Veraset Sistemi Nedir Kısaca

Osmanlı Devleti zamanında toprak ve devlet yönetimi konusunda bir çok sistem işlemiştir. Bu uygulamalardan birisi olan veraset sistemi ne demek konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Osmanlı Devleti zamanında tahta geçme sistemine veraset sistemi adı verilmektedir. Padişah olma konusunda kesin ve sınırları belli olan kurallar yoktu bu sebepten dolayı da tahttaki padişah öldüğünde tahta geçecek olan kişiyi devletin ileri gelenleri olan ulema, ümera gibi zümreler farklı yol ve yöntemlerle seçiyordu. Bu sistemin uygulandığı zaman zarfı içinde sayısız taht kavgası yaşanmıştır.

Fetret devrinin getirmiş olduğu olumsuzluklardan sonra Fatih Sultan Mehmet, bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için bir kanun çıkardı ve bu kanunda “Devletin bekası için kardeş katli vaciptir.” ifadesini kullandı. Bu ifadeyle beraber devletin geleceği için kardeşlerin kardeşlerini öldürmelerine izin verilmiştir. Bu maddenin kanunnameye konma amacı ise; taht kavgalarının önüne geçilmek ve en güçlü olanın tahta geçmesini sağlamaktı.

I. Ahmet döneminde ise ekber ve erşed sistemi uygulanmaya başlanmıştır. Bu sistemde hanedanın en yaşlı üyesi tahta geçiyordu. Böylece tahta kavgaları sona ermiştir.

Veraset Sistemi Nedir Kısaca Anlamı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

25 yorum

    • veraset sistemi: ” tahta geçecek olan kişiyi devletin ileri gelenleri olan ulema, ümera gibi zümreler farklı yol ve yöntemlerle seçiyordu.” yukarıdan alıntıdır

    • leyla mısın! açıklıyo işte fsm mağra adamıymış o kadarını hesaplayamamış, kardeşlerin birbirlerini öldürmesini tek çare sanmış bildiğin. sistem var sistem var

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.