Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

2 Nisan Van’ın Kurtuluşu ile İlgili Kompozisyon Yazı

Aşağıda 2 Nisan Van’ın kurtuluşu ile ilgili kompozisyon yazı kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı, Osmanlı Devleti için çok çetin geçmiştir. Osmanlı Devleti’nin bütün toprakları işgal edilmek istenmiştir. Anadolu sathında sinsi düşman işgalleri yapılmaya çalışılmıştır. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde önemli şehirlerin yeni küçük düşman devletleri kurulması için bazı sinsi siyasi planlar dahilinde işgal girişimlerine maruz kaldığı bilinmektedir.

Doğu Anadolu topraklarında Van ve çevresini işgal etme girişiminde bulunan Ermeniler, Büyük Ermenistan Devleti’nin kurulması için Rus tahakkümünde kalarak harekete geçmişlerdir. Bu da halkın direniş göstermesine ve birçok kayıpların yaşanmasına neden olmuştur.

Ne var ki halkımızın kutlu direnişi ve şehadete yürüyüşü, vatan, millet, din ve devlet kavramlarının her şeyin üstünde tutulması Van’ın kurtulmasına vesile olmuştur. Van ve çevresi Ermenilerin tasallutundan kurtarılmıştır. Van halkı canını dişine takarak mücadele etmiştir. 2 Nisan 1918 yılında Van düşman işgalinden kurtulmuştur. Mücadele yılları toprakların düşman işgalinden kurtarılmasıyla önemli bir merhaleye gelmiştir.

Rus ve Ermenilerin müşterek olarak hareket etmesi Anadolu’nun doğu bölgelerinde yeni bir devletin kurulmak istenmesine neden olmuştur. Fakat şanlı bir direnişin ortaya çıkmasıyla vatan toprakları bir karış dahi olsa düşmana ter edilmeden savunulmuş ve netice zafer olmuştur. Van, Anadolu’nun en önemli şehirlerinden biridir. Tarihi önemi de Van’ı tarihi bir şehir yapmaktadır.

2 Nisan Van’ın Kurtuluşu ile İlgili Kompozisyon Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Cok güzeldi gercekten

 2. nur dedi ki:

  BRAWO GERÇEKTEN
  SÜPERSİNİZ

 3. Anonim dedi ki:

  BRAWO GERÇEKTEN
  SÜPERSİNİZ

 4. ebru dedi ki:

  2 Nisan Van’ın işgal altından kurtulması çok kutlu bir gün. Van gibi Doğu Anadolu bölgesinin incisi olan merkezi konumdaki bir ilin işgal altından kurtulması ülkemiz için çok önemli bir gelişme bence.

Yorum Yaz