Zootekni Bölümü Nedir Tanıtımı

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Zootekni bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Zootekni Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Zootekni Bölümü Tanıtımı:

Programın Amacı 

Zootekni programının amacı, ürünlerinden yararlanılan hayvanların üretimi, ekonomik verimlerinin geliştirilmesi, bakımları, beslenmeleri ve değerlendirilmeleri konusunda çalışacak insangücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Zootekni programında temel bilim derslerinden başka tarımsal ekoloji, meteoroloji, süt teknolojisi, anatomi ve fizyoloji, genel mikrobiyoloji, hayvan yetiştirme ilkeleri, yem bitkileri yetiştirme, hayvan sağlığı, üreme biyolojisi, hayvancılıkta mekanizasyon, kanatlı hayvan yetiştirme, büyükbaş hayvan yetiştirme ve hayvan ıslahı gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Ziraat mühendisliğinin zootekni alanında çalışmak isteyenlerin normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip, temel bilimlere, özellikle zoolojiye ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, inceleme ve araştırma merakı olan kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Zootekni programını bitirenlere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir. Zootekni alanında yetişen ziraat mühendisi, ürünlerinden yararlanılan hayvanların verimliliklerinin artırılması yönünde araştırmalar yapar, ayrıca hayvanların verimliliklerinin artırılması için nasıl barındırılmaları ve beslenmeleri gerektiği konusunda üreticileri aydınlatır.

Çalışma Alanları

Zootekni alanında yetişen ziraat mühendisleri Tarım, Orman, ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı çiftliklerde, araştırma merkezlerinde ve özel çiftliklerde, yem fabrika ve laboratuvarlarında çalışabilirler ve kendileri özel çiftlik kurabilirler.

 

Zootekni Nedir, Zootekni Ne İş Yapar, Zootekni Maaşları, Zootekni İş İmkanları, Zootekni İş Çalışma Alanları, Zootekni Mesleği Hakkında Bilgiler, Zootekni Bölümünün Geleceği, Zootekni Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Zootekni Bölümü Tercih Edilir mi, Zootekni Tanıtımı, Zootekni Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Zootekni Mezunları Ne İş Yaparlar , Zootekni Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Zootekni İş Bulma Durumu

> Zootekni Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

10 Yorum Yapılmış “Zootekni Bölümü Nedir Tanıtımı

  1. Zootekni okumak istiyorum merak ettiğim konu ziraat mühendisi mi olacağım ve nitelik kodu ziraat mühendisi atamasıyla mı yoksa zootekni nitelik kodu ayrıca var da onunla mı atanabilecegiz sadece

  2. Bende bu yıl lisans tamamlama ankara üniversitesi zootekniye yerleştim kaçıncı sınıftan başlanıyor acaba.

    1. Cevabını veriyim 1. Sınıftan başlanıyor ve hiçbir derse muafiyet verilmiyor o yüzden gitmiyorum

  3. Facebookta Türkiye Zootekni Derneği Konfederasyonu sayfasına abone olarak zooteknistlerin mesleki görev ve sorumlulukları hakkında bilgi alabilir soru sorabilirsiniz.Mesleki haklarını alma yolunda bir Meslek.

    1. Bende bu yıl yerleştim ankara üniversitesi zootekniye sizi kaçıncı sınıftan başlattılar acaba.

  4. Lisans tamamlamak için zootekni bölümü tercih ettim gelirse 3 cü sınıftan mı başlayacam yoksa 1 nci sınıftanmı başlayacam yardımcı olurmusunuz birde bu bölümü bitiren ziraat mühendisi mi oluyor

Bir Cevap Yazın

Top