Uşi Antlaşmasının Maddeleri Nelerdir

Uşi antlaşması 18 Ekim 1912 tarihinde İtalya Krallığı ile Osmanlı Devleti arasında Trablusgarp Savaşının bitiminde imzalanmış olan bir antlaşmadır.

Trablusgarp savaşı sırasında Balkan Savaşı da cereyan etmeye başlamıştır ve bu durum üzerine Osmanlı Devleti, İtalya Krallığı’ndan barış istemek durumunda kalmıştır. Bu isteğin ardından İsviçre’nin Lozan şehrinde Uşi semtinde antlaşma imzalanmıştır.

Uşi antlaşmasının maddeleri:

  • Trablusgarp ve Bingazi özerk birer bölge olacak. Aynı şekilde Trablusgarp ve Bingazi yeni oluşturulacak olan bir kanun ve düzenle yönetilecek.
  • Trablusgarp ve Bingazi’de Osmanlı Devleti’nin çıkarlarını padişah adına koruyabilmek için naibü’s-sultan görevlendirilecek. Dini ve adli işler padişahın seçtiği kadılar tarafından halledilecek. Bu kişilerin maaşları ise Osmanlı maliyesi tarafından ödenecek.
  • On iki ada geçici olarak İtalya’ya verilecek. (Bu maddenin gösterilen nedeni Balkan savaşlarından dolayı Osmanlı Devletinin On iki adayı koruyamayacak olmasıdır.)

Uşi Antlaşmasının Maddeleri ve Yorumları Konusunda Sizler İçin Hazırladığımız Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizlerle Paylaşabilirsiniz. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.