19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı – 2012

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlamaları 2012 ile ilgili bilgiler

Bugün 19 mayıs gençlik bayramı yurtta büyük bir coşkuyla kutlanacak. Bizde tüm milletimizin bayramını kutlarız.

İşte kutlama etkinlikleri;

Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlanacak. Valilik’ten yapılan açıklamaya göre, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve  Spor Bayramı 2012 yılı kutlama programı, saat 10.00’da Gençlik Hizmetleri ve Spor  İl Müdürlüğü çelenginin Taksim Atatürk Anıtı’na sunulması, İstiklal Marşı’nın  okunması ve Türk bayrağının göndere çekilmesiyle başlayacak.
19 Mayıs ‘ın Tarihçesi ve Önemi :
Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye’nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde “Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına” yazan ve “Sevgi Bayrağı” olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu’ndaki Tütün İskelesi’nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun’dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale’den sonra, 19 Mayıs törenlerinde, Ankara’da Cumhurbaşkanına sunulur. Cumhuriyet’le yaşıt olan bu kutlamalar sadece Cumhurbaşkanı’nın katılımıyla Ankara’da gerçekleşmekle sınırlı kalmaz, ülke genelinde stadyumlarda kutlanır. 2012’de, Mayıs ayında havanın soğuk olacağı ve bu açıdan öğrencilere ve vatandaşlara yük olmaması gerekçesiyle başkent Ankara dışındaki illerde, stadyumlarda kutlanması Mili Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü’nce okullara gönderilen bir yazıyla engellenmiştir. Bu karar cumhuriyetçi kesimin büyük tepkisiyle karşılaşmıştır.
19.05.2012

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.