Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2018

YGS Puanı İle Alan Bölümler

YGS puanı ile tercih yapılabilecek bölümler hakkında bilgiler veriyoruz. YGS sınavının başvurularının başlamasıyla birlikte birçok öğrenci YGS sınavına yönelik çalışmalara başladı. YGS’ye hazırlanan kişiler için amaç LYS sınavına girmek olduğu gibi YGS puanı ile bir üniversiteye gitmekte olabilir. Günümüzde birçok üniversite ve bölüm YGS puanı ile öğrenci kabul etmektedir. YGS’de puanlama 6 türde yapılmaktadır. Bu yüzdende bölümlerde bu türdeki puanlarınıza göre değişmektedir. Peki YGS puanları ile hangi bölümlere tercih yapılabilir? İşte YGS puanı ile alan bölümler :

osymygs

YGS-1 puanı ile Bilgisayar Programcılığı, Harita ve Kadastro, Mekatronik, Otomotiv teknolojisi gibi iki yıllık fakültelere tercih yapabilirsiniz. YGS-1 puanı genellikle sayısal öğrencilerinin daha iyi yapabildiği bir puan türüdür.

YGS-2 puanı ile ise Kimya Teknolojisi, Ağız ve Diş Sağlığı, Boya Teknolojisi gibi bölümlere tercih yapabilirsiniz. Meslek lisesinden bu alanlardan birisinden mezun iseniz YGS puanınıza bakmaksızın direk kayıtta yaptırabilirsiniz. Bu alanda da genellikle sayısal öğrencileri daha iyi yapabilmektedir.

YGS-3 puanı ile ise Kamusal Alanda Sekreterlik, Basın ve Yayıncılık, Adalet Zabıtlığı gibi bölümlere tercih yapabilirsiniz. Bu alanlar sözel konular içerdiğinde Sözel ve TM öğrencileri bu alanda daha yüksek puanlar alabilmektedir.

YGS-4 puanı ile ise Çocuk gelişimi, El Sanatları, Turizm Animasyonculuğu, Halkla İlişkiler ve İletişim bölümlerinde okunabilir. Bu bölümde de meslek lisesi mezunları önceliklidir. Bu alanda sözel ve TM öğrencileri için daha yüksek puanlar çıkarttığı yerdir.

YGS-5 puanı ile Emlak Yönetimi, Posta Hizmetleri, Kuyumculuk, Kooperatifçilik gibi ticari bölümlere tercih yapılabilmektedir. Bu alanda hem matematik hem de sözel puan gerektirdiğinden TM’ler için en ideal bölümlerdir.

YGS-6 puanı ile Bankacılık, İşletmecilik, Pazarlama, Tapı ve Kadastro, İnsan Kaynakları, Sigortacılık gibi bölümler okunabilir. Bu alanlarda daha çok TM öğrencileri başarı gösterir.  YGS puanı ile öğrenci alan bölümler hakkında soru ve yorumlarınızı bekliyoruz.

derszamani.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. esmeram dedi ki:

  Ysg 5 ile isteyen bölüme YGS 4 le gitsem olurmu ?

 2. ömer albayrak dedi ki:

  ygs ile alan fızyoterapınin lys ile alan fızyoterapıden bır farkı var mı

 3. ahmet ayata dedi ki:

  ygs ile alan fızyoterapınin lys ile alan fızyoterapıden bır farkı var mı

  1. esmeram dedi ki:

   YGS olan 2 yıllık lys olan 4 yıllık hiçbir farkı yok

 4. yakup ? dedi ki:

  Ben 12.sınıftayım ve elektrik elektronik bölümünü okuyorum.sadece ygs puanıyla 4 yıllık elektronik alanlı bir ünüversiteye girebilirmiyim? yardımcı olursanız sevinirim.

 5. esma dedi ki:

  12. sınftayım ve henüz bir hedefim yok..=(

 6. esra dedi ki:

  ben anadolu lisesi 3.sınıf öğrencisiyim anestezi düşünüyorum fakat sağlık meslek olmadığım için giremez miyim ?

  1. erkan dedi ki:

   tabi öncelik sml’lilerin ama senin puanın yüksekse belki de sen onlardan önce girebilirsin aeol!!!

 7. naringül dedi ki:

  ben öğretmen olmak istiyorum onun puanı kaç?

  1. erkan dedi ki:

   sen emin misin öğretmen olmak için şuan hangi branş olursa olsun çoğu öğretmen işsiz kalıyor bunu bil öyle karar ver sende aeol :)

   1. tuğba timur dedi ki:

    kesınlıkle :)

 8. nur'r dedi ki:

  ben beden eğitimi öğretmenliğini istiyorum hangi puan türü ile alıyor.

Yorum Yaz

e okul