Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

2013 LYS Ek Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

LYS Ek Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2013

2013 ÖSYS LYS ek yerleştirmelerle  Üniversitelerdeki 238 bin boş kontenjanın doldurulması hedefleniyor. Peki 2013 LYS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak.

Üniversiteye yerleşemeyen adaylar için büyük bir şans olan “ek yerleştirme”ler için açıköğretim fakülteleride dahil olmak üzere üniversitelerin önlisans ve lisans programlarında toplam boş kontenjan sayısı 238 bin 217 olarak saptandı.

2013-ÖSYS sonuçlarına göre tercih yapacak adayların ek yerleştirmesi de ÖSYM tarafından yapılacak. Üniversiteye yerleşemeyen adaylar ile yerleştiği halde kayıt yapmayan öğrencilerin oluşturduğu boş kontenjanlar ÖSYM’nin yayınladığı kılavuzda yer alacaklar. Adaylar bu kontenjanlar doğrultusunda puanını göz önünde bulundurarak tercih yapacaklar.

Ek Yerleştirme Sonuçları En Geç 2 Ekim 2013 Çarşamba Gününe Kadar Açıklanmış Olacak

2012-lys-sorulari

YÖK yetkililerinin açıklamalarına bakılarak, açıköğretim programları dahil olmak üzere toplam boş kontenjan sayısı 238 bin 217 olarak belirlendi. Bu kontenjanlar 144 bin 292’ininde önlisans, 93 bin 925’ininde lisans programları yer almaktadır.

İlk yerleştirme sonucu ve yerleşme hakkı kazanan fakat kayıt yaptırmayan adaylar sonucunda boş kontenjanlar  oluşmuştur. Örgün yükseköğretim programlarında 183 bin 156,açık öğretim programlarında ise 38 bin 457 kişilik açık vardır. Bu örgün yükseköğretim programlarının 126 bin 731’i önlisans, 56 bin 425’ilisans; açıköğretim programlarının 9 bini önlisans, 29 bin 457’si lisans programlarını içerir

Ek yerleştirmede ekstra 16 bin yeni kontenjan

Bu yıl Ek Yerleştirme Kılavuzu’ndaki boş kontenjanlara ek bir de 16 bin 604 kişilik yeni kontenjan açıldı. Yeni açılan programların 8 bin 561’i önlisans ve 8 bin 43 ‘ü ise lisans programını içeriyor.

Ek Tercihlere Nasıl Başvurulacak?

ÖSYS ek tercihler 30 Eylül’e kadar sürecek.

Adaylar tercih yapma hakkına sahip oldukları bölümler toplamda 30’u geçmemek üzere istedikleri sayıda tercihte bulunabilecekler. 2013  ÖSYS merkezi yerleştirmede hiçbir bölüme yerleştirilememiş veya açıköğretimin kontenjansız programlarına yerleşmiş adaylar ek yerleştirmelerde tercih yapma hakkına sahiptirler.

Adaylar tercihlerini ÖSYM’nin “www.osym.gov.tr” internet adresi bireysel olarak başvurusunu yapabilecek. Bu imkanı olmayan adaylar ise başvuru merkezlerine giderek tercihlerini orada gerçekleştirecekler.

2013-ÖSYS Ek Yerleştirmede tercih yapma hakkı olan adaylar Ek Yerleştirme  Kılavuzuna ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr  İnternet  adresinden ulaşabilecek. Kılavuzun dağıtımı veya herhangi bir yerden temini mümkün değildir.

Ek Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

30 Eylül’de sona erecek olan LYS ek tercih sonuçları en geç 2 Ekim Çarşamba gününe kadar açıklanmış olacak. ÖSYM sonuçları 1 gün sonra yani Salı günü de açıklayabilir. LYS ek yerleştirme sonuçları erken açıklanacak ve yerleşen adaylar 7 Ekim 2013 tarihi itibariyle kayıtlarını yapmış ve derslere hemen başlamış olacaklardır.

2013 LYS Ek Tercih Sonuçları İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Deniz dedi ki:

  Ya neden her sitede farklı tarihler yazıp bizi umutlandırıyorlar :l

 2. BURAK dedi ki:

  ben bıyomuhendislik yazdım üni 230 puanla kapamış ve 16 kişi boş kontenjan var. benim puanım 235 sizce girebilir miyim lütfen yardımcı olurmusunuz?

 3. Hilal dedi ki:

  van okul öncesi öğretmenliği ve ağrı yazan var mı puanlarınızı yazar mısınız lütfen tınlayın bi beniiiii

 4. melikcan dedi ki:

  Allahım niçin her şey böyle saçma bu ülkede.Niçin birinin dediği bir diğerinin dediğiyle örtüşmüyor.Biri 3 ekim der biri 10 ekim.Off Of

  1. Sevda dedi ki:

   insan beklemekten kafayı yiyor vw tir tir titriyor sadece…

 5. aslıhan dedi ki:

  Allahım niçin her şey böyle saçma bu ülkede.Niçin birinin dediği bir diğerinin dediğiyle örtüşmüyor.Biri 3 ekim der biri 10 ekim.Off Of

 6. gizem dedi ki:

  artık açıklansın ne olur :(

 7. gamze dedi ki:

  ftr veya diyetetik yazan var mı ?

  1. ygsssl dedi ki:

   ben yazdımç kaç puan senin?

 8. hasan dedi ki:

  ya bazı sitelerde bugün açıklanır diyor.Bu doğru bir açıklama mı?Bizleri aydınlatır mısınız?

 9. ali dedi ki:

  Tibbi dokumasyon yazan var mi arkadaslar usakta yeni acildi 80 knrenjan bos var 300 puanla yerlesiriz ins.

  1. sewcan dedi ki:

   Benimde 286 olma sansi hic yok diye dusunuyorum ama yazdim senin insallah olur

 10. şeref dedi ki:

  ankara konya eskişehir kocaeli mühendislik yazan var mı ?

 11. taskaya dedi ki:

  yukarıdaki ek yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla alakalı haber ne kadar doğru ?

  1. selen dedi ki:

   evet yukarıdakı bılgı ne kadar dogru sımdı bırakın BIRAKIN SU BEN BUNU YAZDIM NE OLUR FALANI ARKADASLAR SU BILGININ DOGRU OLUP OLMADIGINI BILMIYOSUNUZ VE BELKIDE BILEREK YAPIYORLAR CUNKU NE KADAR YORUM YAPSAK SAYFA O KADAR YENILENIYOR VE HER SAYFAYA GIREN BAKIYOR SAYFA KAZANIYOR LÜTFEN YAA

 12. ABDULLAH dedi ki:

  MERHABA ben ek yerleştirmelere kaldım fakat yerleşirmiyim teredütlerim var Fatih üniversitesi %25 burslu tibbi dökümantasyon ve sekreterlik puanı:190,14935 kalan kontenjan :18 çok istiyorum sıralamam :1531523 ygs 3 puanım :172,99166 . Sizden acil cevap ve yardım bekliyorum yardım edin lütfen.

 13. baskan dedi ki:

  Oldum bittim artik bulanimlardayim arkadas gidelim artik

 14. beraay dedi ki:

  okul önc, sınıf öğr, bankacılık yazdm ben

  1. ayşe dedi ki:

   senin puanın kaç beray hangi şehirlerdeki sınıf öğretmenliklerini yazdın

 15. Melek dedi ki:

  İnşallah herkes hayırlısıyla istediği bölüme yerleşir ,hepimizin hakkında hayırlısı olsun. Şimdiden herkese başarılar diliyorum :)

  1. ERDİNÇ dedi ki:

   ALLAH ın izniyle yerleşelim artık

 16. ela dedi ki:

  ya sizce iktisat’a yerşebilir miyim puanım 15 puan yuksek 13 kişilik yer var??

  1. Melek dedi ki:

   İsletme, iktisat ve kamu yönetimi en cok bos kalan bölümler arasında. Neden tercih edilmediğini bilmiyorum ama büyük ihtimal yerlesirsin. Büyük sehirler yazdıysan sansın daha azalır tabii. Bilirsin buyuk sehirler daha cabuk dolar :)

   1. ela dedi ki:

    zonguldak yazdım ama, çok teşekkür ederim :)

  2. sıla dedi ki:

   puanın kaç canım bende iktisat yazdım

  3. asım dedi ki:

   taban puanın ustunu yazmasıınn

 17. burak dedi ki:

  yerleşemeyenler için çok büyük bi fırsat benim için de öyle ben kendım ıcın soyluyorum tercih hatasından yerleşemedim ama hayırlısyla hepimiz için hayırlı olacak diye düşünüorum

 18. Tuğçe dedi ki:

  Arkadaşlar pek kaybettiğimiz bir şey yok, daha üniversiteler 2 haftadır başladı. Biz de haftaya derslere giriyoruz. Heyecan var mı, yerleşelim hepimiz haydi :)

  1. derya dedi ki:

   siz hanği bölümleri yazdınız

Yorum Yaz