Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

2013 Liselerde Devamsızlık Hakkı 10 Gün Oldu

Lisede devamsızlık hakkı kaç gün, liselerde devamsızlık hakkı süresi ne kadar 2018 2019 yeni ortaöğretim yönetmeliği

Okulların açılmasına sayılı günler kala Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelikte köklü değişikliklere gitti. Yapılan değişikliklerde en dikkat çekeni ise liselerde devamsızlık hakkı ile ilgili. Daha önce özürsüz olarak yirmi gün okula gelmeyenler sınıfta kalırken bu süre yeni yönetmelikle on güne indirildi.

İlgili yönetmeliğin liselerdeki devam-devamsızlık ve ilişik kesme maddelerindeki değişiklikler ise şu şekilde:

MADDE 36- (1) Okula devam zorunludur. Veliler, öğrencilerinin okula devamını sağlamakla yükümlüdürler. Millî Eğitim Temel Kanununun 26 ncı maddesi gereğince okul yöneticileri, millî eğitim müdürleri ve mahalli mülkî idare amirleri öğrencilerin okula kayıt ve devamıyla ilgili gerekli tedbirleri alırlar.
(2) Uygulamayla ilgili olarak;
a) Devamsızlık yapan öğrenciler, ders öğretmeni tarafından yoklama fişine/e-Okul sistemine işlenir.
b) Günlük toplam ders saatinin yarısından fazla derse gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır.
c) Özürsüz olarak art arda iki gün ve daha fazla devamsızlık yapan veya okula geldiği halde derse girmeyen öğrenciler hakkında disiplin işlemi uygulanır.
(3) Yurt içinde ve yurtdışında, bilim, tiyatro, spor, müzik, folklor, beceri yarışması ve benzeri eğitici-kültürel faaliyetlere ve bunların hazırlık çalışmalarına katılan öğrenciler, okula devam edemedikleri süre için izinli sayılır ve bu süre devamsızlık süresinden sayılmaz. Yurt içindeki faaliyetlere katılan öğrencilere millî eğitim müdürlüklerince, yurtdışındaki faaliyetlere katılan öğrencilere ise mahalli mülki idare amirlerince izin verilir. Bu öğrencilerin başarı durumlarının belirlenebilmesi için iki dönem puanı almış olmaları gerekir.
(4) Devamsızlık yapan öğrencilerin durumları, aynı gün içinde velisine e-Posta veya diğer bilişim araçlarıyla bildirilir. Ayrıca devamsızlığı alışkanlık haline getiren öğrencinin durumu, devamsızlığın her beşinci günü bitiminde velisine bildirilerek, varsa öğrencinin özür belgesini okul yönetimine teslim etmesi istenir. Özürsüz devamsızlığı 5 günü, toplam devamsızlığı 40 günü aşan öğrencinin velisi bilgilendirilerek okula devamının sağlanması istenir.
(5) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 45 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır. Ancak kaynaştırma ve özel eğitim gerektiren öğrencilerin toplam devamsızlık süresi 60 gün olarak uygulanır. Devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler takip eden öğretim yılında okula devam ettirilir. Sınıf tekrarı hakkı bulunmayanların okulla ilişikleri kesilerek Açık Öğretim Lisesi veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine gönderilir.
(6) Öğrencinin devamsızlığıyla ilgili velisine yapılacak tebligat işlemleri, iadeli taahhütlü postayla yapılır. Gerektiğinde ayrıca tebligatla ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda bilişim araçlarından da yararlanılır.
(7) Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.
(8) Telafi programlarına devam zorunludur. Öğrenciler devam etmek zorunda oldukları telafi programına ait özürlü özürsüz toplam ders saatinin en az altıda biri kadar devamsızlık yapmaları halinde, puanları ne olursa olsun başarısız sayılırlar.
Sizce Liselerde Devamsızlık Hakkının 10 Güne Düşürülmesi Doğru Bir Karar mı ? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Burak dedi ki:

  Sırf öğrencilere çile çektirmek istiyorsunuz ya vallaha arkadaş adamın dersler bitmiş herşey bitmiş daha ne okula gelecek bos bos oturup gidiyor devamsizligi da çok bos bos oturup gidiyor yazık ya biraz duyarlı olalim böyle yaparak öğrenciler temelli tiksiniyor okullardan.

 2. ahmt tuna dedi ki:

  devamsızlık aslında 50gün olsa ne güzel olur sınav olmadıgında ve önemli ders olmadıgında gelmem oysa bunlar çıkaraçlarına indiriyolar haa bu arada bizim sınıfda bi arkadaşın yarım gün devamsızlıgı vardevamsızlık hiç yapmayanlar dersleri kötü olanlanlar okulu sınıfı direk geçiyormuş

  1. ahmet tuna dedi ki:

   dersleri kötü bile olsa olacakdı yanlış yazmış :DDD

 3. Ekrem dedi ki:

  BU DEVAMSIZLIGI YAPANIN ALLAH BELASINI VERSİN AÇIK AÇIK DİYORUM 9.5 GÜN DEVAMSIZLIK OLDU SON HAFTA GİTMEDİM KARNE ALINCAK DİYE 9.5 OLDU ALLAH BELASINI VERSİN SİSTEMİN

 4. emrah dedi ki:

  ya meb disiprini fazla tutu bence ya tam lise ye geçtim devamsızlık 10 gün oldu siz öğrenci oldugunuz da bakan bey 10 gün müydü bu sene çok kişi kalacak böle giderse

 5. mehmet dedi ki:

  arkadaşlar benim devamsızlık 24 gündü veli dilekçeyle indirdi 15 gün özürlü 9 gün özürsüz oldu özürsüz 13e çıktı gene dilekçe hakkı varmı yoksa kalırmıyım

 6. mert dedi ki:

  çok yanlış karar habire rapor alınmaz insan güçlük çeker öğrenci biraz da özgür olucak

 7. ahmet dedi ki:

  YA BENİM DEVAMSIZLIĞIM 8 GÜN VE ANNEMİN HABERİ YOK ANNEME SÖYLESEM Bİ DİLEKÇE YAZSAK DEVAMSIZLIĞIMI DÜŞÜREBİLİRLERMİ LÜTFEN NET Bİ BİLGİ VERİN ACİLLLLL!

 8. sarper dedi ki:

  orta okul içindemi geçerli ???????????

 9. emre dedi ki:

  bence olumsuz hastalık veya gitmemen gereken günleri kısıtlıyor

 10. Aliosman dedi ki:

  Hiçde Dogru Karar Degil Abi Ocagımızı Batırdınız
  :( :(

 11. Beyza dedi ki:

  bu 1o günlük devamsızlık dönemlik mi yoksa tüm senemi?

 12. sertan dedi ki:

  bence çok iyi oldu bana kalsa devamsızlık 5 günde olsun ama okulda saça karışılmasın

 13. kubilay dedi ki:

  benim kaydım yıldırım beyazıt makine teknolojisi alanını tuttu buna rağmen başka bir okula ek terchile kayıt oldum ve evraklarımı almadım ilk seçtiğim okula gitmiyorum devamsızlığım o okulda işlermi sınıfta kalırmıyım acil cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler

  1. Bumya dedi ki:

   Ya benim başıma geldi özelde okuyordum ama koleje kayıt yaptırdım ve orda normalde koljedeydim ama tutmuş özel okul beni 7 gün yok yazmış ve suan 13 gün devamsizligim var kalıtim yim başarılıyim takdir alıyorum ve aneme söylesem indirirlermi

 14. saddam dedi ki:

  Ben bu moebin aldığı kararı şiddetle kınıyorum düğün seyran olduğunda bu öğrenciler boynu bükük geri mi kalıcak hee meb söylesene! 9 ay boyunca sadece 10 gün devamsızlık mı olurmuş hee mebb !! nenen ölsün inşallah emiii

  1. jamiryoo dedi ki:

   çokk haklısın saddam kardeş

 15. berke yalçın dedi ki:

  bana sorulursa eğer 10 gün mantıksız elbette devlet büyükleri kendilerince bir karara varmış olabilirler fakat insanlara (öğrencilere) biraz itimatlı davranılmalı sayın bakanım ricada bulunuyorum 20 gün hakkımızdı geri gelsin lütfen .

  1. kubilay dedi ki:

   çok haklısın kardeşim bununla ilgili internette çalışmalar yapıyorum yardımınızı beklerim :)

 16. serhat gökmen dedi ki:

  saçmalık bu şekilde öğrenciler okuldan daha çok korkucak…

 17. onemsiz biri dedi ki:

  Cok mu onemli yada cok mu fifi 10 GÜN DEDİGİN NEDİR Kİ? YA MANTIKSIZLIK ADAM 60 YASINDA AKLII ERMEZ

  1. kübra dedi ki:

   Bu duruma benim kadar üzülen kimse yoktur herhalde. :(

Yorum Yaz