Ülkü ve Ülkücülük Nedir

Siyasi bir kavram olan ülkü nedir, ülkücülük nedir kısaca açıklayalım. Ülkücülük, Alparslan TÜRKEŞ’in düşüncelerini takip edenlerin oluşturduğu düşünce sistemidir. Bu fikir yapısını benimseyenlere ülkücü, bu ideolojik fikre de de ülkü denir. Ülkücülüğün esas hedefi TURAN’dır. Anlamı TÜRK-BİRLİĞİ’ni oluşturmaktır. Bu yolda çalışmaktır.Ama ilk önce bir ülkücünün Türk-Birliği fikrini kabul edip; önemini, getirilerini iyi anlaması gerekmektedir. Daha sonra bu amaca yönelik çalışmalara yönelmeli ve TURAN hedefine giden yolda her türlü özveriyi göstermelidir.

Ülkücülük görüşü günümüzde MHP tarafından temsil edilse de, BBP de aynı ideallere sahip farklı bir siyasal parti olarak Türk siyasetinde yerini almıştır.

Ülkü için çok çeşitli tanımlar vardır. Burada bunlardan birkaçını göreceksini;

* İnsanların umutla bu amaç uğruna yürümesini kuvvetlendiren gerektiği zamanda bu dava uğrunda ölünen ve hiç bir taviz verilmeyen bir amaç, dilek.

* Ülkü, insanın kendi ulusu veya bütün insanlık adına varılmasını şiddetle arzu ettiği nihai hedeftir. İstek ve umut edilen nihai hedefe varmak amacıyla, yorulup bıkmadan, usanmadan olgunluk ve cesaretle, özveriyle çalışan kişilere de Ülkücü denir.

* Ülkü, vatan sevdası ve vatan yolunda amaçları olan ve ülkesini en yüksek seviyeye ulaştırmak isteyen insanların birleşimidir.

Ülkücülük Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

12 yorum

  1. Faşistlik, bir fikri yada kimseyi bilip bilmeden tanımadan, yada bildiğin tanıdığın halde sırf senin gibi değil senin gibi düşünmüyor diye onu imha etmektir.Bu durumda görüldüğü yerde imha edilmesi gereken sensin. Varon karmiyan………….

  2. Faşistlik, bir şeyi bilip bilmeden tanımadan, yada bilip tanıdığın halde sırf senin gibi değil ve senin gibi düşünmüyor diye bir şeyi imha etmektir.Bu durumda görüldüğü yerde imha edilmesi gereken sensin.

    • Faşistlik, bir şeyi bilip bilmeden tanımadan, yada bilip tanıdığın halde sırf senin gibi değil ve senin gibi düşünmüyor diye bir şeyi imha etmektir.Bu durumda görüldüğü yerde imha edilmesi gereken sensin.

    • ülkücülük; belli bir ülkeye çıkar göz etmeden bağlanma, ülküsü uğrunda her türlü güçlüklere zorluklara göğüs geren başbuğ ALPARSLAN TÜRKEŞ’in yolunu düşüncesini izleyenlerin yoludur biz ülkücülerin asıl yolu TURAN kurmaktır. yılmayacağız başaracağız var olsun ülkü ocakları c.C.c.

  3. Bir kere ülkücüyüm dedikten sonra ne düşman milleti ister nede seversin sadece türke bağlı olmalısın ülkücülük her nekadar yaşam biçimi olsada bir okadarda görüştür bi b*k bilmeden ülkücüyüm demek hem yanlış hemde ülkücüleri düşürecek bir harakettir ölene kadar bozkurt ölene kadar FYNH

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.