18 Mart Şehitler Günü ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda 18 Mart Şehitler Günü ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı, dünyanın en kanlı savaşlarından biri olarak tarihe geçmiştir. Savaş teknolojisi bakımından kıyım ve yıkımların fazla olmasına neden olan bir savaş olarak en fazla can kaybının yaşandığı savaşlardan biridir. Dünya devletlerinin doğu ve batı bloku halinde ayrıldığı İtilaf ve İttifak devletleri olarak karşı karşıya geldiği bir savaş olmuştur.

Osmanlı Devleti bu savaşa sonradan Almanya’nın kirli oyunları nedeniyle girerek İtilaf Devletlerine karşı birçok cephede aynı anda savaşmak zorunda kalmıştır. İstanbul’u korumak için Çanakkale Boğazı’na kurulan Çanakkale Cephesi savaş büyüklüğünde olaylara ve sonuçlara neden olmuştur.

18 Mart kara savaşları zaferi olarak tarihe geçmiştir. Çanakkale Zaferi olarak kutlanan bugün ayırca Şehitler Günü olarak da bilinmektedir. Çanakkale geçilemeyerek İstanbul o aşamada teslim edilmemiştir. Şehitlik, ulvi bir değer olarak manevi bir anlama sahip olduğu için bizim toplumumuzda oldukça önemlidir.

Şehitler Günü, bize şehitleri, gazileri, şehit yakınlarını, gazi yakınlarını hatırlatır. Onlar gibi olma arzumuzu tazeler. Bu bakımdan 18 Mart Şehitler Günü acı bir gün değildir. Düğün günü gibi bir gün olarak iftihar duyduğumuz bir tarihtir. Şehitlerin yolunu sürdürmek bu milletin şanındandır. Bu nedenle Şehitler Günü düşünmek, düşlemek ve anlamak için bir fırsattır. Bunu çok iyi anlamak gerekir.

18 Mart Şehitler Günü ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. 18 Mart şehitler günü Ulusumuzun kurtuluş günüdür. Bu günde şehit olan milletime ben kendi adıma büyük minnet duyarım her zaman şehadetlerinin kutlu olması için dualarımda yer alırlar.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.