Ülkemizde Sönmüş Yanardağlar Hangileridir

Ülkemizdeki Sönmüş Yanardağlar Hangileridir

Hasan Dağı, Kara ve Karacadağlar, Büyük Ağrı ve Küçük Ağrı Dağları ile Nemrut, Süphan ve Tendürek Dağları ülkemizin başlıca sönmüş volkanik dağlarıdır.

Türkiye Avrasya, Afrika ve Arabistan plakalarının ortasında yer alan bir coğrafyada bulunmaktadır ve Dünya’daki en hareketli tektonik fay hareketlerinin bulunduğu bir konumdadır. Bu nedenlerle yukarıda sayılan dağların her birinin tektonik hareketler sonucunda tekrar faaliyete geçebileceği sonucuna ulaşılmıştır.

Doğu Anadolu’daki sönmüş volkanik dağlar bundan 6 milyon yıl önce kayaçların kuzey-güney doğrultusunda sıkışması sonucunda magma tabakasındaki lavların yükselmesiyle oluşmuştur. Bu oluşumlar Ağrı, Tendürek ve Süphan Dağları’nda görülmektedir. Yapılan jeolojik araştırmalarda bu dağların kraterlerinden hala gaz bulutlarının yükseldiği görülmektedir. Bu da volkanik dağların hala canlı olduğunun bir kanıtıdır. Mesela Tendürek Dağı’nın kraterinden 500 metre aşağıda hidrojen ve sülfür gazları çıkmaktadır. Bu gazlar kraterin kenarlarında kükürt madeninin oluşmasını sağlar. Sıcak su buharları yaklaşık 60 derece civarındadır. Volkanik faaliyetlerin kısa vadede oluşmasa da uzun vadede tekrar başlayacağı tahmin edilmektedir.

Sönmüş Volkanik Yanardağlar Hakkında Kısaca Bilgi Verdik.

4 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.