Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:08 | Güncel | 55 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Uluslararası İlişkiler bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Uluslararası İlişkiler Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Uluslararası İlişkiler Bölümü Tanıtımı:

Dünya devletlerinin oluşturduğu uluslararası sistemin; tarih, siyasi, ekonomik ve hukuki yapısı, işleyişi gibi konularda, Türkiye’nin bu sistem içindeki yerine ve dış ilişkilerine özel ağırlık verilerek eğitim yapılır. Başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere, Maliye Gümrük, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi bakanlıklarda, özel şirketlerde, çeşitli kitle haberleşme kuruluşlarında ve uluslararası bankalarda çalışılabilir.

Programın Amacı: Bu programda dünya devletlerinin oluşturduğu uluslararası sistemin tarihi, geçirdiği evreler, sistemin siyasi, ekonomik ve hukuksal yapısı, işleyişi gibi konularda, Türkiye’nin bu sistem içinde yerine ve dış ilişkilerine özel ağırlık verilerek eğitim yapılır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Uluslararası ilişkiler programında uluslararası ilişkiler, Türk dış politikası, devletler hukuku, siyasal tarih, siyaset bilimi, toplumbilim, ekonomi gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Bu bölüme girmek isteyenlerin düşüncelerini söz ve yazı ile en etkin biçimde iletebilen, tarih, sosyoloji, psikoloji, hukuk, ekonomi alanlarına ilgi duyan, en az bir yabancı dili iyi bilen, insan ilişkilerinde başarılı kimseler olmaları gerekir. Bu bölümde diplomasi alanına uzman yetiştirildiği düşünülürse, bu mesleğin üyesi olacak bir kimse için, temsil niteliğine ve genel kültüre sahip olma ve insan ilişkilerinde başarılı olma, aranan en önemli niteliklerdir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Uluslararası ilişkiler bölümünü bitirenler açılan sınavlarda başarı gösterirlerse diploması alanında çeşitli ünvanlarla görev alabilir. Diplomat, devletin bir başka ülkede temsilcisi olup kendi ülkesi ile gönderildiği ülke arasındaki ilişkileri yürütür. Temsil görevini yürüttüğü ülkenin hükümeti ile kendi hükümeti arasındaki diplomatik ilişkileri düzenler. Mezunlar diğer siyaset bilimi mezunlarının çalıştıkları alanlarda, onların yaptıkları görevleri yapabilirler. Yerel ve uluslar arası bankalarda ticari işlemler yürütürler.

Çalışma Alanları: Üniversitelerin bu bölümlerini bitirenlerin çalışabilecekleri alanlar oldukça çeşitlidir. En önemli çalışma alanları arasında, başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı gibi devlet daireleri, özel şirketler ve çeşitli kitle haberleşme kuruluşları ve uluslararası bankalar sayılabilir.

Uluslararası İlişkiler Nedir, Uluslararası İlişkiler Ne İş Yapar, Uluslararası İlişkiler Maaşları, Uluslararası İlişkiler İş İmkanları, Uluslararası İlişkiler İş Çalışma Alanları, Uluslararası İlişkiler Mesleği Hakkında Bilgiler, Uluslararası İlişkiler Bölümünün Geleceği, Uluslararası İlişkiler Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Uluslararası İlişkiler Bölümü Tercih Edilir mi, Uluslararası İlişkiler Tanıtımı, Uluslararası İlişkiler Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Uluslararası İlişkiler Mezunları Ne İş Yaparlar , Uluslararası İlişkiler Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Uluslararası İlişkiler İş Bulma Durumu

> Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

55 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. Kübra meleke diyor ki:

  bende bu bölümü istiyorum ama dersler hap İngilizcemi anlatılıyor ve İngilizce öğrenmemiz için hazırlık var dimi

 2. Yusuf korkulu diyor ki:

  Sizce bu bölümün is imkanı nasıl

 3. Yusuf korkulu diyor ki:

  Sizce bu bölümün is imkanı nasıl yardımcı olursanız sevinirim

 4. Alcin diyor ki:

  Pardon da uzaktan uzaktan konuşan ne çok bilmiş insanlar var. Merak ediyorum da hangi sıfat yada mertebeyle bu bölümü okuyan yada okumak isteyen şahıslara işsiz damgası vurabiliyorlar. Bu bölüm gayet önü açık ve iş imkanı bol bir bölüm. Tabiki kendini geliştirebilene. Öyle 4 sene oku, sonra iyi kötü bir iş bul tarzı bir bölüm değil. Gerçekten cesaretiniz varsa okuyun. Çünkü çokça dil öğrenme, siyaset, sosyal ilişki kaldırabilmeniz gerekiyor.Kimseyi dinlemeyin. Burada size ortalama bir bölüm okuyan veyahut kazanabildiği 1500 lira maaşla ahkam kesenlere; bu bölümü hakkıyla okursanız, ileride iş yada emir veren kişi siz olacaksınız.

  • Volkan diyor ki:

   Rica etsem bana ulaşır mısınız? Okuduğun kadarıyla bilgi sahibisiniz. Lütfen rica ediyorum bana ulaşın çok ihtiyacım var. Volkan,05432035783

  • nur diyor ki:

   Peki işveren konumuna gelene kadar neler yapılır yani cesaretiniz varsa demişsiniz ya neyi kastediyorsunuz biraz açar mısınız?

 5. Ali diyor ki:

  Ögretmen önü acık degil dedi
  İngilizcemde cok iyi denilmez ama gelistirecegim
  Sizce bu meslegi secmelimiyim
  Tesekkurler

 6. kararsız vatandaş diyor ki:

  arkadaşlar bu bölüm hakkında yeterli bilgiye sahip olanınız varsa yardımcı olsun lütfen. bi sitede bu bölüm eğer Ankara’da okunursa iş imkanının olacagını yazmış tabi ki birkaç dil bilinirse.sizlerin görüşleri nedir?özellikle bu bölümü okuyan ya da bitiren kişiler???

 7. hakan diyor ki:

  ben bu sene lisede alan seçicem acaba bu bölümü okumam için hangi alanı seçmeliyim bilginiz varmı ?

 8. Osman Salih Turan diyor ki:

  Şimdi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü ile uluslararası ilişkiler bölümü arasındaki fark nedir?onu bilen anlatabilir mi acaba ve ben uluslararası ilişkiler bölümü okuduktan sonra diplomat veya herhangi bir istihbarat biriminde çalışabilir miyim?

 9. ezgi diyor ki:

  Bölümü okuyan 1000 kişide 50si belki alanında çalışabiliyor geri kalanı neyse halim çıksın falim

 10. ebru diyor ki:

  Kafam çok karıştı biri iyi diyor biri kotu verilen bilgiler yanlış mı

 11. asuman diyor ki:

  uluslsr arası ılıskılerın maası nedır bılenınız varmı arkadaslar.

  • nurdan diyor ki:

   eger kendi alanında uluslararası ilişkiler departmanında görev alır başlarsan özel sektörde en kötü günümüz şartlarında 2.000 ve üzzeri ile başlıyorsun ancak devlette ne olur bilmiyorum

 12. sami diyor ki:

  Mezun oldugum an ilk aldigim mas ne kadar olacak

 13. amedli diyor ki:

  Hiç ic açıcı bisey okumadım daha. Önemli olan sosyal ve siyasal ilginiz in olması ilk başlarda para kazanmayi dusunmeyin çünkü zor, en azindan yeni bir dünya görüşü bakış acisi kazandırır. Siyasal ve sosyal Bilimleri mezunu gibi is de bulabilirsiniz. Bnde AÖF den ikinci universite olarak okumayı düşünüyorum. .

 14. sema diyor ki:

  kıbrısta uluslararası ilişkiler bölümünü ingilizce okuyacağım. şuan hazırlık öğrencisiyim ama ingilizceyi öğrenememekten çok korkuyorum. iş imkanları gayet iyi diye düşünmekteyim. tek sorun dil. öğrenebilirmiyim bilmiyorum çünkü eğitimim hep ingilizce olacak

  • azim diyor ki:

   Kurandaki ilk soz oku.demek okuyanlara Allah kesinlikle yardim edecek.yeterki sen calis.allah yardim edecek insaalla.

 15. onat diyor ki:

  ben bu bölümü gerçekten isteyen ygs-lys öğrencisiyim akdeniz ve selçuk üniversitesi bana mantıklı geliyor inşallah sınavda iii bişeyler yapar yerleşirim dilerim allahtan tüm öğrencilerin istedeği bölüme yarlaşmeleri.bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz beni yöneltin????

 16. mehtap diyor ki:

  Merhabalar.Ben uluslararası ilişkiler bölümünü bitirdikten sonra Kpss ye girmeyi düşünüyorum.Acaba Kpss den kaç puan almam gerekiyor.Bigilerinizi bekliyorum

  • ezgi diyor ki:

   Ben uli mezun uyum boştayım kpssden 85 üstü almadan iyi bir yer imkansız gibi. Okurken dil konusunda kendini geliştirmek gerek. Erasmus öğrenci değişim programları ve work and travel gibi yurt dışı seçeneklerini değerlendirmelisin kendini geliştirmezsen bi iktisat işletme mezunundan hiç farkın kalmaz ayrıca akdeniz uli eğitiminde en iyi olmasına rağmen henüz bi elçi çıkarmadı 150 kişilik sınıftan bölümünden ilk senede iş bulan yok elçilik konusunda da sadece 1 kişi olma yolunda ilerledi kolay değil iyi düşün

 17. gulcan diyor ki:

  ben muhasebe önlısans mezunuyum uluslar arası ilişkiler okuyabilirmiyim

 18. Gizem diyor ki:

  bende bu sene sınava girdim ve simdi gazi ulu.iliskileri kazandim bence güzel bir ünv. ve ankarada okursan is bulursun

  • pınar diyor ki:

   hazırlık var mı acaba gazide ek tercihlerde kontenjana göre yazmayı düşünüyorum da birde üniversitenin sitesinde birinci öğretim ders programının yanında yüzde 30 ingilizce eğitim yazıyor bu ikinci öğretim içinde geçerli mi ?

 19. hatice diyor ki:

  ben bu sene sınava girdim ve şu an gazi uluslardayım hazırlığı varmış ve gayet güzel bi üni idari bilimlr açısındn .ayrıca her bölümde olması gerektiği gibi burda da kendini geliştirmen gerek .dil kurslarına gider orda halledersin zor değil yani.ayrıca gayet güzel meslekler var günmüz şartlarında dünya artık küresel bi ortam herkesin birbrriyle ilşkisi var özellikle türkiye bu alanda gittikçe söüznü artıran bi ülke . bu nedenle iş imkanı her zamanki gibi isteyene ama çok isteyene var.

  • nurral diyor ki:

   geleceğin işsizisin kardeşim mezun olunca bulduğun alakalı alakasız ilk işe girmeye bak hadi geçmiş olsun

 20. WooRKY diyor ki:

  Merhaba.

  Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünü G.Antep Özel(ZİRVE VEYA HASAN KALYONCU ÜNİ.) tercih edeceğim.Ben şunu öğrenmek istiyorum,gerçekten kendini geliştirdiğin 1-2 yabancı dil öğrendiğin sürece İyi yerlere gelme şansın varmı.

 21. irem diyor ki:

  bende uluslararası ilişkiler okumayı düşünüyorum ama bölüm hakkında hiç bir bilgim yok beni bilgilendirir misiniz lütfen

 22. ABDÜLKADİR ALAŞ diyor ki:

  merhaba ben ş.urfadan abdülkadir bu mesleği seçenlerde hangi özelikler bulunmalıdır

  • ters düz diyor ki:

   öncelıkle urfalı olmaman gerekiyor abdulkadır kurabiye. kusura bakma bizimle değilsin.

   • selma diyor ki:

    urfalıda olur anteplitede olur ankaralıda olur izmirlide olur…Bu insan ayrımıda nedir ya…’TERS DÜZ’ anlam kapalılığını açsan daha iyi olur….

   • ramon diyor ki:

    ulan kendini bilmeyen insan ne olmus urfalu diye senin gibi lerini elime geçirsen senin anenle beraber … yaparım

   • hakan diyor ki:

    bence ters düz önce sen insan ol gerizekalı senin gibi gerizekalılar sizin gibileri oldukça hiçbir zaman birlik sağlanmaz

   • y.ovali diyor ki:

    Belliki adam degilsin Ters Duz ictigin sutte buyuk sikinti varmıs Urfalının kopegi ben de Yuksekovali.

  • selma diyor ki:

   İngilizce bilmen yeterlidir…sözel yeteneğinin olması gerekir…

 23. yusuf aydin diyor ki:

  ben bu yil malatya inonu universinde uluslar arasi iliskiler okuyordum ama birakmak zorunda kaldim bolumun gelecegi pek iyi gorunmuyor ama tekrar donecem size tavsiyem okuyorsaniz iyi bir universite olsun.ha bu arada iyi bi yerlere gelmek istiyorsaniz ingilizce sart ayrica ispanyolca ve fransizca sizi cok yukarilara cikartir derslere gelince tarihle araniz cok iyi olsun

 24. Adınız ... diyor ki:

  bu bölümde türkiyede en iyi 10 üniverste hangileridir

 25. erhan diyor ki:

  Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu Ne İş Yapar ?
  http://www.youtube.com/watch?v=shOpoM26t-Q

 26. melek diyor ki:

  ben bu sene tercih edecegim bu bölümü dil bilirsen cok iyi bir bölüm gayette güzel ücretleri var var ama tabi kendini geliştirmen sart

 27. Beyza diyor ki:

  Selam, ben özel bir çalışmaktayım… İstanbul Ticaret Üniversitesini bitirdim. İngilizce çok önemli husus olduğu için üniversite yıllarımda kursuna gittim özel ders aldım. Şirkette önce asistan olarak çalıştım bu pek sürmedi dış ticaret yönetimine geçtim. Mülakatlarda ingilizce konuşturuyorlar.. Fransızca ve portekizce dillerinide bilmekteyim. Aylık 4.500 tl gelirim var. Bölüm meslek açısından tavsiye ederim

  • tugay diyor ki:

   merhaba bende bu bölümü okumak istiyorumm ama iş olanakları maasları sizcee nasıl? tavsiye edermisinz ?

  • zekeriya diyor ki:

   mrb bende bu sene tercih etmeyi düşünüyorum ingilizce eğitimli olan bir üni. düşünüyorum sizce ne önerirsiniz bana tercih etmelimiyim iş sahası nasıl biraz yardmcı olabilecekmisiniz

  • merve diyor ki:

   bende bu bolumu okuyorum ılk yılım ılla ıyıbı unıversıtede okumak sartmı yada daha mı faydalı oluyor ıstanbul veya ankara gıbı unıversıteler anlamıyorum bu arada acıklamaya bayıldım gelecektekı hedefım ozel sırkette calışmak olacak

 28. zamir zamir diyor ki:

  Merabalar..Ben kazakistan cumhuriyeti Turkistan sehrinde Hoca Ahmet yesevi universitesinde uluslararasi iliskiler bolumunde okuyorum.Mezun oldugumda Turkiyede calisabilirmiyim Turkiye vatandasi olmadan ..

 29. onur diyor ki:

  ben acık ogretm u.a.i ıstıyorum sizce nasıl olur bılgı alabılırmıyım…

 30. Simay diyor ki:

  Birde iş imkanları ne? Nerelerde çalışabilirim?

  • Burak diyor ki:

   Ben kendim bu bölüm mezunuyum. Okurken iyiydi. İngilizce Ve Fransızca eğitimi aldım ayrıca çıkınca iş bulmamda bu diller yardımcı oldu. 2000 TL İle başladım fakat ayak işleri vs. yaptırmaya başladılar. Sekreter niyetine kullanamaya başlayınca işi bıraktım şuan kendime bir Playstation Salonu açtım. Getirisi çok iyi ayrıca kitap çevirileri yapıyorum.. Yaşamım gayet iyi…. sonuç olarak iş imkanı çok yoktur bulabilirsen az para ile başlarsın ve lise mezunu sekreter ile aynı işi yapar aynı parayı alırsın…

   • tuana diyor ki:

    vay bee. farklı bir örnek. gerçi hiç kimseden uai mezunuyum tavsiye ederim süper diyen biri görmedim. kafam karışıktı iyice karıştı.

 31. Simay diyor ki:

  Daha 2 senem var bitirmeye henüz bi meslek kestirebilmiş değilim gözüme hedef belirlemem gerek artık. Uluslarası ilişkiler fena değil gibime geldi. Çalışma standartları neler bunların maaşı nasıl oluyor. dil şart ama. severek yapılabilecek bir iş mi bunu öğrenmek istedim. sürekli yurtdışına çıkış yapabilecek miyimm

 32. büşra diyor ki:

  ben de gazi üniversitesine baktım ama bazı konular dışında pek fazla bilgi vermiyor. şu an Gazimağusa namık kemal lisesinde okuyorum. son senem. uluslararası ilişkileri istiyorum. acaba bu meslağin geleceği nedir

 33. Fatma diyor ki:

  Ben üniversitelere baktım bilkenti gözüme kestirdim bu bölümde ancak ilk 5000 e girmek gerek zor sanırım :(

 34. eftelya diyor ki:

  merhabalar…ben üniversite sınavına girdim hukuk istiyordum ama puanım yetmediği için gidemiyorum..daha ilk yılım..ama ilk yılımda yerleşmek istiyorum..bugn düşük puanlı bölümlere bakarken uluslararası ilişkiler gözüme takıldı..puanı düşük ama gitmek gitmemekte kararsızım..maaş benm için önemli.çnkü şimdi ki türküye standartlarında ekmek aslanın ağzında..buu düşünerek terch vermek istedim.ama bu bölümün maaşı en az kaçtan başlıyor?? ltfen yardmcı olur musunz ?

 35. Ege diyor ki:

  Merhabalar Ben Muğla Gazi Anadolu Lisesi’nde okuyorum, üniversite sınavına girmeme 2 sene var.Henüz bir meslek belirlemiş değilim.Bugün sabah esit ağırlık mesleklerine bakarken uluslararası ilişkiler gözüme takıldı, bende size soruyorum; bu bölümü bitirenler hangi mesleklere sahip olabilirler ve kazançları nasıldır?

  • eftelya diyor ki:

   bu bölümü bitirenler diplomat olabiliyorlar..dil we iyi bir donanım şart.eğer bunlar olursa dış işleri bakanı ve avrupa işleri gibi bölmlerde iyi yerlere gelebiliyorlarmış..

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar