Yunus Emre’nin İnsan Sevgisi

cbe6lmvbcy6t6qvvkGeçmiş tarihimizde insanlığa fikirleri ile, buluşları ile ve söylediği sözler ile ışık tutan bir çok bilgin ya da şair vardır. Bu değerli insanlardan birisi de Yunus Emre’dir.

Yunus Emre, İslam dini ile ilgilenen büyük bir şair ve bilgin olma özelliğini taşımaktadır. Bu nedenle de Yunus Emre’nin görüşleri İslam dinini şüphesiz ki fazlasıyla etkisi altına almıştır.

Yunus Emre’nin insana bakış açısı da İsmal  dini yönünde ilerleyerek gelişmiştir. Buun nedeni İslam dininde tüm insanların eşit olmaları ve eşit haklara sahip olmalarıdır. İslam dininde kimsenin kimseden üstünlüğü ya da fazlalığı yoktur, her insan aynı derecede değer görmektedir.

Yunus Emre’nin insana bakış açısı İslam dini esaslarına göre şekillendiğinden dolayı Yunus Emre; tüm insanları yaradan Allah’ta ötürü sevmek gerektiğini ifade etmiştir. Bu düşüncesini ise “Yaradılanı severim Yaradan’dan ötürü” sözünü söylemiştir.

Önemli bir mutasavvıf şairi olan Yunus Emre için de tüm insanlar eşit olmuştur ve her insan aynı haklara sahiptir; hiç bir insanın bir diğer insana göre üstünlüğü yoktur. Tüm insanlar eşit haklara ve eşit değere sahip olmakla birlikte hepsi Allah’ın kulu olduğu için sevilmelidir ve tüm insanlara eşit davranılmalıdır çünkü İslam dininde kimsenin kimseden ne bir eksiği ne bir fazlası yoktur. Bu nedenle de Yunus Emre, insanların her birini Allah’ın bir parçası oalrak görmüştür ve kaleme aldığı her şiirde insan sevgisini ve hoşgörüyü konu almıştır. Bununla birlikte Yunus Emre hayatı boyunca insanlar birbirlerine ne kadar sevgi ve hoşgörü ile yaklaşırsa dünyanın da o kadar güzel olacağını vurgulamıştır.

Yunus Emre’nin İnsana Bakış Açısı Uzun Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.