6:27 pm - Çarşamba Mart 22, 2017

Veteriner Hekimlik Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:08 | Güncel | 82 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Veteriner Hekimlik bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Veteriner Hekimlik Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Veteriner Hekimlik Bölümü Tanıtımı:

Veteriner fakülteleri, evcil hayvan nesillerinin iyileştirilmesi, sağlıklarının korunması, hastalıklarının tedavisi, salgın hastalıkların önlenmesi, hayvansal ürünlerin artırılması, hayvansal besinlerin niteliğinin ve insan sağlığına uygunluğunun kontrolü konularında eğitim-öğretim, uygulama ve araştırma yapmaktadır. Mezunlar İl Veteriner Müdürlükleri hayvan ıslahı ve üretim kurumlarında, veteriner kontrol ve araştırma enstitüleri ile bölge labaratuvarlarında çalışabilirler. Uzmanlık alanlarına göre, Sağlık Bakanlığına bağlı çeşitli enstitü ve labaratuvarlarda ilaç firmalarında çiftliklerde, gıda sanayi sektöründe, halk sağlığı ve çevre sağlığı ile ilgili bütün kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapabilmektedirler.

Programın Amacı: Veteriner hekimlik programının amacı, evcil, küçük ve büyükbaş ile kümes hayvanlarının ırklarının ıslahı, üretimi, yetiştirilmesi, verimliliklerinin artırılması, hayvan sağlığının korunması, hastalıklarının tedavisi, salgın hastalıkların önlenmesi, hayvansal ürünlerin (su ürünleri dahil), insan sağlığına uygunluğunun kontrolü, hayvansal ürünlerde kirlenme ve çevre kirliliği konularında eğitim-öğretim ve uygulama yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Veteriner hekimlik programında eğitim süresi 5 yıldır. Öğretimin ilk yılında fizik, kimya, zooloji, botanik gibi dersler okutulur; ikinci yılında anatomi, histoloji ve embriyoloji, fizyoloji, biyokimya gibi alanlarda teorik ve pratik bilgiler verilir. Temel bilimler derslerini almış öğrencilere 3. ve 4. sınıflarda iç hastalıkları, cerrahi, farmakoloji, parazitoloji, bakteriyoloji, hayvan besleme, hayvan yetiştiriciliği, hayvan ırkları, bunların bakım metotları, hastalıkları ve yapağı, tiftik, deri gibi hayvan ürünlerinin üretimi, patoloji vb. alanlarda gerekli teorik dersler verilmekte, laboratuvar ve kliniklerde uygulamalar yaptırılmaktadır. Son sınıfa geçen öğrenciler ise et ve süt gibi hayvansal ürünlerin muayene ve teknolojisi, hayvanların suni ve tabii metotlarla çoğaltılması, dahiliye, cerrahi, doğum gibi hekimlik yönü ağır olan konuları kapsayan dersler alırlar ve kliniklerde hasta hayvan üzerinde uygulama yaparlar.

Gereken Nitelikler: Veterinerlik hekimlik alanında eğitim görmek isteyen bir kimsenin üstün bir akademik yeteneğe sahip, biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, hayvanlarla ilgilenmekten hoşlanan bir kimse olması gerekir. Ayrıca, kişinin sabırlı ve dikkatli bir gözlemci olması, düşüncelerini başkalarına aktarma(ikna) gücüne sahip bulunması da beklenir. Veteriner hekimlik, hizmetin ağırlığı nedeni ile daha çok erkeklere açık bir meslek görünüyorsa da son zamanlarda kız öğrenciler de veteriner fakültelerini tercih etmektedirler.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Veteriner hekimlik programı mezunlarına “Veteriner Hekim” ünvanı verilir. Veteriner hekimlerin bulundukları yörenin Veteriner Hekimleri Odasına kayıt olmaları yasal bir zorunluluktur. Bir veteriner hekimin yaptığı işler şöyle sıralanabilir:

a) Hayvan neslinin iyileştirilmesi: Yurdun çeşitli bölgelerinin iklim, tarımsal yapı ve pazarlama koşullarına uygun hayvan tür ve ırklarının saptanması, mevcut olanların iyileştirilmesi, verimlerini artırıcı yöntemlerin uygulanması.

b) Hayvan hastalıklarının tedavisi: Hayvan hastalıkları ile savaşmak için gerekli aşı, serum ve diğer biyolojik ve kimyasal maddelerin hazırlanması ve uygulanması.

c) Besin kontrolü ve koruyucu hekimlik: Hayvansal besinlerin sağlıklı bir biçimde ve yeterince üretilmesinin sağlanması; halkı, hayvansal besinlerle yayılabilecek hastalıklardan korumak için besinlerin kalite yönünden denetiminin yapılması, besinlerin sağlıklı biçimde hazırlanması, korunması, taşınması ve pazarlanmasında sağlık koşullarına uyulup uyulmadığının denetlenmesi.

d) Eğitim-Öğretim: Hayvanların bakım ve beslenmesi, sağlıklarının korunması, hayvan nesillerinin geliştirilmesi, hayvan ürünlerinin değerlendirilmesi konularında hayvan yetiştiricilerini aydınlatmak amacı ile yıllık eğitim ve öğretim programlarının düzenlenmesi, yayınların yapılması.

e) Araştırma: Salgın ve paraziter hayvan hastalıklarının önlenmesi için aşı, serum vb. ilaçlar üzerinde araştırmalar yapılması. Veteriner hekimlik, hizmeti ağır olan bir meslektir. Veteriner hekimler günlük normal çalışma süresinden fazla çalışırlar. Günün her saatinde görevli oldukları gibi resmi tatillerde bile görev yaparlar. Salgın ve paraziter hayvan hastalıkları görüldüğünde veteriner hekim sık sık köylere gitmek zorundadır. Mevcut kanunlara göre her veteriner hekim mezun olunca bir klinik açabilir. Bu özel işinde de hayvan sahibinin her başvurusuna cevap vermek durumundadır. Bütün bu güçlüklerin yanında veteriner hekim bir canlının acısını dindirmenin hazzını da duyar.

Çalışma Alanları: Veteriner hekimlik programı mezunları ve uzman veteriner hekimler; Tarım, Orman, ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğünün merkez, il ve ilçe hayvan sağlığı müdürlüklerinde, Proje Uygulama ile Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğünde; Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü merkez ve hayvan ıslahı ve üretim kurumlarında; veteriner kontrol ve araştırma enstitüleri bölge labotuvarlarında; Et ve Balık Kurumu, özel sektör et kombinaları, Süt Endüstrisi Kurumu, Yapağı ve Tiftik A.Ş., Yem Sanayi vb. KİT’lerde sağlık kontrol (teknolojik ve hijyenik), kalite kontrol, üretim, işletme ve yönetiminde; Sağlık Bakanlığına bağlı enstitü ve halk sağlığı laboratuvarlarında; belediyelerde, Atom Enerjisi, TÜBİTAK araştırma laboratuvarlarında; Milli Prodüktivite Merkezi, Devlet Planlama Teşkilatında; ordu hayvan sağlığı ve gıda kontrol hizmetlerinde, ilaç firmaları, özel sektör çiftlikleri ve hayvansal üretime dayalı gıda sanayiinde; halk sağlığı ve çevre sağlığı ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapabilmektedir. İnsan sağlığının korunması açısından hayvansal ürünlerin önemi büyüktür. Artan nüfusu beslemek için ülkemizde hayvancılığın daha modern ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi gerekmektedir. Bu nedenle veteriner hekimlere gereksinme duyulmaktadır. Ülkemizde halen büyük bir veteriner hekim açığı bulunmaktadır.

Veteriner Hekimlik Nedir, Veteriner Hekimlik Ne İş Yapar, Veteriner Hekimlik Maaşları, Veteriner Hekimlik İş İmkanları, Veteriner Hekimlik İş Çalışma Alanları, Veteriner Hekimlik Mesleği Hakkında Bilgiler, Veteriner Hekimlik Bölümünün Geleceği, Veteriner Hekimlik Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Veteriner Hekimlik Bölümü Tercih Edilir mi, Veteriner Hekimlik Tanıtımı, Veteriner Hekimlik Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Veteriner Hekimlik Mezunları Ne İş Yaparlar , Veteriner Hekimlik Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Veteriner Hekimlik İş Bulma Durumu

> Veteriner Hekimlik Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

82 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Veteriner Hekimlik Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. okan dedi ki:

  Veteriner bolumu ila 5 yilikmi okumak gerek

 2. koray boy dedi ki:

  Veteriner hekim olmak istiyorum lys 1 ve 2 gerekli istedim yer ise Erzurum Atatürk Üniversitesi

 3. Aslı dedi ki:

  Hayvanlara Karşı aşırı bir ilgim var. Veteriner hekim olmak istiyorum. Yalnız fakülte leri hakkında ayrıntılı bilgileri ulasamiyorum. Çiftliği olan fakülteler tavsiye ediliyor fakat bu bilgilere nasıl ulaşırım.? Şehir şehir puanları neden bu kadar çok fark ediyor? Şu an veteriner fakültesinde olan öğrenci yorumları yokmu bu bölüme ait şehir ler hakkında neler söylüyorlar?

 4. Eda dedi ki:

  Veteriner olmak istiyorum ama acik ogretime gecis yapicam sizce veterinerligi acik ogretim ile kazanabilirmiyim ? Lutfn yardmci olun.

 5. Ramazan dedi ki:

  En büyük hayalim iki yıl sonra kendimi veteriner fakültesinde okuyor olarak bulmak inşallah hayalinize sizde kavuşursunuz gençler Allah herkese gönlüne göre versin… Çalışın..!

 6. nazmiye dedi ki:

  hayvanları çok seviyorum amacım onlara biraz daha yardımcı olmak amma ve lakin kız lisesinde pastacılık okuyorum ve veterinerlik icin lys den mf3 gerekiyo gercekten net bilgilere ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim …

 7. Nisa dedi ki:

  veteriner hekimi olmak benim hayalim ve bu hayalime sayısal bölümünü seçerek bir adım daha yaklaştım.
  instagram = @hayvanseverler

 8. Mert dedi ki:

  Veterinerlik benimde hayalim olan bir meslek hem hayvanları sevdigim hemde iş bulma olanakları yüksek oldugu icin bu meslegi tercih ediyorum inşallah hedefime ulaşırım

 9. samed canlı dedi ki:

  Eşit ağırlık tan veteriner olabilir miyim. yani veterinerlik fakültesine gidebilirmiyim

 10. melihcan dedi ki:

  Köyde yaşadiğim için hayvanlarla iç içeyim ve çocukluğundan beri bu mesleğe yönelmek istedim ve inşallah yönelecegim

 11. Ceren dedi ki:

  Sağlık meslek lisesi 12.sınıf öğrencisiyim ve veteriner olmak istiyorum inşallah bilgilerim bana yardımcı olur ve hayallerimi gerçekleştiririm.

 12. Emrah dedi ki:

  Ben şu anda hayvanlar ile ilgileniyorum hedefim veteriner olmak ve bir çiftlik kurup işletmek aynı zamanda birde veterinerlik kliniği açıp gelen hayvanları tedavi etmek amacıyla veteriner olmak için ne yapmam gerekir

 13. Sıla dedi ki:

  Şuan lise için hazırlanıyorum hayvanlara olan ilgim çok yüksek ayrıca arkadaşlarımda bu ilgime bakarak veteriner olmamı istiyor inşallah veteriner olurum

 14. Dilek dedi ki:

  Hayvanlara olan ilgim çok büyük onları çok seviyorum bu yüzden de veteriner olmak istiyorum derslerinde iyi inşallah hedefine ulasirim.

Yorum Yazın