Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Nisan 2018

Yaşamın Temel İhtiyaçlarından Biri Olan Oksijenle Ağacın İlişkisi

Yaşamın temel ihtiyaçlarından biri olan oksijen ve ağacın ilişkisi hakkında bilgi kısaca özet, Yaşamın temel ihtiyaçlarından biri olan oksijenle ağacın ilişkisi

Doğadaki tüm canlılar yaşamını devam ettirebilmek için oksijen kullanır. Çünkü canlı hücreleri oksijen ile enerji üretir. İnsan ve hayvan metabolizmaları birbirine benzese de bitkiler daha farklı bir yapıya sahiptirler. Bu farklılık insan ve hayvanların oksijeni tüketmesi ve bitkilerin oksijeni üretmesinden kaynaklanır.

İnsan ve hayvanların oksijen üretme özelliği yoktur, bu nedenle bitkilerin ürettiği oksijeni kullanırlar. Ancak bitkiler sadece oksijen üretmezler aynı zamanda tüketirler. Bitkilerin yeşil yapısını oluşturan klorofil maddesiyle yapılan fotosentez olayında güneş ışığı gereklidir. Bu nedenle bitkiler ve ağaçlar gündüzleri fotosentez yaparak karbondioksiti kullanırlar ve oksijen üretirler. Gece güneş ışığı olmadığı için de solunum faaliyeti gösterirler ve diğer canlılar gibi oksijen tüketirler. Bitkilerin ve ağaçların oksijen üretimi toplamda tüm canlıların oksijen tüketiminden fazla olduğu için yeterli miktarda oksijen sağlanabilir.

Yaşamın Temel İhtiyaçlarından Biri Olan Oksijenle Ağacın İlişkisi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

e okul