Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ekim 2018

19 Mayıs Bayramını Niçin Kutluyoruz Kısaca

Bu yazımızda 19 Mayıs bayramını niçin kutluyoruz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa Devletleri, Anadolu üzerinde yeni bir işgal girişimi başlatmak için küçük çapta çeteleri kullanarak Anadolu’da devletler kurma yoluna gittiler. Anadolu, Osmanlı Devleti’nin elinde son kalan vatan toprağı olarak Kuvayı Milliye tarafından müdafaa edilmiştir.

Anadolu’nun dört bir yanında başlatılan çetecilik ve işgal faaliyetlerine karşı halk yerel kuvvetler oluşturarak yerel imkanlarla mücadele edip direniş hattı oluşturmuştur. Daha sonra bu mücadele Milli Mücadele olarak tarihe geçmiştir. 1919 – 1922 yılları arasında sürmüştür.

Mustafa Kemal’in İstanbul’dan Samsun’a yolculuğu ile hız kazanan Milli Mücadele 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkmasıyla birlikte yayınlar genelgeler ve toplanan kongrelerle örgütlenme safhasına girmiştir.

19 Mayıs, Milli Mücadele’de önemli bir dönüm noktası olarak Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Şüheda dedi ki:

    19 Mayıs bayramının önemi çok büyüktür çünkü Atamızın biz gençlere bugün armağanıdır. Bu önemi bir çok bakış açısı ile güzel anlatmışsınız. Öğrenciler için güzel bir konu olmuş.

Yorum Yaz