Yılkı Atı Özeti ve Kahramanları Kısa

Yılkı Atı kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Yılkı Atı özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Yılkı Atı Kitap Özeti ve Kahramanları

Anadolu’nun yoksul köylerinden birinde İbrahim tarlasıyla uğraşmaktadır. Bir gün zengin olmanın hayalleriyle uğraşıp dururken, gelecek olan kıştan da endişe ederek tedbirler almaya çalışır. İbrahim at ve tay da beslemektedir. Dorukısrak isimli atının yılkıya salınması gerektiğini düşünür.

Büyük oğlu Mustafa’ya haber verir. Mustafa kardeşi Hasan ile birlikte Dorukısrak’ı çiftlikten uzaklaştırmak ister. Dorukısrak’ın tayı vardır, gitmek istemez. Kardeşler onu gündüzleri taşlayarak uzaklaştırırlar. Ata eziyet ederler. İbrahim işe yaramadığını düşündüğü için ondan vazgeçmiştir.

Dorukısrak geceleri köye iner, tayını sever, gündüzleri Mustafa ve Hasan’ın taşlamalarından kaçar. Dorukısrak, iyice uzaklaşmak zorunda kalır. Dağlarda yeni atlar tanır. Arkadaşlıklar kurar. Farklı gruplara katılır. Köylü Dorukısrak’a acır. İbrahim de pişman olmuşlar. Atını arar durur.

Dorukısrak, bazı köylüler tarafından bakılır, beslenir, sıcak tutulur. Tayını özler. Tek derdi tayına kavuşmak olur. Bu arada arkadaş grubundan bazı at arkadaşlarının öldüğünün haberini alır. Dağlar zorludur, çetindir, kış bastırmaktadır.

İbrahim, atını ararken, Dorukısrak çıkagelir. İbrahim, tayıyla onu buluşturur. Çok mutlu olurlar. İbrahim pişmanlığından atlara bakar. Fakat Dorukısrak ve tayı kaçarlar. İbrahim’i istemezler. Yeni bir hayat kurarlar, çok mutlu olmak isterler. Sonunda mutluluğa kavuşarak, ovalarda diğer atlarla yaşamaya devam ederler.

Kahramanlar

İbrahim: Köylü bir çiftçidir.

Mustafa: İbrahim’in büyük oğludur.

Hasan: İbrahim’in küçük oğludur.

Dorukısrak: Orta yaşlı bir attır.

Kaşifinoğlu: Dorukısrak’ı alıp dağlara salan biridir.

Çilkır: Dorukısrak’ın arkadaşıdır.

Yılkı Atı Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.