Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

2014 YGS Son Başvuru Tarihi ve Uyarılar

2015 YGS Başvurularında son gün 15 Ocak, 2015 YGS Başvuruları uzatılmayacak, ÖSYM başkanı adaylara YGS başvurularını son güne bırakmamalarını önerdi. 2015 YGS son başvuru tarihi

Yeni Şafak gazetesinde yer alan bir habere göre, vazifeye atandığı günden beri yapılan imtihanların eğitim tekniğine uygun olması için elinden geleni yaptığını belirten Ali Demir, YGS ve LYS’de sorulan soruların bakanlık müfredatına eş değer olması için çalıştıklarını söyledi.

Bu sebeple bakanlıkta görevli kişilerle görüştüklerini söyleyen Demir, soruları hazırlayan her akademisyen ve çalışanın müfredatta yer alan düzenlemeleri gözden geçirmelerini rica ettiklerini ve bunun sonucunda sorulan da müfredata daha uygun olmasını sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

osymsalonu34

Yapılan imtihanların ardından Talim Terbiye Kurulunun kitapçığı gözden geçirerek rapor düzenlediğini belirten ÖSYM Başkanı Ali Demir, bu rapor sonucunda yapılan sınavın bütünüyle müfredatla eş değer bulunduğunu söyledi. YGS ve LYS’nin okullarda uygulanan sisteme uygun olmasını ve eğitimi düzeltmesini istediklerini ekleyen Demir Talim Terbiye Kurulu ile yaptıkları düzenlemeleri sürdüreceklerini de vurguladı.

ÖSYS düzenlemesinin 2 Ocak tarihinden itibaren başladığını söyleyen Ali Demir, bütün gece ekibi ile birlikte sistemi takip ettiklerini ve bu sürecin düzen içinde işlemesini dilediğini belirtti.

Başvurusunu ilk yapan öğrenciyi arayıp tebrik eden Demir,  “Şu ana kadar gelen bilgiye göre 6 bin 236 aday başvurdu. Hedefimiz, 15 Ocak 23.59’da bütün başvuruları bitirmek ve yeni bir uzatma talebi olmayacak şekilde bunu tamamlamak. Adaylardan ricam bu süre içerisinde başvurularını yapmaları” açıklamasını yaptı.

ÖSYS’ye başvuru tarihlerinin uygun olduğunu ekleyen Demir, “Çok kısa sürede sınavı açıklama heyecanımızdan dolayı bir başvuru uzatma istemiyoruz. O nedenle başvurularını son güne bırakmasınlar” önerisini öğrencilere sundu.

Başvuruları eskisine göre fazlasıyla kolay hale getirdiklerine değinen Demir, özellikle ödeme sistemi sayesinde öğrencilerin sistem açıldığı anda başvurabildiklerini vurguladı.

İlk bir saatte 32 öğrencinin başvurduğunu belirten Demir, öğrencilerin direkt olarak internetten ödeme işlemlerini hallettiği, yalnızca son sınıf  öğrencilerinin okudukları okullarında başvuru yaptıklarını ekledi.

Okulunu bitirmesine rağmen geçtiğimiz sene ÖSYS sistemine girmemiş öğrencilerin de illerdeki sınav merkezlerinden başvuru işlemlerini halledebileceğini vurgulayan Demir, bahsi geçen öğrencilerin bu merkezlerde resimlerinin çekilmesi zorunluluğunu da uyarı olarak belirtti.

“Öğrenciler başvuru işlemlerini son ana bırakmasın”

Geçmiş senelerde ÖSYS’ye katılanların, internet yoluyla başvuru yapabileceklerini anımsatan Demir, sözlerine şöyle devam etti :

“Adaylardan tekrar ricam, son güne bırakmaksızın, başvurularını yapsınlar. Başvurularını yaptıktan sonra mutlaka bilgisayarlarından başvuru tamamlanmıştır belgesinin çıktısını alsınlar. Bir başka nokta da adayların ÖSYS ya da ÖSYM’deki aday işlemleri şifrelerini sadece kendilerinin muhafaza etmeleri, hiç kimseyle bunu paylaşmamaları. Çünkü zaman içerisinde bu yanlış yerlere gidebiliyor ve bazen de hiç hoşumuza gitmeyen telafi edemeyeceğimiz sonuçlara yol açabiliyor. Adaylardan özellikle şifrelerini kimseyle paylaşmamalarını istiyorum.”

Üniversitelere yerleştirme sistemine dair çekilişleri YÖK’ün düzenlediğini anımsatan Demir, bu seneki sistemde en büyük değişimin, YÖK’ün engelli öğrencilere özel beceri imtihanında sağladığı kolaylık olduğunu müjdeledi.

YÖK’ün engelli adayların özel yetenek sınavına girebilme ön şartını YGS’deki 140 puandan 100 puana indirdiğini anımsatan Demir, bunun özel yeteneğe sahip engelli adaylara avantaj sağladığını söyledi.

“Resmi duyurular önemle dinlenmeli”

Üniversiteye giriş sınavlarının, bir çok adayın yaşamını belirleyeceğine parmak basan Demir, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bu nedenle gerek adaylar, gerek anne babaları ve gerek yakınları itibarıyla hassasiyetle takip edilen bir konu. Bu hassas konu hakkında en doğru bilgilendirme sadece ve sadece ÖSYM’nin internet sayfasından edenilebilir. Duyumlar, söylentiler bunlara itibar edilmemeli. Her türlü bilgiyi ya ÖSYM’nin sitesindeki duyurular ya da ÖSYM’nin bizzat basıp dağıttığı kılavuzlardan edinmeliler. Biz adayları bilgilendirici el rehberleri, posterler, kılavuzlar yayınlıyoruz. Resmi açıklamalarımıza itibar etmelerini öneriyorum. Hiçbir zaman üçüncü şahıslardan duydukları haberlerle kaygılanmamalarını, dikkatlerini dağıtmamalarını istiyorum.”

ÖSYS’nin sisteminin ilk etabı mart ayında YGS ile ikinci etabı ise haziran ayında LYS ile yapılacağını vurgulayan Demir, öğrencilerin vakitlerini iyi düzenlemesinin mühimliğine parmak bastı.

Öğrencilerin iki imtihanı da beraber planlayarak çalışmalarının önemini vurgulayan Demir, “Öğrencilerin LYS içerikli dersleri de bu süre içinde planlamaları 23 Mart’tan sonraki süreci çok daha iyi değerlendirmelerine yol açacaktır. Tüm adaylara bu kapsamda başarılar diliyorum. Sakin olmalarını ve tabii ki bir heyecan konusu ama mümkün olduğunca o heyecanlarını kontrol altında tutmalarını öneriyorum” dedi.

2015 YGS Son Başvuru Tarihi 15 Ocaktır, Kaçırmayınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. cemre dedi ki:

  ne olur uzatıldı deseniz

 2. serhat dedi ki:

  süreyi uzatsınlar………

 3. betül dedi ki:

  lütfen uzatılsın yaa lütfeen

  1. gül dedi ki:

   ösym ye mesaj at ya da ara mutlaka basvurunu yapamadıysan

Yorum Yaz