Uzaktaki Bir Arkadaşa Mektup Örneği

Uzaktaki bir arkadaşa mektup örneği yazınız, uzaktaki bir kişiye mektup örnek hazırladık.

Mektup, kağıt ve matbaa sektörü oluşunca, yüzyıllarca mesafeler arasında insanlarla iletişimi sağlayan en önemli iletişim aracı olmuştur. İnsanların, duygularını sevin, özlem, hasret, arzu, istek, şikayetlerini yazabileceği bir araçtır. Doğru yazıldığında konuşmadan bile daha etkili bir araç olabilir. Fakat mektup yazarken önce bunun inceliklerini bilmeliyiz. Daha sonrada bir mektup örneği vereceğiz.

Mektup yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar:

> Yazacağımız kağıdın temiz, düzenli ve lekesiz olması gerekir.

> Mektubu silinemeyecek özellikteki bir kalem ile yazmalıyız.

> Mektup üzerine yazdığımız tarihi yazmalıyız.

> Mektubu yazdığımız kişiye onu hissettirecek tanıtıcı cümleler yazmalıyız. Bu aramızdaki yakınlığı belli edecek bir kaç kelimede olabilir.

> Zarfın üzerine, alıcı ve gönderici olarak isim ve adreslerimizi yazmalıyız.

CANIM DEDEM

Benim biricik dedecim, sen benim en iyi arkadaşım, en iyi öğretmenim. Bu yaz okullar tatil olur olmaz hemen yanına geleceğiz. Köyde oynadığımız oyunları, beraber topladığımız meyveleri, bana bakmayı öğrettiğin kuzuları ve buz gibi çeşme suyunu içmeyi çok özledim.

Oradaki arkadaşlarımı da çok özledim dedecim. Annem ve babamın sana ve nineme çok selamı var. Bu mektubu benim yazmamı istediler. Ninem nasıl? Onu da çok özledim. Babam sizi çok özlemiş. Okullar tatil olunca hemen geleceğiz yanınıza.

Bizler çok iyiyiz. Benim okuldaki derslerim de çok iyi. Arkadaşlarımla her gün top oynuyoruz. Dedecim sende mektup yaz bize. Nineme çok selamlar. Kendinize çok iyi bak. sizi çok seven torununuz Ahmet.

 

29 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.