Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

1 Nisanın Tarihçesi

1 nisanın tarihçesi hakkında bilgi kısaca

Yıllardır 1 Nisan günlerinde şaka yapma geleneği uygulanır. Nisan 1 şakası olarak bilinen geleneğin de bir hikayesi vardır ve şu şekildedir:

Haçlı ordusu, Endülüs Müslümanlarının son kalesini 15. yüzyılın sonlarına doğru kuşatır ve kuşatma uzun süre boyunca devam eder. Ancak kış şartlarında kuşatma sürdürüldüğü için Müslümanlar kaleyi koruyabilmektedir. Haçlı ordusunun başında bulunan komutan da durumun zorluğunu kabul eder ve kaleyi alabilmek için taktik arayışına girer.

Bir süre düşünen komutan 31 Mart gecesi kuşattıkları Müslüman kalesinin önünde bir eline Kuran, bir eline İncil alarak durur. Elindeki iki kitap olan Kuran ve İncil’in üzerine, teslim oldukları takdirde Müslümanlara, onlara bir şey yapmayacağı yeminini eder. Bunu gören Müslümanlar da karşılıklı görüşmeler ve can güvenliklerinin sağlanması şartının kabul edilmesi sonucu kaleyi Haçlı ordusuna teslim ederler.

Sabah olduğunda tarih 1 Nisan olmuştur ve Haçlıların komutanı tüm Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Müslümanlar buna itiraz eder ve vermiş olduğu sözü hatırlatır. Haçlı ordusu komutanı ise buna cevaben, dün akşam için söz verdiğini, bugün için hiçbir söz vermediğini söyler. Ardından orada bulunan tüm Müslümanlar katledilir.

O günden bu yana Hristiyanlar 1 Nisan gününü Hile günü olarak kutlamaktadır. Yani bu gelenek Hristiyanlardan geçmiş bir gelenektir.

Her ne kadar Müslümanların katledildiği günün bir simgesi olsa da 1 Nisan günü şaka yapma geleneği Türkiye’de de şakalarla devam ettirilmektedir.

1 Nisanın Tarihçesi Vikipedi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz