6:07 pm - Cumartesi Şubat 25, 2017

Ülkemizdeki Kültürel Değerlerimize Örnekler

Salı, 29 Kasım 2016, 18:25 | Güncel | 0 Yorum

s17

Bu yazımızda ülkemizdeki kültürel değerlerimize örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanların bir arada yaşama ihtiyacından doğan toplumsal örgütlenmeler milletleri, milletler de devletleri oluşturmuştur. Uzun yıllar içinde oluşan bu örgütlenmeler bir takım manevi hislere de bağlı olarak gelişmiştir. Netice de ise maddi kazançların oluşmasına da yol açmıştır.

Gelenek ve göreneklerin, örf ve adetlerin oluşmasında ve yaşatılmasında, aktarılmasında şekillenen yollar ortak değerler ve normlar çevresinde kültürü oluşturmuştur. Toplumda inanç ve değerlerin meydana getirdiği olgular kültürel anlamda nesiller yetişmesinde ve milletlerin yaşatılmasında önemli rol oynamıştır. Bunlarla beraber medeniyet kurma hareketleri fikir ve his etrafında oluşmuştur.

Her ülkenin kültürel değerleri vardır. Bu değerler aslında biraz da coğrafya, iklim ve beslenme alışkanlıkları neticesinde kazanılan sosyal davranışlarla oluşmaktadır. Bu nedenle ülkelerde de çeşitli farklılaşmalara neden olmuştur.

Ülkemizde kültürel değerler maddi ve manevi olarak ikiye ayrılır. Bölgeden bölgeye göre de değişir. Tarihi, sosyal ve kültürel doku uzun yıllar içerisinde şekillenerek günümüze kadar varlığını korumuştur.

Maddi değerler olarak tarihten günümüze miras kalan tarihi eserler sayılabilmektedir. Bilim, teknik, mimari, sanat, edebiyat maddi olarak eserler şeklinde karşımıza çıkar. Bununla beraber, yöresel örf ve adetlerimiz, gelenek ve göreneklerimiz de vardır. Halk oyunları, el sanatları, şenlikler, bayramlar, düğünler ve cenazeler kültürel değerlerdir.

Manevi olarak, yardımlaşma, paylaşma, dayanışma, misafirperverlik, vatanperverlik, hoşgörü, adalet, hürriyet, eşitlik, kardeşlik değerleri kültürel olarak aktarılan değerlerdir. Kültür dokumuzun işlenen ilmekleri olarak nesilden nesle aktarılan bu değerler kültür değerlerimizi oluşturmaktadır.

Ülkemizdeki Kültürel Değerlerimize Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

Yorum Yazın