Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Nisan 2018

Vektörel Büyüklük Ne Demek

Fen bilimlerinde uzaklıkları ölçen bir çok birim vardır. Bu yazımızda sizlere bu birimlerden birisi olan vektörel büyüklük nedir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Belirli bir yöne ve sınıra bağlı olan büyüklüklere vektörel büyüklük adı verilir. Ancak eğer bir büyüklük belirli bir yöne bağımlı değil ise bu büyüklüklere de skaler büyüklük adı verilmektedir.

Mesela; seyir halinde olan bir arabanın saatte kaç kilometre yol aldığını belirtmek için “sürat” kavramı kullanılır. Bu büyüklük yönden bağımsızdır ve bir sınırı yoktur bu nedenle de bu büyüklüğe “skaler” büyüklük adı verilir ve bu büyüklük km/saat birimiyle ifade edilir. Örneğin; 60 km/saat olarak telaffuz edilir. Ancak seyir halinde olan arabanın aynı zamanda hangi yönden hangi yöne hareket ettiğinin bilgisi de veriliyorsa; yani yönlü ve yönü betimleyen bilgiler veriliyorsa bu “vektörel” bir büyüklüktür diyebiliriz. Örneğin; 60 km/saat süratle batıya doğru hareket eden bir arabanın hızı 60 birim büyüklüğündedir ve ucu batıya doğru bakan bir ok ile gösterilir.

Vektörel Büyüklük Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

e okul