2013 LYS Tercih Kılavuzu ve Kontenjanlar

Tercih maratonu bu yıl erken başladı. ÖSYM’nin modern standartlara ulaşmasının akabinde bu yıl LYS sonuçları 1 hafta gibi müthiş bir sürede açıklandı. Şimdi sıra tercihlerde.. ÖSYM LYS tercih kılavuzunu yayınladı. Üniversite adaylarının tercih sürecinde ihtiyaç duydukları bütün bilgiler ÖSYM 2013 LYS tercih kılavuzu ve kontenjanları kitapçığında yer almakta. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ilgili tabloları inceleyebilirsiniz.

Tercih yapacak olan adaylar 8-18 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapacakları tercihlerde 2013 ÖSYS LYS tercih kılavuzunu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.  Tercih yaparken dikkate alınması gerekli olan şey, puanınız değil başarı sırasıdır. Bu noktadan hareketle 2013 LYS tercih kılavuzu ve ÖSYS kontenjanlar tablosunda da yer alan bir önceki yılın taban puanlarına göz atarak tercih yapmak sizleri ciddi derecede yanılgıya uğratabilir. Tercih yapacağınız bölümün önceki yıl ki başarı sıralamasını ve sizin 2013 LYS Yerleştirme başarı sıralamanızla mukayese edin. Tercih listenizi bu karşılaştırmaya göre oluşturunuz. Adayların tercih sürecinde gereksinim duyacakları her türlü bilgi ve belge 2013 LYS tercih kılavuzunda bulunmaktadır.

 

2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu (3 Temmuz 2013)

Linklere Tıklayarak İnceleyebilirsiniz.

Tablolar

2013 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu indir

Uyarı: Tercih Yapacağınız Bölümlerin İlgili Başarı Sıralamalarının da Yer Aldığı Detaylı Kılavuz İçin Aşağıdaki Linklerde Yer Alan Tablo 3A/3B ve Tablo4’ü inceleyeniz.

2013 LYS Tercih Kılavuzu İçin Tıklayın (Genel Kılavuz)

2013 LYS Tercih Kılavuzu ve Kontenjanları İle İlgili  Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz.

55 yorum

  1. bazı arkadaşlarım diyo ki meb bursu sadece 5 öğretmenliği veriliyor türkçe matematik din kültürü zihinsel öğretmenliği bu kadar sadece sosyal öğretmenliğine burs yok doğru mu sizce lütfen yardm edin

  2. arkadaşlar ben kimya bölümü mezunuyum bana gelen ek puani sadece kimya öğretmenliğinde kullanabiliyordum eee o da bu sene sıfırlanmiş ne olck peki bu durum saçma değil mi bizi de düşünmeleri lazım

  3. Merhaba arkadaşlar ben de gazi üniversitesi i.ö Türk dili ve edebiyatı istiyorum puanım 318 sıralamamda 97 bindeyim sizce olur mu ? Fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim . Şimdiden teşekkürler..

  4. arkadaşlar lütfen yardımcı olur musunuz benim sıralamam 141 bin geçen yıl 136 bin ile kapatılan makine mühendisliğine gitme ihtimalim varmı lütfen yardımcı olun

  5. arkadaşlar ben sayısalcıyım sizce namık kemalde bilgisayar mühendisliğimi yoksa trakyada gıda mühendisliği mi yada hacettepede maden mühendisliğimi karar veremedim fikri olan varsa yazarsa şimdiden çok teşekkür ederim bu arada hemşirelikte var napıcammmmmm???????

  6. arkadaşlar puana göre değil başarı sıranıza göre yapın tercihinizi, puanlara bakarsanız yanılırsınız, çünkü bu sene daha düşük puanla daha iyi sıralar geldi bilginize ;)

    • mrb, geçen yıl mezun olmamla beraberimde yüklü bi tecrübe edindim tercih adına. Dolayısı ile sorabileceğiniz, aklınızda kalmış veya yarım bıraktığınız araştırmalarınızı bana ulaşarak halledebileceğinizi umuyorum. Tabiiki yine tercih sizin )) ben bu konuda oldukça müsaidim… e-postam: rexpol2011@hotmail.com

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.