Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

1. Dünya Savaşının Nedenleri

1.-Dünya-Savaşı-Türk-AskerleriTürk tarihine kısa bir göz attığımızda tarih sahnesinde Türkleri ve hatta diğer Dünya ülkelerini yakından etkileyecek bir çok olayın, savaşın ve antlaşmaların gerçekleştiği görülmektedir. Tarih sahnesinde meydana gelen ve dünya ülkelerini yakından etkileyen olaylardan birisi 1. Dünya savaşıdır. Bu yazımızda sizlere birinci Dünya Savaşının nedenleri hakkında bilgi vereceğiz.

Birinci Dünya Savaşının Nedenleri:

  • Sömürgecilik: Siyasi birliğini 1870 senesinde en geç tamamlayan İtalya’nın ve 1871 senesinde tamamlayan Almanya’nın sömürge yarışında İngiltere’ye ve Fransa’ya rakip olması bu söz konusu olan bu devletler arasında büyük bir düşmanlığa neden olmuştur yani bu düşmanlığın ve birinci dünya savaşının en temel nedeni sömürgecilik yarışı olmuştur.
  • Almanya- Fransa Arasındaki anlaşmazlık: Kömür yataklarının bulunduğu Alsas-Loren bölgesi hem Almanya’nın hem de Fransa’nın idealiydi bu nedenle de bu bölge için iki ülke birbirine düşman olmuştur.
  • Balkanlardaki Çekişme: Rusya ve Avusturya-Macaristan arasında Balkan bölgesinde bir anlaşmazlık vardı. Rusya, Avusturya-Macaristan içinde bulunan Ortodoks ve Slav ırklarını kendi egemenliği altına almak istiyordu. Bu durum her iki devlet arasında da büyük sorunlara neden olmuştur.
  • Blokların Kurulması: Yukarıda saydığımız nedenler sonucunda da çıkarları denk düşen devletler bloklaşmaya başlamıştır. Bunun sonucunda da üçlü ittifak bloğunu; Almanya, Avusturya-Macaristan, İtalya kurmuştur. Üçlü itilaf bloğunu ise İngiltere, Fransa ve Rusya oluşturmuştur.

Birinci Dünya Savaşının Nedenleri Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz