4:23 am - Cuma Şubat 24, 2017

Yağışların Tarımsal Faaliyetle İlişkisi Nedir

Pazar, 25 Eylül 2016, 22:22 | Sizden Gelenler | 0 Yorum

Yağışların Tarımsal Faaliyetle İlişkisi Nedir

Tarımsal faaliyetler için yağışlar büyük önem taşır. Ürünlerin toprakta yetişmesi için gereken ortamın, suyun sağlanabilmesi büyük oranda yağışlar ile olur. Bazı bitkiler ekildiği andan itibaren suya ihtiyaç duyar ve yağmur dönemlerine göre bu bitkiler toprağa dikilir. Bunun yanında gübre gibi bazı desteklemelerle bitkinin ihtiyaç duyduğu ortam sağlanır.

Bazı bitkiler ise belirli dönemden sonra su almamalıdır çünkü belirli bir evreye gelmiş bitki, yağmur alınca çürümeye başlar. Bu nedenle bitkilerin ihtiyaçlarına göre çeşitli sulama yöntemleri geliştirilmiş ve çiftçiler işlerini şansa bırakmamıştır.

Şeftali ve patlıcan gibi bitkilerde yağış ve su miktarı özellikle önemlidir. Şeftali aşırı yağışları sevmez ancak ara ara görülen kısa süreli yağışlar da şeftalinin daha güzel yetişmesine olanak sağlar. Patlıcan bitkisi ise dikildiğinde yağış almalı ancak büyüdükten sonra yağış görmemelidir. Bunun yanında bitkilerin üzerinde gece anlık sıcaklık düşüşleriyle oluşan kırağılar patlıcanı kötü etkiler. Bu nedenle patlıcan gibi hassas bitkiler seralarda üretilmeye başlanmıştır.

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

Yorum Yazın