Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Mayıs 2022

1. Murat Kimdir

1. Murat hakkında kısa bilgi, 1. Murat kimdir kısaca

Orhan Gazi ve ve Nilüfer Hatun’dan olma 1.Murat, 1326 yılında dünyaya gelmiştir. Lakabı Hüdavendigardır. Osmanlı Devleti’nin gelişmesi için çok çalışmış ve devlete büyük faydaları olmuştur. Çevresindeki beyleri Lala Şahin Paşa, Hacı Il Bey ve Evranos Beyleri de bu gelişmelere çok yardımcı olmuştur. 1363 yılındaki Sırp Sındığı savaşının kazanılmasında da Hacı Il Bey’in özellikle payı vardır. Sırp Sındığı savaşı ile Balkanlar için bir adım atmış olan Osmanlı, başkentini de Bursa’dan Edirne’ye taşımıştır. Hükümdar 1.Murat da Balkanlardaki ilerleme hareketlerine daha rahatlıkla devam etmiştir. Bu planlı hareketler sonucu Bulgaristan ve Sırbistan’ın bir bölümü Osmanlı topraklarına katılmıştır.

1. muratOsmanlı Devleti 1.Murat döneminde sadece Balkanlardaki ilerlemelerle yetinmemiş Anadolu’da da ilerleme kaydedilmeye çalışılmıştır. Çabalar sonuç vermiş ve Karaman ile Osmanlı arasındaki ilk savaş 1.Murat döneminde yapılmıştır. Diğer beyliklerle olan münasebetler sonucu da Germiyanoğulları ve Hamitoğulları’nın topraklarının büyük kısmı alınmıştır.

Hem Balkanlar’da hem de Anadolu’da topraklarını genişleten Osmanlı Devleti daha çok kuvvetlenmişti. Balkanlardaki Hıristiyanlar da bundan endişe duymaya başlamışlardı. Bir an önce bir şeyler yapmak ve harekete geçmek isteğindeydiler. Osmanlı ilerleyişini durdurmak amacıyla Sırp, Boşnak, Macar, Ulah, Arnavut ve Bulgar kuvvetleri hep beraber ilerlemeye başladılar. 1.Murat da bu kuvvetten haberdardı ve 1389 1.Kosova Savaşı’nda tüm Balkan kuvvetlerini geri püskürttü. Bu galibiyet sonrası Osmanlı Devleti Balkanlara yerleşmiş ve nispeten kalıcı olmuştur.

1.Murat döneminde devlet teşkilatı sadece sınırları genişletmekle meşgul olmamış, aynı zamanda devletin düzenli bir teşkilat kurmasını da sağlamıştır. Teşkilatlanma hareketleri dahilinde Kapıkulu Ocağı kurulmuştur. Kapıkulu Ocağı’nda fethedilen topraklardaki Hıristiyan ailelerin çocukları Türk İslam ilkelerine göre yetiştiriliyor ve asker olarak devlete hizmette bulunuyorlardı. Osmanlı’daki askeri teşkilat içinde büyük önemi olan Yeniçeriler de bu şekilde ortaya çıkmıştır. Ayrıca divan teşkilatında da ilerleyen Osmanlı dönemlerinde görülecek olan Kazasker ve Veziriazam ilk defa 1.Murat döneminde atanmıştır.

1. Murat Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. -_-_-_-_-_- dedi ki:

    Gerçekten çok kısa elimiz koptu o kadar kısa yani :)) insanların ellerinden ne istediniz aq ? Yazdım bitti ama bende bittimk bi dahakine daha kısa olur umarim ama siteye girmeyi dusunmuyorum :)))

Yorum Yaz