Yurdumuzun Farklı Bölgelerinde Farklı Afetlerin Görülmesinin Nedeni Nedir

Yurdumuzun farklı bölgelerinde farklı afetlerin görülmesinin nedeni nedir kısaca hakkında bilgi özet

Yurdumuz yapısal olarak farklı arazı tiplerine sahiptir. Bu arazi tipleri ve yer şekillerinin dağılımları da farklı iklim koşullarına neden olmakta ve afetleri çeşitlendirmektedir. Ayrıca deprem açısından da yurdumuz büyük tehlike altındadır.

Örneğin Karadeniz Bölgesi’nde dağlar yüksek ve denize paraleldir. Nemli hava iç kesimlere kadar geçemediği için kıyı kesimlere yağmur olarak etki eder. Ayrıca Karadeniz Bölgesi’ndeki ormanlık alanların da yağmurlu havaya etkisi vardır. Bu nedenlerle Karadeniz Bölgesi fazla yağış alır ve sel, heyelan, erozyon gibi doğal afetler de sık görülmektedir.

Doğu Anadolu Bölgesi ise sert iklim şartlarına sahip olduğu için kardan etkilenmektedir. Arazide iklim şartlarından dolayı fazla ağaç bulunmadığından kar birikintileri sıklıkla çığ oluşumuna neden olabilmektedir.

Marmara Bölgesi ise tehlikeli fay hatları üzerinde bir kara parçasıdır. Bu nedenle de deprem gibi doğal afetler görülür.

Ege ve Akdeniz Bölgesi ise sıcak iklim şartlarının hakim olduğu bölgelerdir. Yaz sıcaklıklarının çok yüksek olması zaman zaman orman yangını oluşmasına neden olur ve ormanlık alanlar yok olur.

Yurdumuzun Farklı Bölgelerinde Farklı Afetlerin Görülmesinin Nedeni Nedir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.