2013 LYS-1 Matematik Geometri Hatalı Sorular Var mı

LYS-1 Matematik Geometri sınavı bugün yapıldı. Sınavdan çıkan üniversite adayları tepkili, onlara göre özellikle matematik soruları çok zordu. Sınav ile ilgili fikrini sorduğumuz üniversite adayları matematik sorularından şikayet ettiler. Peki 2013 LYS 1 matematik ya da geometri sorularında hatalı soru var mı ?

LYS-1’de Hatalı Soru Var İddiası

Şu ana kadar LYS-1’de matematik sınavında hatalı soru olduğu iddiası var.

 • Basına verilen matematik soru kitapçığın 12 sorusunda doğru cevaba ulaşılamamaktadır
 • Diğer hatalı soru ise 18 polinom sorusudur
FEM Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Faruk Ardıç, 2013 LYS -1 testlerini Samanyoluhaber.com okurları için analiz etti.
Fem Yayın Merkezi Matematik zümresi öğretmenleri 2013 matematik testinde basına verilen soru kitapçığın 12 ve 18 sorularının cevabının olmadığını söyledi. Hatalı sorularla ilgili konuşan Matematik Zümre Koordinatörü Murat İnce; “Basına verilen matematik soru kitapçığın 12 sorusunda doğru cevaba ulaşılamamaktadır. Soruda verilen 1.öncüle soldan ve sağdan bakıldığında aynı değere ulaşılamadığından etkisiz eleman yoktur. Bundan dolayı verilen 1. seçenek yanlıştır. Dolayısıyla sorunun cevabı “Hiçbir” seçeneği olması gerekir. Fakat OSYM verdiği cevap anahtarında 1. seçeneğin doğru olarak kabul etmiştir. Diğer hatalı soru ise 18 polinom sorusudur. Soruda verilen ifadeye bölündüğünde elde edilen kalan, şıklarda yer almamaktadır. Dolayısıyla bu soruda doğru seçenek yoktur.” dedi.

LYS-1 Sınav Soruları ve Yorumları İçin Tıklayın

16 Haziran 2013 LYS 1 Matematik sınavında hatalı soru var mı , hatalı sorular kaç tane iptal edilen soru var mı

İşte 2013 LYS-1 Matematik Geometri Sorularına İlişkin Bazı Adayların Yorumları :

 Nihal : Arkadaşlar , bu benim ilk senem.Gayette başarılı bir öğrenciyim diye düşünüyordum ta ki şu sınava girene kadar.Bir sınav ne kadar zor olabilir onu göstermiş bize ösym amcamız.2012 lys’yi de çözdüm.İnanın bu yılki sınavla uzaktan yakından alakası yok. Hele o matris soruları neydi? Yani çıkabilecek en kolay konu olan matrisi en zor konu yapmışlar. İntegralle türeve yanaşmıyorum bile.Geometride koptum zaten.Yaptığım hiçbir sorunun doğruluğundan emin değilim. 35 matematik 15 geometri yaptım.Dershane denemelerinde yaptığım netlerle alakası yok.He zor yapıcaksalar her sene aynı düzeyde sorsunlar. Bu ne 1 sene kolay 1 sene zor.Hayallerim yıkıldı, ailemden utanıyorum.Birde toparlanıp edebiyat sınavına giricem haftaya

Nazlıcan: en son denemelerde matematikte 45in altına düşmeyen biri olarak sınavı çok zor buldum. gereksizdi. saçmaydı . üzgünüm :(

Ferhat: Sınava başladım herşey güzel geliyordu mat1 soruları çözülüyordu taki şu vahim sorulara gelene kadar sınavın ortasında çözme istegim kalmadı sayfaları çevirdim soru seçmeye başladım o andan itibaren koptum geometri katı cisimleri dogru düzgün işlemedik bile senin ögretmenlerin bize ne ögretti ki bizden ne istiyorsun ÖSYM.

Sizce 2013 LYS-1 Sorularında Hatalı Soru var mı ? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

19 yorum

 1. ne yaptın yine ya yaktın bizi.. ailemize bakacak yüzümüz yok. psikolojim bozuldu dengem altüst oldu artık.. gerçi böyle bi ülkeden böyle bir sıav beklenirdi zaten de neyse

 2. TARİHTEN 2 TANE HATALI SORU VAR

  1.) Akkoyunlularla ilgili soruda öncüllerin hepsi yanlış olduğu için sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.
  Öğrencilerin çalışırken, görevlilerin de soruları hazırlarken kıstas almaları gereken kitap MEB’in tarih kitabıdır. MEB’in 10.Sınıf tarih kitabında Akkoyunlu Devleti’nin kuruluş tarihi XIV.yy (1350) olarak verilmiş olduğundan sorunun iptal edilmesi gerektiği açık bir şekilde ortadadır. ÖSYM’nin bu soruyu iptal etmemesi, MEB kitaplarının doğrularla çelişen bilgiler içerdiğini ifade etmesinin başka bir yolu olur.

  2.) II. Dünya Savaşı’na ortam hazırlayan antlaşmalarla ilgili öncüllü sorunun hatalı olduğunu bildirmek isterim.Soru kökü şu şekilde: 1.Dünya Savaşı sonrasında imzalanan anlaşmaların ağır şartlarından kurtulmak isteyen bazı devletler, 2.Dünya Savaşı’nın “””ÇIKMASINDA””” etkili olmuştur.TRT’de açıklanan cevap “”Neuilly (Bulgaristan) ve Versay (Almanya) Anlaşmaları”dır. Lakin Neuilly Anlaşması’nın II. Dünya Savaşı’nın “”””ÇIKMASINDA”””” herhangi bir katkısı yoktur. Bulgaristan II. Dünya Savaşı’na, savaşın “”””ÇIKMASINDA””””n(1939) iki yıl sonra(1941) katılmıştır.

  Gene MEB’in Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi kitabında şu ifade yer almakta:
  “”””Hitler, hava ve deniz kuvvetleri açısından üstün olan İngiltere’ye karşı başarı kazanmanın zor olduğunu anladı. Hayat sahası için gerekli zenginlikleri doğuda aramaya karar vererek SSCB’yi hedef seçti. Aynı zamanda SSCB’nin Alman hayat sahası içindeki Balkanlar ve Boğazlara doğru genişlemesi ve silahlanması, Almanya’nın çıkarlarına uygun değildi. Finlandiya’nın işgalinde SSCB ordusunun zorlanması Hitler’i saldırı için cesaretlendirdi. ALMANYA, SSCB İŞGALİNDEN ÖNCE BALKANLARA YÖNELEREK ROMANYA VE BULGARİSTAN İLE ANTLAŞMA YAPTI.””””
  Dolayısıyla Bulgaristan’la imzalana Neuilly’nin, zaten çıkmış bir savaşın çıkmasında etkili olması gibi bir durumdan bahsedilemez.

 3. ya bazı şeylerin acısı biz öğrencilerden böyle çıkarıldı ya ben hiçbişey söylemiyorumç.. hayatımda kendmi tam hissettiğim derslerden biri matematikti.. son dershane denememde 47 netim vardı.. geçen senenin sorularıda çözülebilecek sorulardı.. ya madem zor yapcaksınız onada tamam ama neye göre yapıyosunuz ki bunu.. bi kaynak göstersinler bak böyle sorular vardı diye aa tamam diyeyim.. dershane hocaları 2 saatte 50 soruyu çözüme zor ulaştırdıki 2 soru çözülemedi.. biz ne yapalım ya.. bu sınav ösym nin rezilliğiydi başka hiçbişey değil.

 4. benim de ikinci yılım bu kadar zor bir sınav olması diyecek bişey bulamıyorum keşke geçen yıl gitseydim çok pişmanım çooooook.galiba bu üniversiteler hepten boş kalcak bari lys barajını kaldırın

 5. Sene Başından Beri LYS ye Yoğunluğumu Vermiş Bulunmaktayım Ortalama LYS1 Netim 45 22 Ortalama 67 nin Altına İnmedim. Malesef Bu LYSde Matematik 39.75 Geometri 13 Net Yaptım.. Gerçekten Çok karmaşıktı.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.