Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Nisan 2017

Zootekni Bölümü Nedir Tanıtımı

Zootekni Bölümü Nedir Tanıtımı

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Zootekni bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Zootekni Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Zootekni Bölümü Tanıtımı:

Programın Amacı 

Zootekni programının amacı, ürünlerinden yararlanılan hayvanların üretimi, ekonomik verimlerinin geliştirilmesi, bakımları, beslenmeleri ve değerlendirilmeleri konusunda çalışacak insangücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Zootekni programında temel bilim derslerinden başka tarımsal ekoloji, meteoroloji, süt teknolojisi, anatomi ve fizyoloji, genel mikrobiyoloji, hayvan yetiştirme ilkeleri, yem bitkileri yetiştirme, hayvan sağlığı, üreme biyolojisi, hayvancılıkta mekanizasyon, kanatlı hayvan yetiştirme, büyükbaş hayvan yetiştirme ve hayvan ıslahı gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Ziraat mühendisliğinin zootekni alanında çalışmak isteyenlerin normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip, temel bilimlere, özellikle zoolojiye ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, inceleme ve araştırma merakı olan kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Zootekni programını bitirenlere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir. Zootekni alanında yetişen ziraat mühendisi, ürünlerinden yararlanılan hayvanların verimliliklerinin artırılması yönünde araştırmalar yapar, ayrıca hayvanların verimliliklerinin artırılması için nasıl barındırılmaları ve beslenmeleri gerektiği konusunda üreticileri aydınlatır.

Çalışma Alanları

Zootekni alanında yetişen ziraat mühendisleri Tarım, Orman, ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı çiftliklerde, araştırma merkezlerinde ve özel çiftliklerde, yem fabrika ve laboratuvarlarında çalışabilirler ve kendileri özel çiftlik kurabilirler.

 

Zootekni Nedir, Zootekni Ne İş Yapar, Zootekni Maaşları, Zootekni İş İmkanları, Zootekni İş Çalışma Alanları, Zootekni Mesleği Hakkında Bilgiler, Zootekni Bölümünün Geleceği, Zootekni Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Zootekni Bölümü Tercih Edilir mi, Zootekni Tanıtımı, Zootekni Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Zootekni Mezunları Ne İş Yaparlar , Zootekni Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Zootekni İş Bulma Durumu

> Zootekni Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. fatma dedi ki:

  Bende tercih etmeyi dusunuyorum sizce nasil? Onerirmisiniz ?

 2. eray şahin dedi ki:

  Bende bu yıl lisans tamamlama ankara üniversitesi zootekniye yerleştim kaçıncı sınıftan başlanıyor acaba.

  1. eray şahin dedi ki:

   Cevabını veriyim 1. Sınıftan başlanıyor ve hiçbir derse muafiyet verilmiyor o yüzden gitmiyorum

 3. Türkiye Zootekni Dernekleri dedi ki:

  Facebookta Türkiye Zootekni Derneği Konfederasyonu sayfasına abone olarak zooteknistlerin mesleki görev ve sorumlulukları hakkında bilgi alabilir soru sorabilirsiniz.Mesleki haklarını alma yolunda bir Meslek.

 4. Uğur yılmaz dedi ki:

  Lisans yerleştirmede ankara üniverstesi zootekni geldi başka gelen arkadaşlar varmı

  1. eray şahin dedi ki:

   Bende bu yıl yerleştim ankara üniversitesi zootekniye sizi kaçıncı sınıftan başlattılar acaba.

 5. Mehmet güzel dedi ki:

  Lisans tamamlamak için zootekni bölümü tercih ettim gelirse 3 cü sınıftan mı başlayacam yoksa 1 nci sınıftanmı başlayacam yardımcı olurmusunuz birde bu bölümü bitiren ziraat mühendisi mi oluyor

 6. hasret dedi ki:

  iş imkanı yüksekmi onu öğrenmek istiyorum

 7. azize dedi ki:

  zooteknı bolumunun kadrosu var mı ? eger varsa kac puanla atanıyor?

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları miraç kandili mesajları