Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

0 Rh Pozitif Kan Grubu Kimlerden Kan Alabilir?

Bu yazımızda 0 rh pozitif kan grubu kimlerden kan alabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kan, vücutta canlılığın devam etmesini sağlayan en önemli unsurdur. Kan, hücrelerden oluşur. Kan doku tarafından sentezlenir. Alyuvar, akyuvar ve kan pulcukları kanın hücreleridir. Kan dolaşımı sayesinde vücudun her yerine kan ulaşmaktadır. Atardamar, toplardamar ve kılcal damarlar kan taşır. Atardamarlar genelde temiz, toplardamarlar genelde kirli kan taşır.

Kan grupları A, B, AB, ve 0 grubu şeklindedir. Antijen taşıyıp taşımama durumları Rh faktörüne göre belirlenir. 0 Rh (+) kan grubu 0 Rh(-) ve 0 Rh(4) kan gruplarından kan alabilir. Genel verici olarak herkese kan verebilir. Sadece kendi grubundan kan alan bir grup olarak genel verici durumunda olsa da genel alıcı durumunda değildir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. gogul dedi ki:

  bende bu kan gurubunda olduğumu askerde öğrendim kan verirken görevli bana sen sakın kanamalı kaza falan yapma dedi ben de niçin dedim kanın çok zor bulunan kan ancak kendi kan gurubundan alırsın deyince o zaman öğrendim kan grubumu daha öncesinde bilmiyordum.askerdeyken kan verme esnasında hemşirede oda açıklama yapmasa kanı alıp devam etse yine bilemeyecektim.

 2. Ecelin dedi ki:

  Bunu öğrendiğim iyi oldu. Teşekkürler.

 3. yavuz dedi ki:

  0 rh pozitif kan grubu kimlerden kan alabilir arkadaşlar ? Kan grupları üzerinde bir araştırma yapıyordum diğer grupların cevabını buldum ama 0 rh pozitifi bulamamıştım.

  1. Anonim dedi ki:

   0hr pozitiften kan alabilir

Yorum Yaz