Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

10 Kasım Neden Kutlanır

10 Kasım Nedir, 10 Kasım Neden Kutlanır

Aslında 10 Kasım için kutlamak kelimesi yanlış, ancak maalesef birçok kişi bunu böyle yanlış kullandığı için doğruyu anlatmak için aynı kelimeyi kullandık. Peki 10 Kasım Nedir ? 10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda bulunan Mustafa Kemal Atatürk her canlının tadacağı son ile halkından ayrıldı. Dolmabahçe Sarayı’nın büyük tören salonundaki katafalka Atatürk’ün tabutu 16 Kasım 1938 tarihinde konuldu. Sonraki üç gün boyunca tüm halk göz yaşı seli ile büyük önderlerine olan sevgi, saygı ve sadakatini belli etti.

10 kasım Atatürk

19 Kasım 1938 tarihinde Prof. Şerafettin Yaltkaya tarafından Atatürk’ün cenaze namazı kıldırıldı. Sarayın dış kapısında bekleyen top arabasına 12 adet generalin omuzlarında getirilen tabut İstanbul halkının gözyaşları sel olurken Gülhane Parkı’na götürüldü. Yavuz zırhlısına bir torpido ile aktarımı buradan yapıldı. Törene katılmak için gelmiş olan yabancı gemiler ve Türk donanması eşliğinde büyük ada açıklarına kadar eşlik edilen Yavuz Zırhlısı tabutu İzmit’e getirdi. Yavuz Zırhlısından özel bir trene burada aktarım yapıldı. Buradan yine halkın gözyaşları arasında Ankara’ya getirildi. Atatürk’ün ölümünden sonra cumhurbaşkanlığı vazifesine seçilen İsmet İnönü, Bakanlar, TBMM Başkanı, Genel Kurmay Başkanı, asker ve devlet adamları tarafından karşılanan cenaze TBMM önündeki katafalka konuldu. Ankara halkı da aynı İstanbul halkı gibi gözyaşlarıyla katafalk önünden geçerek son vazifelerini saygıyla yerine getirdi. 21 Kasım 1938 tarihinde yabancı devletlerin temsilcilerinin de bulunduğu binlerce kişilik büyük bir tören ile cenaze Etnografya Müzesi’ndeki geçici olarak hazırlanan kabre yerleştirildi.

Bu büyük insana layık olan Rasattepe’deki Anıtkabir’in yapımı ve cenazenin buraya nakli 10 Kasım 1953 tarihinde gerçekleştirildi. Burada ülkenin her şehrinden getirilen toprakların bulunduğu ebedi istirahat yerine yerleştirildi.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sema dedi ki:

  çok teşekkür ederim, ödevim için gerekli olan bilgi bu teşekkürler süpersiniz, bir numarasınız. :)

 2. Umut dedi ki:

  Atatürk ziyaret edilirmi

 3. ese dedi ki:

  10KASIM TURKIYEDE KUTLANDI MUSTAFA KEMAL ATATURKUMYZ SELANIKTE DOGDU

 4. ese dedi ki:

  10kasim mustafa kemal ataturkun olum gunu aslinda babasinin olum gunu

Yorum Yaz