Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Nisan 2017

Yapı Ressamlığı Bölümü Nedir Tanıtımı

Yapı Ressamlığı Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Yapı Ressamlığı bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Yapı Ressamlığı Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Yapı Ressamlığı Bölümü Tanıtımı:

Yapı ressamlığı programının amacı, her türlü bina, köprü, harita yapımında mimarlarla birlikte çalışacak ara elemanı yetiştirmektir. Resim, grafik ve tasarım yeteneklere sahip olunması gerekir.

Programın Amacı: Yapı ressamlığı programının amacı mühendisler ve mimarlar tarafından tasarlanmış olan inşaat projelerini, istenilen ölçülere göre çizebilen elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Yapı ressamlığı programında matematik, bilgisayar, yapı statiği, yapı bilgisi, perspektif çizimler, bina bilgisi, sıhhi tesisat, kalorifer tesisatı, çizimi, mimarı proje gibi dersler işlenmektedir.

Gereken Nitelikler: Yapı ressamlığı programında okumak isteyenlerin görme keskinliğine, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, el ve gözü içgüdümle kullanabilme, zihinde canlandırma ve düzgün çizim yapabilme yeteneklerine sahip dikkatli ve titiz kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Yapı ressamlığı programını bitirenlere “Yapı Ressamlığı Teknikeri” ünvanı verilir. Yapı ressamlığı teknikerleri mimar ve mühendisler tarafından hazırlanmış projeyi istenilen ölçülere göre çizer, projelerin uygulanmasında metraj, keşif ve hak ediş hesap ve çizelgelerin hazırlanmasında mimar ve mühendislere yardımcı olur; statik proje ve hesaplarının kontrolünü yaparlar. Yapı ressamlığı teknikerleri iyi aydınlatılmış bir ortamda, ayakta veya oturarak mimarların denetimi altında çalışırlar.

Çalışma Alanları: Yapı ressamlığı teknikerleri Bayındırlık, İmar ve İskân Bakanlığı, belediyeler gibi kamu kuruluşlarında, işletmelerin resim atölyelerinde, mühendislik ve mimarlık bürolarında inşaat şirketlerinde çalışabilirler. Bilgisayar, yapı ressamlığında işlerin daha kolay yapılmasını sağlamıştır. Bu gelişmelerin yakında meslek uygulamasında bazı değişikliklere yol açması kaçınılmazdır.

Yapı Ressamlığı Nedir, Yapı Ressamlığı Ne İş Yapar, Yapı Ressamlığı Maaşları, Yapı Ressamlığı İş İmkanları, Yapı Ressamlığı İş Çalışma Alanları, Yapı Ressamlığı Mesleği Hakkında Bilgiler, Yapı Ressamlığı Bölümünün Geleceği, Yapı Ressamlığı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Yapı Ressamlığı Bölümü Tercih Edilir mi, Yapı Ressamlığı Tanıtımı, Yapı Ressamlığı Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Yapı Ressamlığı Mezunları Ne İş Yaparlar , Yapı Ressamlığı Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Yapı Ressamlığı İş Bulma Durumu

> Yapı Ressamlığı Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Serkan dedi ki:

    1994 yapi ressamligi teknik lise mezunuyum .boyacilik yapnam icin sertifika istiyorlar.ne yapmam lazim.esdegermi.kurumdan istiyorlar

  2. gamze dedi ki:

    Yetenek diyo cok asiri sekilde önemli mi ?

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları miraç kandili mesajları