7:27 pm - Cumartesi Mart 25, 2017

Urgakina Kanunları Nelerdir

Cumartesi, 3 Ekim 2015, 15:11 | Eğitim Dünyası | 1 Yorum

Urgakina kanunları kimlere aittir urgakina kanunları konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Tarihte Sümer kralı olarak bilinen Urgakina, tarihte bilinen ilk yazılı kanunlar olan Urgakina kanunlarını Sümer Kralı Urgakina tarafından M.Ö 3000 dolaylarında yazmıştır. Urgakina kanunları, ilk yazılı kanunlar olmakla birlikte ilk sosyal reformlar, ilk mülkiyet hakkı gibi hakları vatandaşlara vermiştir. Urgakina kanunları tarihte biline ilk yazılı kanunlardır.

Urgakina kanunu adını Sümer kralı Urgakina’dan almıştır. Urgakina kanunla basit ama önemli kurallar içermektedir. Örneğin; Urgakina zamanında tarıma önem verildiği için Urgakina kanunları “tarlayı sürene, hayvanı ise sağana vermenin uygun olduğunu belirtmiştir.

Kral Urgakina döneminde ekonomisi güçlü olan devlet adamları, halkı hor görüyor ve küçümsüyordu bu nedenle Urgakina kanunları ile birlikte din adamlarının halk üzerindeki baskısı yok olmuştur.

Urgakine kanunları ağır şartlar taşmasa da bazı konularda halka şartlar koymuştur. Örneğin tarım halkın geçim kaynağı olduğundan dolayı tarım maddeleri oldukça sık olarak geçmektedir. Mesela saban kırmanın ve tarla sürmemenin cezası oldukça büyüktü. Urgakina kanunlarına göre halk fidye yani bedel ile cezalandırılırdı.

Urgakina Kanunları Nelerdir Urgakina Kanunları Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

 

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Urgakina Kanunları Nelerdir"

  1. kübra dedi ki:

    ben morpa kampüse kaydolmak istiyorum nasıl yapabilirim

Yorum Yazın