Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Nisan 2021

1. İnönü Savaşı Hangi Tarihte ve Nerede Yapılmıştır?

Bu yazımızda 1. İnönü Savaşı hangi tarihte ve nerede yapılmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından itilafa düşen İtilaf Devletleri, Anadolu üzerine yeniden işgal hareketi başlatarak özellikle Mondros maddelerine istinaden Anadolu’nun dört bir yanında kurulan zararlı cemiyetlerle fitne hareketlerini başlatmışlardır. Milli Mücadele yılları savaş sonrası kayıpların ardından daha da çetin geçmiştir. Bu zor şartlar altında yerel ve milli kuvvetler harekete geçmiştir.

9 Ocak 1921 – 11 Ocak 1921 yılları arasında Yunan’a karşı Eskişehir civarında İnönü komutasında yapılan muharebenin ardından düşmana karşı koyuşun en önemli kilit noktaları oluşmuştur. İnönü’nün askeri başarısı olarak gündeme gelen bu muharebe Milli Mücadele yıllarında Kurtuluş Savaşı’nın bir parçası olarak tarihe geçmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Batı anadoluyu işgal eden yunanlar ,eskişehir üzerinden Ankara ya ulaşarak anadolu da başlayan milli mücadele hareketini sina erdirmek amacındaydı.Cerkez efendi ayaklanmasını da fırsat bilen Bursa-Usak çizgisinden Eskişehir yönüne 6 Ocak 1921 tarihinde saldırdılar. İsmet paşa komutasındaki yeni kurulan düzenli ordu birlikleri ,Yunan kuvvetlerini İnönü mevkiinde karşıladı ve kendisinden kat kat üstün olan Yunan ordularını 10Ocak 1921 tarihinde durdurdu…

 2. ata dedi ki:

  1. İnönü Savaşı, 6 Ocak 1921 tarihinde iki taraftan saldırıya geçen Yunan ordularıyla Eskişehir – İnönü mevzilerinde savunmada olan Türk kuvvetleri arasında yapılan savaştır.

  1. MUHAMMED ENSAR dedi ki:

   DOĞRU

Yorum Yaz