2012 YGS’ye Kimler Girebilir Başvurabilir – Başvuru Koşulları

YGS'ye Başvuru Şartları

2012 YGS ( Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı ) başvuruları 3 Ocak 2012 Salı günü başlıyor. Peki YGS’ ye kimler girebilir. YGS’ye girmek için hangi şartlara sahip olmak gerekir. ÖSYM ‘nin 2012 YGS Başvuru kılavuzunu incelediğimizde aşağıdaki hususlar dikkate alınmaktadır.

2012 YGS’ ye Kimler başvurabilir ?

ÖSYS’ye 2018 2019 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (Lise veya dengi okullar, açıköğretim lisesi) son sınıfında okumakta olan öğrenciler, ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar, ortaöğretim kurumlarının dışardan bitirme sınavlarına girenler, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar, ortaöğretimlerini yabancı ülkelerden yapanlardan durumları bu belirtilenlere uyanlar başvurabilecek.

Durumları bu şartlara uyan yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan adaylar da 2012-ÖSYS’ye başvurabilecek. Ancak bu adaylar 2012-Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak yükseköğretim kontenjanlarına yerleştirilemeyecek.

Ancak doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerin 5203 sayılı Kanun ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ile Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olmaları durumunda 2012-ÖSYS’ye başvurabilecek.

Bu adaylar 2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak yükseköğretim programlarına yerleşme hakkı kazanmaları durumunda söz konusu kontenjanlara yerleştirilecekler.

Meslek yüksekokulları ve açıköğretim ön lisans programlarına başvuran adaylar sınavsız yerleşebilecek. Bu adayların dışındaki tüm yükseköğretim programlarına girmek isteyen adayların 2012-YGS’ye girme zorunluluğu bulunuyor. Sınavsız yerleştirme yapılan ön lisans programlarının boş kalan kontenjanlarına, alan dışından yerleştirme yapılırken ilgili 2012-YGS puanları kullanılacak.

2012 YGS Başvuru Koşulları , YGS Giriş Şartları 2012 , YGS ‘ye Kimler Girebilir , YGS Başvuru Şartları 2012 , YGS’ ye Girmek Başvuru Yapmak İçin Sahip Olunması Gereken Şartlar , YGS Başvuru Şartları ÖSYM

3 Ocak 2012

7 yorum

  1. Slm.Şu an açık lise 5.dönem öğrencisiyim.3.dönem tarihi bitiminde 7. dönem olacağım ve bu da 12. yani son sınıfa tekabül ediyor. 2013′te yapılacak olan ygs sınavına girebilir miyim?

  2. Slm.Şu an açık lise 5.dönem öğrencisiyim.3.dönem tarihi bitiminde 7. dönem olucam ve bu da 12. yani son sınıfa tekabül ediyor. 2013′te yapılacak olan ygs sınavına girebilir miyim?

  3. ben lise mezunuyum ama 2 yıllık uzaktan eğitim olarak ünverste okuyrum ve bu sene yme sınva grcem.
    meslek lsesi mezunuyumda snvsız geçiş kalkcak mı?
    bu sene ama başka yer çkma şansı var mı?

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.