2012 KPSS A Grubu Lisans ve Öğretmenlik Başvuru Sınav Tarihleri

2012 KPSS Lisans Başvuru ve Sınav Tarihleri KPSS A Grubu Sınav Tarihi Ne Zaman 7 – 8 Temmuz 2012 . 

KPSS Başvuruları Başladı

ÖSYM ( Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ) tarafından 2012 yılı yapılacak sınav başvuru tarihleri ve sınav tarihleri açıklandı. Buna Lisans mezunlarına yönelik yapılacak olan 2012 KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı ) A Grubu ve KPSS Öğretmenlik sınavının başvuru tarihleri ve KPSS Sınav tarihleri de belli oldu. 2012 KPSS Başvuru ve Sınav Tarihleri ile Başvuru kılavuzu şöyle:

Lisans mezunları için yapılan KPSS’ye başvurular, 9-18 Nisan 2012, ortaöğretim-önlisans mezunları için düzenlenen KPSS’ye başvurular ise 18 Haziran-4 Temmuz 2012 tarihleri arasında alınacak.

7 Temmuz 2012 Cumartesi KPSS Sabah Oturumu Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı ; Öğleden sonra oturumu Eğitim Bilimleri

8 Temmuz 2012 Pazar KPSS Sabah ve Öğleden Sonra Oturumu

2012-KPSS Lisans Başvuru Kılavuzu ve Bilgileri
 Başvuru Kılavuzu
 Aday Başvuru Formu
 Başvuru İşleminde Adayların İzleyeceği Yol
 Başvuru Merkezleri
 Adres İline Göre Tercih Edilebilecek Sınav Merkezleri

ÖSYM Tarafından Yapılan Resmi Açıklama:

BASIN DUYURUSU
 (4 Nisan 2012)

 2012 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans: Başvurular

 

2012 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) lisans düzeyinde, 7-8 Temmuz 2012 tarihlerinde Cumartesi sabah, Cumartesi öğleden sonra, Pazar sabah ve Pazar öğleden sonra olmak üzere dört oturumda il merkezleri ile Lefkoşa’da yapılacaktır.

2012-KPSS’ye lisans mezunları ile bir lisans programından mezun olabilecek durumda olan adaylar gireceklerdir.

Sınava başvurma işlemleri, 9-18 Nisan 2012 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvurular, başvuru merkezlerince yürütülecektir. Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri KPSS’de başvuru merkezi olarak görev yapacaklardır.

Sınava katılmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna, başvurma süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr  internet adresinden ulaşacaklardır. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

2012-KPSS Lisans Kılavuzunda başvurma, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

2012 KPSS Sınavı Başvuru Tarihleri,2012 KPSS Sınav Tarihi 2012 Kamu Personeli Seçme Sınavı Başvuruları 2012 KPSS Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman Başlayacak

derszamani.net – 5 Nisan 2012

72 yorum

 1. Bu ulkedekı para babalarının bu lanet hırsları bitmedıkce bakın (para babaları dıyorum yaptıkları ısın hıc bır onemı yok) sıyasetcı sozde Allahucu gecınen hukumettekı kardeslerımız tabıkı bası ceken astronomık zengın arkadaslar kendı ulkemızde ıkıncı sınıf olarak yasamaya ne yazıkkı mahkumuz arkadaslar

 2. S.a. Ben omü bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi 4. sınıf öğrencisiyim. Lise Endüstri meslek lisesi. bu sene orta öğretim kpss sınavına girmeyi düşünüyorum. Atama olarak hangi bölümleri tercih edebilirim?

 3. ben psikoloji 3. sınıf öğrencisiyim, cumartesi günü yapılcak sınavda ılk oturuma gırmek ıcın para yatırdım,yarında baswurumu yapcam lısans ıcın olana acaba gecerlılıgı yok mu kafam karıstıda aydınlatabılırr mısınız ?

 4. merhaba öncelikle çok rica ediyorum en kısa zamanda biri beni bilgilendirsin. Ben açıkögretim fakultesi türk dili ve edebiyat 3. sınıf ögrencisiyim . lisans olarak kpss ‘ye girme hakkım varmı? lütfen acil cevap..!

  • lisans olarak girme hakkına sahipsin . Kpss puanı 2 sene geçerli oluyor. fakat lisans girdikten sonra önlisans ve orta öğretime girme hakkın ortadan kalkmış oluyor.

 5. önlisans mezunuyum hemde lisans ara sınıftayım kendimi denemek için hem lisans kpssye girip tercih yapmayıp önlisans kpss sınavına başvurup girebilirmiyim.lisans sınavından çok yüksek alsamda tercih yapmıyacam
  bi engel teşkil edermi lisans sınavına girmem önlisans sınavı için. yardımcı olursanız çok teşekkür ederim kafam çok karışık

 6. Arkadaşlar lütfen bilgi sahibi olmadan insanları yönlendirmeyelim.Sorularına cevap arayan arkadaşlar tek bir kişinin yönlendirmesiyle yetinmesin görülüyorki insanlar bir şey bilmeden yönlendirmede bulunuyorlar.

 7. kpss 1. oturum normal devlet memurluğu için yani p3.
  2. oturum a grubu ve öğretmenlik için p 10
  diğerleride meslek grubuna göre tam bir bilgim yok o konuda..
  temmuzda yapılacak olan kpss lisans mezunları yada mezun olacaklar içindir.
  her sene yapılıyor. bir de eylül gibi kpss olacak, iki sene de bir yapılan sınavdır. ortaöğretim ve önlisans içindir..

 8. en son 2006 da sınava girdim. Herşey ne kadar karmaşık geliyor. A grubu B grubu hangi gün sınava gireceğiz
  öğretmen sınavları aynı gün sabah ve öğleden sonra olurdu hala aynı mı
  alan sınavı yapılavcak diyorlar var mı böyle bir şey

 9. merhaba ben eczacılık 4. sınıf öğrencisiyim bize kpss yeni geldi.her yıl olacak mı yoksa 2 yılda bir mi olacak?2 yılda olacaksa ben bu sene mezun olmadan sınava girebilir miyim?

 10. Ben ,Okul öncesi Öğretmenliği 3.sınıfta okumaktayım.1971 doğumluyum.Okul öncesi öğretmenliğinde okuyanlar, 3.sınıfta KPSS’ye başvurabiliyorlar ve sınavda aldıkları puan,atama için 2 sene geçerli oluyor.Fakat,şu an 3.sınıfta okuyorken dahi 40 yaşından gün almış durumdayım. İlk defa öğretmen olarak atanacak adayların 40 yaşından gün almamış olması gerekiyor.Benim durumumda,ollanların ne yapması gerekiyor.Bu durumda olan Okul Öncesi Öğretmen adaylarıyla bilgi alışverişi yapmak istiyorum.Yetkililerin,40 yaş sınırına bir çözüm bulması gerektiğine inanıyorum.Yaşımızı küçülttürsek bir çözüm olurmu ? O şekilde sınava girebilirmiyiz? Yoksa o kadar emeğimizi çöpe atıp, okulumu bırakalım ? 40 yaşını geçmiş ve Ataması yapılamamış bir çok öğretmen var.Onlar ne yapsınlar ?

 11. ben okul öncesi öğretmenliğini okuyorum 3. sınıftayım açık öğretimden okuyorum bu durum da ben bu sene kpss lisans düzeyinde sınava girebilir miyim? hangi gruptan sorumluyum harf olarak B mi ve ben aldığım puanla seneye mezun olduktan sonra tercih verebilecek miyim

 12. biz ne zaman atanacağız,eğitimden iyice soğuyunca mı?? psikolojimiz bozulunca mı? bu hükümetin hiç mi vicdanı merhameti yok…sorulacak o kadar çok soru var ki sayın adminler…HALİMİZE NE DEVLET NE HÜKÜMET,NE DİNÇER NE NİMET,HALİMİZE ALLAH (CC) ACISIN VESSELAM…

 13. ben 4 yıllık açıköğr.işletme bölümü mezunuyum.kpss ye girmek istiyorum ama A B grubu olayını anlayamadım. bölüm konularında pek iyi değilimde ne yapacağımı bilmiyorum.lütfen yardımcı olun.

 14. 1975 doğumluyum.Biyoloji öğretmeniyim.1988 yılında atamam sınıf öğretmeni oarak yapıldı.Ama öğretmenliğe resmi olarak başlamadım.Şu anda sınsv kazanmadan öğretmenliğe başlama hakkım var mı?

 15. tesekkur ediyorum bir sorum daha olacakti benim diploma alis tarihim tam kesin degil basvuru yaptigim zaman mezun konumunda degilim temmuzda tam mezun olacagim simdi konsolsoluk aracaligiyla basvuru yapsam sinava yetisemesem bile bu basvurum gelecek yil icinde gecerli oluyormu Yönetici: Sınava “giriş” tarihinden itibaren (7-8 Temmuz 2012 ) mezun durumda olabilecek durumda olmanız gerekmektedir. Ayrıca her başvuru sadece bir sınav için geçerlidir. Gelecek yıl olan sınav için başvurunuzu yenilemeniz gerekecektir.

 16. kpssye yurtdisindan nasil basvuru yapabilirim Yönetici: Son 2 yıl içerisinde ÖSYM’nin yapmış olduğu herhangi bir sınava başvuru yapmışsanız , bireysel olarak internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.(Çünkü ÖSYM’deki bilgileriniz 2 yıl geçerlidir. ) Şayet başvuru yapmamışsanız, bir başvuru merkezi aracılığıyla başvuru yapmak zorundasınız. Ancak ÖSYM’nin konsolosluklar aracılığıyla başvuru merkezi tayin edip etmediği konusunda ÖSYM’den bilgi almanız gerekmektedir.

 17. merhaba ben işletme 4. sınıf dayım açıköğretimden . önlisans muhasebe mezunuyum (2010) kpss için lisans mı yoksa önlisans mı girsem bilmiyorm..sorduğum kişilerden önlisans girmemi soru seviyesinin lisansa göre kolay olduğunu söyleyenler var.hangisi daha avantajlı olur . bana yardımcı olursanız sevinirim…

 18. merhabalar,
  4.sınıfta okur gözükenlerden kpss ye girmek istediklerinde sınava girebilirler ancak sınav sonunda başarılı olunan yere yerleşmek istenmesi halinde mezun olma şartı bu aşamada istenecektir… sınava girdikten sonra yerleştirme sırasında halen öğrencilik devam etmesi halinde istenen yere yerleştme olmayacaktır. Sadece deneme olarak girme dışında ayrıca mezuniyet garantili ise de girmek mantıklıdır bence …

  1- KPSS-A ne demektir?

  KPSS-A Kadroları; genel olarak müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadrolarından oluşmaktadır. 2000’li yıllara kadar KPSS-A kadrolarına genel olarak İİBF, SBF ve Hukuk fakültesi mezunları başvurabilmekteydi. Sadece bölüm bazında bazı değişiklikler olabilmekteydi. Örneğin Başbakanlık Uzman yardımcılığına (A) bölümü mezunu, Maliye müfettişliğine de (B) mezunları başvuramayabilmekteydi. Ancak, KPSS’nin merkezi olarak 1999 yılından itibaren düzenli bir şekilde her yıl yapılmasıyla beraber başvurabilecek bölümlerde artış oldu. Örneğin kimi kamu kurumları mühendislik fakültesi mezunlarının (AB Genel Sekreterliği) kimileri Fen/Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarının (DİE) kimileri de Tabip, Diş Tabibi, Eczacı, Kimyager veya Kimya Mühendisilerinin (sağlık Bakanlığı) başvurularını kabul etmeye başlamıştır. Bu noktada şu hususu vurgulamak gerekmektedir: Her ne kadar başvuran bölüm sayısı artmış ise de hala kamu kurumlarının çoğu atama yapacakları uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı, kontrolör yardımcısı ve denetmen yardımcısı kadrolarına genel olarak İİBF, SBF ve Hukuk Fakültesi mezunları arasından başvuru kabul etmektedir. Mühendislik, mimarlık, fen/fen edebiyat, tıp gibi fakülte ve bölümlerden de yukarıda belirtildiği üzere başvuru alınmasına rağmen, bunlar oldukça sınırlıdır.

  2- KPSS-B ne demektir?

  Yukarıda belirtilen KPSS-A kadroları dışındaki her kadro KPSS-B kadrosudur. Yani, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadroları dışındaki her kadro KPSS-B kadrosudur. Bu çerçevede, mühendis, tekniker, teknisyen, memur, psikolog, mimar, veteriner vb. tüm kadrolar KPSS-B kadrolardır.

 19. merhaba ben iktisat 4. sınıf öğrencisiyim bu sene lisans meznu olarak sınava girebilirmiyim son senem iktisat mezunları kpss den sonra ne gibi işler yapar daha hiç girmedim aydınlatı rsanız çok sevinirim

 20. merhabalar. ben 4.sınıf biyoloji öğrencisiyim. 2012 kpss.ye gireceğim fakat kpss a mı kpss b mi? bunlar ne demek ? önlisans lise düzeyindekilerle aynı sınava mı girmem lazım bilmiorum. yardımcı olursanız çok sevinirim…

 21. merabalar ben işletme 4. sınıf öğrencisiyim . önlisansa girme şansım var mı? yoksa lisansa mı girmeliyim ? hangisi daha avantajlı olur . bana yardımcı olursanız sevinirim… Yönetici cevabı: Önlisans seviyesinden sınava girebilmek için önlisans diplomasına sahip olmanız gerekmektedir. Lisans düzeyinden sınava girebilmeniz için sınav günü itibariyle mezun olmuş/olabilecek durumda olmalısınız… Ayrıca bir lisans programından mezun olmak, niteliğinizi arttıracağından ; tercih edebileceğiniz kadro sayısı daha fazla olacaktır. Bu durum da yerleşme olasılığınızı arttıracaktır.

 22. Merhaba, bu sene kamu yönetlmi 4.sınıfım.ve 2012 kpss lilsans a girmek lstiyorum.ama sınavda hangi oturumlara girip, hangi ders in sorularını cözeceglmi henüz anlayamadım.yardımcı olursanız sevinirim.smdıden teşekkürler.

 23. merhabalar. okulöncesi öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. dershaneye yazıldım. ama sayısal sınıfına mı yoksa sözel sınıfına mı gideyim karar veremedim.. sizce hangisi doğru olur? acil cevap verirseniz sevinirim…

 24. Arkadaşlar, ben Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. 2012 KPSS’ye girmeyi düşünüyorum. Yalnız sınav sistemi değişikliğinin bu sene uygulanıp uygulanmayacağı hakkında hiçbir fikrim yok.2012 KPSS AGrubu Öğretmenlik sınavı geçen seneki gibi Genel Kültür-Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri oturumu halinde mi yapılacak yoksa kendi alanımızdan soruların yer aldığı sistemde bir sınav mı olacak? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 25. ben fen bilgisi öğretmenliği 3.sınıf öğrencisiyim.bu sene kendimi deneme amacıyla kpss ye girmeyi düşünüyorum.peki 2012deki sınava girdiğimde tercih hakkı 2 yıl mı oluyor yoksa bir yıl mı?beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden teşekkür ederim. Cevap: Fakülteden mezun olduktan sonra girdiğiniz KPSS 2 yıl geçerlidir. Ara sınıfta girdiğiniz her halûkarda geçersizdir.

 26. ben 3. sınıf eğirim fakültesi öğrencisiyim kpss sınavı değişicekmş öğretmen adayları kendi alanından girecekmiş diyolar 2013 kpss de sistem değişmiş olurmu çalışmaya başlasam mı yoksa 1 yıl daha beklesem mi kitap falan almak için

 27. ben iktisat 4. sınıf öğrencisiyim fakat bu sene mezun olamıyorum okulum uzuyor.. 2012deki kpss ye gireceğim, aldığım puanı diğer sene kullanabiliyormuyum? yardımcı olursanız sevinirim. teskler…

 28. ünüversite 3. sınıf öğrencisiyim bu yıl kpss ye kendimi deneme amaclı girebilirmiym-? Yönetici cevabı: evet girebilirsiniz. Ancak puanınızın bir geçerliliği olmaz

 29. çiğdem hanım üniv mezunu olmak gerekıo .a grubu öğretmenlik sınavına gırebılmenız ıcın kesınlıkle lisans mezunu olmalısınız.hatta artık lise mezunları ücretli bile yapamıo şükürler olsunkı artık lıse mezunlarıyla aramızdakı farklar belirginleşio

 30. ben düz lise mezunuyum kpssye girmek istiyorum ama artık kpssye girmek için ünv. mezunu olmak şartı gelmiş böyle bişey varmı birde sınav için nereye ne zaman başvuru yapacagız ilk defa gireceğim bana tam bilgi verirseniz sevinirim

 31. lise mezunuyum kpss orta öğretim sınavı 9. ayda ama basvuru tarihi yok ve gardiyanlık sınavı hakkında bilgi edinemedim.yardımcı olursanız sevinirim. evliyim cocugum var mutlaka birini kazanmam gerekiyor.şimdiden teşekkürler yardımınız için

 32. ben meslek lisesi çocuk gelişimi ve özel eğitim mezunuyum.kpssye öğretmen adayı olarak basvuru yapıp eger kazanırsam atanma sansım ne olur.bana yardımcı olursanız sevınırım .cunku gercekten kafaya taktıgım bır konu

  • Çiğdem Hanım, KPSS’ye Öğretmen adayı olarak başvurabilmeniz için üniversitelerin eğitim fakültelerinden , en az 4 yıllık bir lisans programından mezun olmanız gerekir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.