Yetişkin Bir İnsanda Dakikadaki Normal Nabız Sayısı Kaçtır

Dakikadaki nabız sayısı ne olmalı, yetişkin bir insanda dakikadaki normal nabız sayısı kaçtır bilgisi

Nabız, kalp atışındaki kasılıp gevşeme sayesinde kalbin, kanı vücuda götüren damarların çeperine uyguladığı kuvvet sonucu damarlarda oluşturduğu etkiye denir. Kalp atış sayısı yaş, cinsiyet ve vücut yapısı gibi etkenlerden ötürü her bireyde farklılık gösterir. Dinlenme konumunda yetişkin ve sağlıklı bir insanın dakikadaki nabız sayısı 70-80 arasında değişirken, çocuklar için bu rakam 80-100 ve bebekler için 100-120 arasındadır.

Bir bireyin dinlenme konumundaki kalp atış sayısının normal değerlerin üzerinde veya altında çıkması, bireyde bir sağlık bozukluğunu belirtebilir. Sağlığımızdan emin olmak için nabız sayımızı bilmek faydalı olabilir.

39 yorum

  1. hiper tansiyon hastasıyım nabız atışım 60 ile 80 arası değişiyor dinlenme sırasında genelde 60 ile 70 arası seyrediyor bu konuda bilgi verirseniz şimdiden teşekkür ederim sağlıcakla kalın.

  2. Merhabalar bir sorum olacak , 29 yaşındayım 1 haftadır kalbimde bir sıkışma hissediyorum ve kalp atış hızım dakikada 87 , herhangi bir rahatsızlığın başlangıcı olabilirmi ? Teşekkürler…

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.