6:07 pm - Cuma Ekim 21, 2016

Ulusal Egemenlik Nedir

Pazar, 25 Eylül 2016, 22:33 | Öğrenciye Bilgiler | 10 Yorum

Ulusal Egemenlik Anlamı Ne Demektir, Ulusal Egemenlik Nedir Kısaca

Devlet üzerinde hakim olan, devlet ile ilgili kararları aldıran genel gücün direk olarak halka ait olmasına ulusal egemenlik denir. Ulusal egemenliğin çeşitli isimleri de vardır; milli egemenlik, hakimiyeti milliye olarak da bazı yerlerde karşımıza çıkabilir.

Bazı devletlerde devleti yöneten irade ve güç bir kişinin ya da bir grubun elinde olabilir. Ancak ulusal egemenlikte bu güç halkın elindedir. Ulusal egemenliğin bir şartı olarak bazı kararları oy birliğiyle almak için bir meclis ve herkesin birbirine karşı eşit durumda olduğu bir demokratik seçim olmalıdır. Halkın kendisinin seçtiği milletvekillerinin mecliste verdikleri oylar ile ulusun egemenliği sağlanmış olur.

Aslında ulusal egemenlik kavramı bu kadar basit değildir. İlk oluştuğu zamanlardan beri pek çok filozof ve felsefeci tarafından tartışılmış, bilim insanları tarafından farklı görüşler ortaya atılmıştır. Ancak modern dünyada insan hakları ve sınıf eşitliği ön plana çıkmakta, bu nedenle de genel olarak devletlerde ulusal egemenlik anlayışı vardır.

Ulusal Egemenlik Hakkında Kısa Bilgi Aktardık.

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

10 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ulusal Egemenlik Nedir"

 1. hayrettin diyor ki:

  bence çok kısa biraz daha fazla olsaydı iyi olurdu

 2. sinem kahveci diyor ki:

  Çok güzel olmuşödevimde yardımcı oldu.☺☺☺

 3. Stella diyor ki:

  Çok iyi cümle basarilar

 4. berat diyor ki:

  bence çok kısa ve anlamlı

 5. berat diyor ki:

  çok kısa okuna bilir mk

 6. Ela Naz FÜRAT diyor ki:

  Peki ulusal egemenlik anlayışı tam olarak nedir?Ben 8. Sınıf öğrencisiyim ve Inkılap dersinde bu kavramı ve bununla ilgili sorular sürekli karşıma çıkıyor ve zorlanıyorum.

 7. nisan diyor ki:

  çok uzun :( :(

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar