Yanardağdan Çıkan Lavların Sıcak Olması Dünyamızın Yapısı Hakkında Hangi Bilgiyi Verir?

Bu yazımızda yanardağdan çıkan lavların sıcak olması dünyamızın yapısı hakkında hangi bilgiyi verir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya katmanlardan oluşmaktadır. Güneş etrafında eliptik bir yörüngede ve kendi etrafında dönen dünyanın, yıldız patlamaları sonucunda oluştuğu tahmin edilmektedir. Dünya döndükçe soğumakta ve içten dışa doğru şekillenmektedir. Dünyanın iç katmanları ve dış katmanları vardır. Gözlemlenebilen katmanlar ve gözlemlenemeyen katmanlar olarak ayrılırlar.

Gözlemlenebilen dünya katmanları hava küre, taş küre ve su küredir. Gözlemlenemeyen dünya katmanları ise ateş küre ve ağır küredir. Yanardağlardan çıkan lavların sıcak olması dünyamızın yapısı hakkında bize ateş kürenin varlığını ispat etmektedir. Magma tabakası olarak yeryüzüne yakın katmanlarda ateş küre bulunmaktadır. Çeşitli nedenlerle yükselmeler sonucunda yanardağ tepelerinden lavlar fışkırır.

1 yorum

  1. Yanardağdan çıkan lavların sıcak olması dünyamızın yapısının hala genç yapıda olduğunu göstermez mi arkadaşlar bir de bence tektonik hareketlerin varlığının göstergesidir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.