bir sınavdır. Bu nedenle geçen seneye göre biraz daha zorlayıcıdır. Kısa cevaplı soru, Psikoloji dersinin savunma mekanizmaları konusundan gelmiştir.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ:  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları müfredata uygundur. Önceki yıllarda olduğu gibi paragraf yorumu ve kavram bilgisini sorgulayan niteliktedir.

Sizce 2017 LYS-4 Soruları Nasıldı Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. berrin dedi ki:

  ben de 37 yaşındayım 3 yıldır sınava giriyorum hem iş hem ders gazide görsel iletişimde öğrenciyim ama türkçe öğretmenliği istiyorum.8 ay boyunca ders çalışma imkanım olsa belki daha iyi netlerim olurdu ama sayısalcılar sınavda yeteri kadar çözüp uyumaya geçince dikkatim dağılıyor haliyle en az 4 soruyu kaygıdan yapamadım ve doğru çıktı.yaşınız küçükken eğitimi tamamlayın ben imkansızlıktan okuyamadım

 2. berrin dedi ki:

  o kolay diyenler sözelden kaç net çıkarmışlar yazsala rda görsek netlerini

 3. Suut dedi ki:

  Coğrafya testi cevapların ı yazarmisiniz

 4. tuba dedi ki:

  Tarih sorularini biraz calisan herkes yapabilirdi. cografyada zorlandim. mantik kafa karistiriciydi psikolojide ayni sekilde sosyoloji ve din kilturu basitti

 5. öznur dedi ki:

  Sınav karışıkı biraz iyiydi

 6. Mustafa dedi ki:

  Arkadaşlar bir sorum var da Lys4 te din kültürü görmüş olduğumuz halde son 8 soruyu çözersek ne oluyor ?

 7. Yağmur dedi ki:

  Astronomi tarimli soruyu naptiniz

 8. ömer dedi ki:

  Coğrafyada 1,2,3,4 diye sıralanan ve 1 ve 2 ncisi petrol ve dogal gazli soru vardi cevabi ne idi

  1. Gjfjg dedi ki:

   1-2 dedim hayırlısı

   1. Heloo dedi ki:

    Cevap 1 ve 3 olacak doğal gaz ve hayvansal ürünler

 9. ömer dedi ki:

  Coğrafyada 1,2,3,4 diye siralanan ve 1ve2 cisi petrol doğal gaz vardi o sorunnun cevabı ne idi

 10. Neslihan dedi ki:

  Urug boy bu dun diye sıralamali soru vardı ne yaptimiz

  1. doğan dedi ki:

   Oguş urug boy budun

 11. Hilal dedi ki:

  Siz nasıl süreyi yetiştiremediniz ya sıkıntıdan öldüm sınavda

 12. Özge dedi ki:

  Felsefe sorulari sizce nasildi

  1. beyza dedi ki:

   Mfci olunca yapamıyor insan yoksa basitti bence

 13. Nazli dedi ki:

  Sözel çok kolaydi sözelci olsaydim boyle olurdum boyle olurdum diyenler gelin sözelci olun o zaman çalışmdgnz şeylere yorum yapmyn ..! Ona baklrsa ygs fen e de biz kolay diyorduk

 14. Simge dedi ki:

  Tarihteki cevaplar neydi?

  1. Mert dedi ki:

   Astronomi heraldik yalnızca 1on iki h.t.t.,musevilik,aclari doyurdum fakirleri giydirdim şeklindeki cvp, enosis,Çanakkale boğazı TBMM ye devredilecek,Avusturya siyasi başarı kazandı ,irangate;ABD nin İran’a gizli silah satma skandalı,iradei milliye,halkcilik,skolastik düşünce ,BİLGİSAYAR,comecon,vb bu kadar ini hatırlamıyorum

 15. gizem dedi ki:

  ego tatmin etmek icin de sınava girmek biraz ilginc

 16. Bayazor dedi ki:

  Tarih coğrafya yı bira z. Kolay yapsalardı keşke

 17. hönkürteden dedi ki:

  kolay kolay diyonuzda sonuçları görünce şok geçirceksiniz banada kolay geldi 2-3 soru baktım netten kolay değilmiş

  1. hönkürteden dedi ki:

   da ayrı yazmayın

 18. Bayazor dedi ki:

  Tarih coğrafya biraz kolay olsa ydı keşke

 19. zeynep dedi ki:

  Arkadaslar 44 yaşındayım bu sınava girdim çok zordu tuhafti diye kendinizi rahatlatmayin 27 sene önce liseyi bitirdim inşallah 50 60 netim vardır önemli olan çalışmak dün okuldan ciktiniz daha

  1. Pinar dedi ki:

   Ben de 32 yaşındayım sınava girdim bende kendim çalıştım hicbirsey için geç değil istersek basarabiliriz

  2. Ömer dedi ki:

   Tebrik ediyirum sizi zeynep hanım

   1. Ebrucnnn dedi ki:

    Bnde aciklise mezunu1 cocuk annesi olarak girdim sinava sadece 1 hafta calistim konulari yetistiremedim ama kafadan 25 sorudan eminim tarihten tarih kolaydi inkilap sorulari biraz zordu yada bn pek calismadigimdan zor geldi

 20. Savas dedi ki:

  Coğrafya inanılmaz kolaydı soru sayısının az olması dezavantajdi benim icin:(

 21. Gamze dedi ki:

  tabi canım kesin on bine girerdiniz :D

  1. Hasan dedi ki:

   İlk 6bin kesin benim :DD

 22. Gamze dedi ki:

  kolay görünümlü tuhaf sorulardı

 23. Merve dedi ki:

  Sözel olsam ilk bine girerdim diyenler, sınav herkese kolaydı sıralamayi etkilemez pek

 24. meryem dedi ki:

  Klasik sorular zordu zaten yapamadım ama diğerleri kolaydı :) Sözelci olsam ilk 10 bine girebilrdim :))

  1. fatih dedi ki:

   su 2 ıle 2 yı toplayanlar 1 mılyon kelımeyı ezberleme yetenegı gerektıren sorulara hep kolay demıştır lan sızın yaptıgınız ne kı 2 2 daha 4 baska :) ben sadece 4 işlem bılıyorum yarın sınava gırecem emınınmkı sallayarak 30 net yapacam toplamda

   1. Mert dedi ki:

    Kardeş bende salliycam ya kaç tane sallayalım 1 aydır düşünüyorum sen nasıl yapcaksin

  2. Yağmur dedi ki:

   Ol da yap o zaman

  3. Sinirimi bozma dedi ki:

   Ya bi sus ya zaten hep öyle derler sözelci değilsen git fene mata çalış burda boş yapma zaten siz sayısalcılarda bi ego bi ego

 25. emrullah dedi ki:

  bence tarih cok basitti coğrafyada 2 3 soru dışında yine kolaydı ama mantık ve sosyoloji zordu.. hayırlısı olsun bütün arkadaşlara

 26. Mert dedi ki:

  Arkadaşlar coğrafyayı ne yaptınız cevapları yazarmisiniz lütfen

  1. Savas dedi ki:

   Yaz yağmuru 4. Yörünge sorusu ankara. Deprem b. Gelişmiş ülke. Çin. Bitikilerin fotusentez yapması

   1. Mert dedi ki:

    Allah razı olsun kardeşim

 27. zeliş dedi ki:

  Bugün ki tarih Lys sınavını halil inalcık’a sorsalar kaçını yapabilirdi acaba. çok zor geldi bana

  1. Anonim dedi ki:

   Herhalde çok boş bi insansın yol yakınken eğitim hayatına son ver bi sözelci bu tarih soruları zor diyorsa eğitimde fazlalık yaratıyordur

 28. ferda dedi ki:

  Kolaydı, ygsdende kolaydı bence çalışan çok iyi yapardı 90 sorunum enfazla 10 sorusu zordu gerisi basitti. Geçen sene girmedim bilmiyorum.

 29. melis dedi ki:

  Bir TM’ci olarak Tarih,Coğrafya kısmı çok basit; Felsefe grubu tamamen lys düzeyi ve seçici geldi bana sizce nasıldı arkadaşlar?

  1. Mert dedi ki:

   Coğrafya cevaplarını yaparmısın ya lütfen emin olmak istiyorum

 30. hakan dedi ki:

  LYS-4 iyi geçti ve ben hala şoktayım. YGS sonrası tek bir tarih/coğrafya sorusu dahi çözmedim, hatta coğrafya yok sanıyordum bu sınavda ??

 31. derman dedi ki:

  ben gerizekalı mıyım acaba coğrafya da sürem yetmedi, hevesimi alamadım lys 3 te görüşürüz bittin ösym ahshdjn

  1. Mert dedi ki:

   Kardeş bende yetiştiremedim klasik soruyu düşünüyordum ??süre bitmiş hızla işaretledim aklımdakini 1 tane kalmıştı zaten

Yorum Yaz