Yerli Malı Haftası Ne Zaman

Yerli Malı Haftası Ne Zaman 2016 2017

Her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında bütün okullarda kutlanan yerli malı haftasının çıkış noktası aslında 1929 yılında yaşanan ekonomik kriz olmuş. Kriz zamanında Türkiye, büyük bir ekonomik bunalım yaşamış, piyasada mal dolaşımında büyük azalmalar meydana gelmiş. Bunun üzerine halkın yerli mallarına olan talebinin arttırılarak ekonomik darboğazın aşılması hedeflenmiş ve bunun için okullarda yerli malı haftası kutlanarak yerli malı tüketiminin ülke ekonomisine yaptığı olumlu katkılardan bahsedilmiş.

Ayrıca öğrencilere sıkıntılı zamanlarda paranın ve eşyaların bilinçli tüketimi konusunda da eğitim verilmesi hedeflenmiştir. 12 Aralık tarihinde İsmet İnönü’nün tutumlu tüketim ve yerli mallarının kullanılması konusunda yaptığı konuşmanın ardından bu tarih ve devamındaki bir haftalık süreç artık yerli malı haftası olarak kutlanmaya başlamıştır. 1983 yılında ilgili kanundaki değişiklikle yerli malı haftasının ismi, “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak değiştirilmiştir.

Bu hafta boyunca okullarda öğrencilere yerli malı tüketmenin önemi ve bilinçli tüketimin nasıl yapılacağı eğitimi verilmektedir. Yerli malı haftası ne zaman ve yerli malları hakkında kısa bilgi verdik.

yerli malı haftası

Yerli Malı Haftası Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

18 Yorum Yapılmış “Yerli Malı Haftası Ne Zaman

  1. sizin ne nerdiniz var ya yaşlarla ilgili ne alaka yaşlar bu konu yerli malı haftası ne zaman allahım ya rasullah

  2. sizin ne nerdiniz var ya yaşlarla ilgili biri 18 biri 16 biri 8 biri 10 biri 19 biri 14 biri 20 ne alaka yaşlar bu konu yerli malı haftası ne zaman allahım ya rasullah

Bir Cevap Yazın

Top