Yüksek Ateşi Düşürmek İçin Neler Yapılır

Yüksek ateşi düşürmek için evde neler yapılabilir ?

Bebeklik döneminin en önemli sorunu vücut ısısının yükselmesidir. Ateşi yükselen bir bebeğin üstünün çıkarılması gerekir. Yüksek ateşli kişiler oda sıcaklığının 20 derece olduğu ortamlarda yaşamalıdır. Yüksek ateşi olan bir kişinin üstündeki elbiseleri çıkartması gerekir.

Bebeğin ateşi, bilinen bir hastalığı yüzünden yükseliyorsa doktora gidilmeli ve doktorun belirlediği ilaçların bebeğe verilmesi gereklidir. Bebeğin ateşi otuz derecenin üstündeyse ateş düşürücü haplar yerine bebeğin daha kolay yutabileceği sıvı şuruplar tercih edilmelidir. Özelikle bebeklere ve çocuklara ateş düşürücü hap kullanırken dikkatli olunmalı, kesinlikle aspirin verilmemelidir.

Ateşi düşen bebeğin vücut ısısının dış ortamla dengelenmesi için soğuk havluyla alın, koltukaltı, bacakarası ve alın bölgelerine kompres yapılması yararlı olacaktır. Bezler kurudukça soğuk suya batırılarak yenilenmelidir. Eklem yerlerinde ılık bezle yapılan kompres kısa sürede sonuç verecek ve bebeğin ateşi düşecektir. Uzun süreli yüksek ateş vakalarında mutlaka doktora danışılmalıdır.

yüksek ateş baş ağrısı

Yüksek Ateşi Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler Konusunda Düşüncelerinizi ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.