Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Aralık 2017

Uygur Devletinin Yerleşik Hayata Geçmesinin Nedenleri

Uygur devletinin yerleşik hayata geçmesinin nedenleri ve sonuçları konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Türkler tarih boyunca göçebe olarak yaşayan bir millet olmuştur bu nedenle at üstünde yaşamışlardır ve et yemeyi yaşam stili haline getirmişlerdir. Ancak Uygur Devletinin yerleşik hayata geçmesi ile birlikte Türklerin yaşam tarzları değişmiştir.

Uygur Devlet, yerleşik hayata geçen ilk devlet olarak tarih kayıtlarına yazılmıştır. Uygurlar, maniheizm dinini benimsemişlerdir ve aslında Uygurların mani dinini benimsemesi ile yerleşik hayata geçmeleri daha da kolaylaşmıştır. Mani dini Uygurların et yemesini yasaklamıştır ve savaşçı özelliklerini mani dini sebebiyle Uygurlar kaybetmiştir.

Uygurların mani dinini benimsemesi ile birlikte savaşçı özellikleri yok olmuştur ve et yememeye başlamışlardır ve böylece yerleşik hayata geçmişlerdir.

Uygur devleti yerleşik hayata geçtikten sonra mimariye önem verdiler ve mimari alanında taşınmaz evler yapmaya başladılar. Ayrıca et yemeyi ve savaş yapmayı yasaklayan mani dininin etkisiyle birlikte savaşçı özelliklerini kaybetmişlerdir ve tarıma yoğunlaşmışlardır.

Uygur Devletinin Yerleşik Hayata Geçmesinin Nedenleri Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. eda dedi ki:

    Uygurların yerleşik hayata geçme sebepleri için bence yeterli teşekkürler.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları