2014 SBS Sınavı Nasıl Olacak

Öyle olacak böyle olacak diye tartışmaları sürerken 2014 yılında yeni SBS (Seviye Belirleme Sınavı ) nasıl olacak , ayrıntılar belli oldu. Bugün Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, yeni SBS sistemi ile ilgili bilgi verdi. Buna göre bilinen düzene göre SBS bu yıl son defa yapılacak. 2014 SBS ise farklı olacak. İşte yeni SBS Sisteminin detayları :

sbs

2014 SBS Nasıl Olacak

Gelecek yıl SBS yine yapılacak ancak adının değişip değişmeyeceği belli değil. Öğrencilerin lise yerleştirme puanları hesaplanırken yalnızca SBS sınav puanı değil okul puanları da büyük oranda etki edecek. Yüzde kaç oranında etki edeceği henüz açıklanmadı ama Milli Eğitim Bakanının verdiği demece bakıldığında bu oran çok ciddi bir oran olacak. Öğrenciler haliyle okul derslerine daha fazla çalışacak. Lise yerleştirme sistemi dershane eksenli bir yapıdan okul eksenli bir yapıya kavuşacak. SBS’de çıkan sorular dershane konularına göre değil , okulda işlenen konulara göre belirlenecek.

Öğretmenler Notları Şişiremeyecek

Lise yerleştirme puanlarına, okuldaki yazılılar da doğrudan etki edeceği için, öğretmenlerin verdikleri notlar kontrol altında tutulacak. Öğretmenler notları şişiremeyecek.  Haliyle bu noktada öğretmenlere büyük sorumluluklar düşecek. 2014 SBS sınav sistemi ile ilgili daha detaylı açıklamalar geldikçe bu sayfamızdan sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Eylül ayında açıklayacağı, SBS’nin yerine getirilecek yeni sistemindetayları ortaya çıktı. Buna göre sınav, “Türkçe”, “Matematik”, “Fen ve Teknoloji”, “İnkilap Tarihive Atatürkçülük”, “Yabancı Dil” ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” derslerinden yapılacak. Sınavagiremeyen öğrenci 1 hafta sonra telafi sınavına girebilecek. Testlerde yanlışlar doğruyu götürmeyecek.

Vatan’ın ulaştığı bilgiye göre yeni sistem birçok yeniliği de beraberinde getiriyor.

Son dakika değişikliği olmazsa, yeni sistem şöyle işleyecek:

– DİN KÜLTÜRÜ DE ORTAK SINAV:

Ortaokul 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan yazılı sınavlardan bir tanesi merkezi sınav olarak  gerçekleştirilecek.  Sınavlar temel dersler olan “Türkçe”, “Fen ve Teknoloji”, “Matematik”, “T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük”, “Yabancı Dil”, “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” derslerini içerecek.

– ARALIK VE NİSAN’DA: 

Sınavlar Aralık ve Nisan ayı sonunda ve o zamana kadar işlenilen müfredata uygun konulardan yapılacak. Merkezi sınavlar her ders için ayrı ayrı yapılacak.

– YANLIŞLAR DOĞRULARI GÖTÜRMEYECEK:

Sınavda çoktan seçmeli sorular (4 seçenekli) sorulacak. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek. 3 sınavı olan derslerden 2. sınav, 2 sınavı olan derslerden ise 1. sınav merkezi olarak yapılacak.

– BAŞKA ÖĞRETMENLE:

Öğrenciler kendi okullarında (olağanüstü haller dışında) sınava girecekler. Sınav salon başkanları ve gözetmenler, görev yaptıkları okulun dışında farklı bir okulda görev yapacaklar. Sınav görevlendirmeleri il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince gerçekleştirilecek.

– TELAFİ:

Geçerli bir özrü sebebiyle sınava giremeyen öğrenciler için sınavı takip eden haftada telafi sınavı yapılacak. Telafi sınavı, il ve ilçe merkezindeki sınav merkezlerinde yapılacak, öğrenciler bu sınava kendi okullarında giremeyecek.

– ÖĞRETMEN NOTU YÜZDE 40 ETKİLİ:

Öğrencilerin dönem puanı, merkezi ortak sınavlar ile öğretmenler tarafından verilen puanlardan oluşacak. Öğrencinin merkezi yazılılardan aldığı puanlar yüzde 60 oranında etkileyecek.Öğretmeni tarafından verilen notlar ise yüzde 40 olarak etki edecek.Yerleştirme ortalaması bulunacak.

– HER YIL FARKLI:

Öğrencilerin 6. sınıftaki puanları yüzde 10, 7. sınıftaki puanları yüzde 20, 8. sınıftaki puanları da yüzde 70 oranında etki edecek. 6, 7 ve 8. sınıfların yıl sonu başarı puanlarının ağırlıklandırmasına göre oluşan puan, öğrencinin bir sonraki eğitim basamağında devam edeceği okulu belirleyecek. Öğrencilerin gitmek istedikleri okullara yönelik olarak yaptıkları tercihler, puan esasına göre ve şeffaf bir şekilde değerlendirilecek ve liselere merkezi yerleştirme gerçekleştirilecek.

Devamsızlık dahi etkili

Liseye yerleştirmede puanların eşit olması durumunda “Tercih önceliği”, “Sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıflardaki yıl sonu Başarı puanı yüksekliği”, “Okula özürsüz devamsızlık oranının azlığı”, “Doğum tarihinin daha sonra olması“, “Tercih başvuru tarihinde öğrencinin ikametine yakınlık durumu”na bakılacak.

MEB, okullarda yapılacak sınavlarda “yazılı” uygulamasından geçici bir süre vazgeçti. Sistem oturana kadar merkezi sınavlar test olarak yapılacak. Sistemin oturmasının ardından ise merkezi sınavların yazılı şeklinde yapılması hedefleniyor. Testlerde yanlışlar da doğruları götürmeyecek.

2014 SBS İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.