Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

1. Dünya Savaşı Gizli Anlaşmalar Hakkında Bilgi

1. Dünya Savaşı Gizli Anlaşmalar Nelerdir, 1. Dünya Savaşında Yapılan Gizli Anlaşmalar Hakkında Kısa Bilgi

1915 Boğazlar Antlaşması :  İngiltere ve Fransa, Rusyayı savaşta kendi saflarına katabilmek için boğazları, Rusya’ya vaadetmiştir.

* 1915 Londra Antlaşması : 12 adanın İtalyanlara vaat edilmesiyle İtalyanların itilaf devletleri saflarına çekilmesi sağlanmıştır.

* 1916 Sykes-Picot Antlaşması : İngiltere ve Fransa’nın Osmanlı’nın sahip olduğu bölgeleri kendi aralarında paylaştığı antlaşmadır. Çukurova, Güneydoğu Anadolu, Musul ve Suriye bölgesi Fransız hakimiyetine, Irak İngilizlere bırakılacak, diğer bölgelerde ise İngiltere ve Fransa’nın çıkarlarına yönelik bir uydu Arap devleti kurulacaktı.

* 1916 Petrograd Antlaşması : Karadeniz kıyıları, Doğu anadoludan- Trabzona kadar olan kısım boğazlarla beraber Rusların olacaktı.

* 1916 Mac – Mahon Antlaşması : İngilizlerin Mısır’a tayin ettiği vali Mac-Mahon ile Hicaz Emiri Şerif Hüseyin arasında yapılan antlaşmaya göre: Arapların Osmanlı Devletine isyan etmelerine karşılık bağımsız bir Arap devleti kurulacağının sözü verilmiştir.

* 1917-Saint Jean de Maurienne Antlaşması : Rusların savaştan çekilmesiyle güç kaybeden itilaf devletleri , güneydoğuyu da İtalyanlara vaat etmiştir.

Rusya’da Bolşevik Devriminin ardından kurulan yeni yönetimce gizli antlaşmalar dünya kamuoyuna sunulmuş, bu sayede uygulama alanı bulamamışlardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz